Jedynie prawda jest ciekawa


"Rzeź Woli" to był akt ludobójstwa

05.08.2013

Oczywiście nie ma już co walczyć z utartym pojęciem "rzeź Woli", natomiast "rzeź" raczej sugeruje dzikie, nieuporządkowane, w szale wyrzynanie ludzi. A przecież to była sprawnie i cynicznie przeprowadzana akcja eksterminacyjna - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info dr Paweł Ukielski, historyk, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Stefczyk.info: Właśnie mija 69 lat od momentu rozpoczęcia "rzezi Woli" jednej z najbardziej krwawych akcji eksterminacji ludności cywilnej w powstańczej Warszawie. W jaki sposób Muzeum Powstania Warszawskiego chce mówić o tych wydarzeniach?

Dr Paweł Ukielski: Dla nas przede wszystkim jest istotne, żeby "rzeź Woli" zarówno na użytek wewnętrzny, a zwłaszcza na użytek zewnętrzny, czyli za granica była przedstawiana, jako akt ludobójstwa. Ponieważ istnieje rozkaz Hitlera wydany 1 sierpnia 1944 roku, żeby wszystkich mieszkańców Warszawy zgładzić, a miasto zrównać z ziemią. Definicja ludobójstwa powstała po wojnie, ale podchodząc w sensie formalno - prawnym to "rzeź Woli" wypełnia całkowicie tę definicję.

Oczywiście nie ma już co walczyć z utartym pojęciem "rzeź Woli", natomiast "rzeź" raczej sugeruje dzikie, nieuporządkowane, w szale wyrzynanie ludzi. A przecież to była sprawnie i cynicznie przeprowadzana akcja eksterminacyjna. W związku z czym dla nas takim kluczowym słowem w tym kontekście jest po prostu ludobójstwo.

Macie kontakt z ludźmi, którzy przeżyli "rzeź Woli". W jaki sposób oni żyją z tym ciężarem, jak potrafią opowiadać o tym koszmarze?

Teraz mamy już do czynienia tylko z dziećmi, które przeżyły "rzeź Woli". Żyje na przykład pan Mścisław Lurie, który jest synem najsłynniejszej postaci ocalałej z "rzezi Woli", pani Wandy Lurie - polskiej Niobe. Ona straciła trójkę dzieci, a sama była w ciąży, pan Mścisław jest tym dzieckiem, które urodziło się już po Powstaniu. 

Dla ludzi, którzy to przeżyli to jest rzecz, która zaważyła na całym ich życiu i oni żyją z tym do dzisiaj. To rzecz, którą z jednej strony chcą upamiętnić, jak tylko mogą, z drugiej strony to jest rzecz, o której tak po prostu się nie rozmawia. Oni ewentualnie sami czasem o tym mówią, czasem w emocjach zaczynają o tym opowiadać, natomiast to nie jest rzecz, o której z nimi można tak po prostu porozmawiać.

A jak pan, jako historyk ocenia fakt, że niemieccy zbrodniarze: Heinz Reinefarth czy Erich von dem Bach-Zelewski nie zostali nigdy osądzeni za zbrodni popełnione w Warszawie?

To jest podstawowy problem dotyczący pamięci o Powstaniu, czy też istnienia Powstania w przestrzeni publicznej po drugiej wojnie światowej. Tak naprawdę za tłumienie Powstania nie został skazany żaden Niemiec. Owszem,byli skazywani, ale za coś innego. Np.  von dem Bach za bicie komunistów podczas "nocy długich noży". Nawet jeśli ci zbrodniarze byli za coś skazywani, to nie za Warszawę. To wynikało oczywiście w ówczesnej sytuacji geopolitycznej. Nie było właściwie nikogo, poza polską emigracją na Zachodzie zainteresowanego, aby mówić prawdę o Powstaniu. Zarówno nasi komuniści, jak i sowieccy komuniści, jak i nawet alianci zachodni nie mieli w tym interesu, w związku z tym za zbrodnie popełnione w Powstaniu nikt nie odpowiadał.

Najbardziej wstrząsająca jest tutaj historia Heinza Reinefartha, który dowodził wyjątkowo zbrodniczymi oddziałami, a po wojnie był burmistrzem, a następnie szanowanym, prawnikiem. Ta sytuacja nawet dzisiaj jawi się dla nas jako wyjątkowo trudna do zaakceptowania.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. archiwum

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook