Jedynie prawda jest ciekawa


„Rządzący nie szanują opinii publicznej”

15.03.2014

Rozmowa z posłem Przemysławem Wiplerem, założycielem Fundacji Republikańskiej.

Stefczyk.info: po ujawnieniu patologii jakie miały miejsce za czasów Marka Sawickiego w instytucjach podległych resortowi rolnictwa badał pan sytuację spółki Elewarr. Co w świetle tamtych ustaleń oznacza powrót Sawickiego do rządu?

Przemysław Wipler: Ta decyzja oznacza, że rząd, premier nie szanuje polskiej opinii publicznej. Donald Tusk liczy, że mamy pamięć jak kurczaki i nie pamiętamy, że pod skrzydłami ministra Sawickiego Elewarr zmienił się w Elewarr Travel, a dyrektor Śmietanko był „Tony Halikiem” polskiego ruchu ludowego i na koszt podatników jeździł po całym świecie. Powrót Sawickiego jest wstrząsający również w związku z raportem Kancelarii Premiera, którego wyniki opublikowano w zeszłym tygodniu. Kontrola KPRM w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pokazała, jak gigantyczna była skala nepotyzmu, korupcji i innych patologii w instytucjach podległych ministrowi rolnictwa, którym był wówczas Sawicki.

Powrót Sawickiego oznacza zgodę na recydywę?

To oznacza, że nic się nie zmieniło i się nie zmieni. To pokazuje, że państwo jest łupem politycznym, że Donald Tusk uznaje, że wewnętrzną sprawą PSLu jest to, jak oni dzielą swoją część łupu. Pamiętajmy, że Sawicki został odwołany w ramach rozgrywki wewnątrzpartyjnej. On był głównym kontrkandydatem Pawlaka w wyborach na szefa partii. Odwołanie Sawickiego okazało się być pyrrusowym zwycięstwem Pawlaka. Sawicki potem poparł Piechocińskiego i Pawlak przegrał. To, że Sawicki wraca, świadczy również o tym, jak politycznie słaby jest Piechociński, a także, że to, o czym mówi się od jakiego czasu, czyli o szykowanym w PSLu przewrocie, jest prawdziwe. Powrót Sawickiego jest oznaką, że taki scenariusz jest możliwy.

Do rządu wraca były aferzysta, który odpowiada politycznie za poważny skandal, nepotyzm itd. To wpłynie na wizerunek rządu?

Obawiam się, że cały czas Polaków za mało bulwersują tego rodzaju praktyki i zachowania. Niestety Platforma i PSL to partie, które w coraz większym stopniu żyją z głosów ludzi, którym załatwiły prace. Tych ludzi nic nie zbulwersuje. Jeśli masz 1,7 mln osób pracujących w sektorze publicznym, z czego duża część zależy bezpośrednio od decyzji politycznych, to działa doskonale „prawo PSL”, które sformułował jeden z naszych kolegów Republikanów. Powiedział, że PSL będzie przekraczał 5-procentowy próg wyborczy, jeśli liczba osób, którym załatwi prace nie będzie mniejsza niż 1/3 głosów potrzebnych do wejścia do parlamentu. A poza tym Leszek Miller wrócił, Włodzimierz Czarzasty wrócił, Robert Kwiatkowski wrócił, Aleksandra Jakubowska wróciła. To dlaczego Sawicki miałby nie wrócić? To jest jak w słynnej filmowej scenie: „nie mamy waszego płaszcza i co nam zrobicie?”

W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” jaki już odbił się szerokim echem w internecie przyznaje pan, że należy zamknąć oczy na aneksję Krymu. Czy daje pan zgodę Rosji na okupację Ukrainy i zaprzeczenie integralności terytorialnej tego kraju?

Mówiłem w tej rozmowie, że w chwili obecnej nie mamy silnych, realnych narzędzi mocnego oddziaływania na to, co dzieje się na Ukrainie. De facto rola Polski i polskiej polityki zagranicznej to rola pomocnicza względem tych podmiotów, które mają z jednej strony realne aktywa do prowadzenia polityki zagranicznej, a z drugiej strony mają znacznie większą odpowiedzialność za to, co się dzieje na Ukrainie. Mówię o państwach, które wymusiły na Ukrainie pozbycie się jej potencjału jądrowego. To sygnatariusze porozumienia z 1994 roku ponoszą główną odpowiedzialność za to, co dzieje się na Ukrainie. My będziemy najbardziej dotknięci wydarzeniami na Ukrainie. Jednak uczciwie mówiąc, mamy w takim stanie dyplomację, państwo i armię, nie specjalnie mamy wpływ na to, co będzie się działo na Wschodzie.

Czy mówienie o tym to nie jest osłabianie woli politycznej w Polsce?

To jest oczywiście przykre, ale w mojej ocenie to jest uczciwe postawienie sprawy. Nie należy prężyć muskułów i udawać, że coś naprawdę możemy. Niestety obecnie Donald Tusk i Radosław Sikorski zachowują się jak glon z pewnego dowcipu. On przyklejony do okrętu krzyczy: „hura! Płyniemy!” Polscy politycy sprawiają wrażenie aktywnych, jakby pełnili ważną rolę w rozwiązywaniu tego konfliktu.

Nie odgrywają?

Prawda jest taka, że obsługują jedynie fizycznie pewne procesy i działania, w których odpowiedzialność i narzędzia wpływu mają inne kraje niż Polska. W wywiadzie mówiłem również wprost, że obecna sytuacja to spełnienie prognoz śp. Lecha Kaczyńskiego. Warto pamiętać, że Sarah Palin mówiła Obamie podczas kampanii w USA o zagrożeniu ze strony Rosji. Wtedy wyśmiewano ją, jako osobę indolentną w polityce zagranicznej. Ta linia obawy jednak była zasadna. Lekcja, jaką należy wyciągnąć z Ukrainy, brzmi: skupmy się na tym, na co mamy wpływ. Weźmy się za armię, za potencjał mobilizacyjny na wypadek realnego zagrożenia.

Ono jest realne? Jak ocenia Pan sytuację?

Zagrożenie jest realne, a oprócz działań medialnych nie widzę żadnych decyzji na poziomie państwowym. Obecnie gdyby coś się zaczęło dziać, padłby internet, telefony to wyszedłbym na ulicę i nie wiedział, co dalej robić, by włączyć się w działania na wypadek realnego zagrożenia wojną. W tej sytuacji jest wielu Polaków. Do tego doprowadziła polityka dotycząca armii. Ukraina nastawiona prozachodnio, niezależna od Rosji, jest wielką wartością, ale obecnie jesteśmy w takiej sytuacji, że jako Polska nie mamy narzędzi wpływu oddziaływania na Putina.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook