Jedynie prawda jest ciekawa


"Rzeczpospolita" padła ofiarą działań służb?

08.11.2012

Prof. Jadwiga Staniszkis sugeruje, że autor tekstu o śladach materiałów wybuchowych na wraku TU-154M mógł być bezwolnym narzędziem w ręku służb, które chciały zniszczyć dobrą passę największej partii opozycyjnej.

Według prof. Jadwigi Staniszkis tytuł w „Rzeczposplitej” -  „Trotyl we wraku tupolewa”, powinien zawierać chociaż znak zapytania – twierdzi prof. Jadwiga Staniszkis w wypowiedzi dla dziennika „Fakt”.

- To emocjonalne wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego było więc nieuchronne, a skutki z perspektywy PiS i dla PiS są dewastujące

- tłumaczy prof. Staniszkis na łamach dziennika „Fakt”. 

Jej zdaniem, jeśli Cezary Gmyz i redaktor naczelny Tomasz Wróblewski rozmawiali z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem i dostali informację, że może ale nie musi tam być materiał wybuchowy, bo to jest dopiero pierwszy przesiew, to tego typu jednoznaczna informacja moim zdaniem była nastawiona na zdestabilizowanie polskiej sceny politycznej.

- Ta sprawa wybiła Prawo i Sprawiedliwość z próby utrzymania się w kursie bardzo merytorycznym, co dawało tej partii przewagę nad Platformą. Jarosław Kaczyński nie mógł na te doniesienia „Rzeczpospolitej” nie zareagować, tym bardziej że było wiadomo wcześniej, że tego dnia odbywa się spotkanie parlamentarnego zespołu ds. wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej w sprawie nagłej śmierci chorążego Remigiusza Musia.

W opisywanym już przeze mnie wcześniej manewrze zdewaluowania pozycji premiera Tuska na rzecz profesjonalistów z rządu, w tę lukę wskoczył PiS ze swoją merytoryczną kampanią. Więc drugi krokiem było ściągnięcie notowań partii Jarosława Kaczyńskiego w dół przez podłożenie miny w postaci publikacji „Rzeczpospolitej”, której nieuchronną konsekwencją była emocjonalna wypowiedź prezesa. Prezes uwierzył – zgodnie z tytułem – że trotyl we wraku jest już stwierdzony. To tylko redaktorzy Gmyz z Wróblewskim wiedzą, dlaczego dali taki

Jej zdaniem, jeśli przeciek o materiałach wybuchowych podano z innym rozłożeniem akcentów, gdyby nie odwlekano tak konferencji prokuratury, która powinna się odbyć rano, a nie już po spotkaniu zespołu Macierewicza, to by nie było całej sytuacji. Ale świadomie budowano napięcie. I zapalniki zadziałały.

- Według mnie mamy tu do czynienia albo ze skrajną nieodpowiedzialnością dziennikarską w wydaniu Gmyza i Wróblewskiego, albo ktoś uległ, i z nieznanych mi powodów świadome naciągnął tę informację, żeby wsadzić Kaczyńskiego na minę. Dlatego teraz prezes PiS powinien nawoływać do powołania niezależnej komisji. Przy okazji tego całego manewru wyszło, że 65 proc. Polaków chce komisji międzynarodowej – a to pokazuje przede wszystkim brak zaufania do Tuska, że on nie jest w stanie wyegzekwować pomocy prawnej od Rosji, że jest za słaby, że przy tej ścieżce śledztwa, którą wybrał, nie dojdzie się do prawdy o Smoleńsku. Ale jest też drugi wynik – 37 proc. Polaków wierzy w zamach

- mówi Staniszkis.

Dodaje, że powinna powstać międzynarodowa komisja śledcza z zaangażowaniem najlepszych ekspertów zachodnich i przy wykorzystaniu najnowocześniejszych urządzeń technicznych.

Slaw/ PAP

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook