Jedynie prawda jest ciekawa


Rządzący kłamią jak z nut w sprawie budynku IPN-u

24.08.2012

Po czwartkowym komunikacie rzecznika prasowego IPN, informującego opinię publiczną, że zostaje on bez siedziby dla swojej centrali w Warszawie i konferencji prasowej przewodniczącego klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusza Błaszczaka także z moim udziałem, której konkluzją było stwierdzenie, że Platforma dąży do likwidacji tej instytucji, wczoraj miał miejsce wręcz festiwal wypowiedzi przedstawicieli tej partii (w tym ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego i rzecznika klubu Pawła Olszewskiego), z których wynika, że za kłopoty IPN-u odpowiada o dziwo Prawo i Sprawiedliwość.

Z tym drugim spotkałem się podczas dyskusji w czwartek wieczorem w radiowej Trójce i ilość kłamstw wypowiedzianych przez niego na antenie tego radia, przeszła moje wszelkie wyobrażenia.

Jednym z nich było stwierdzenie, że Ruch S.A jest od 2010 roku firmą prywatną i w związku z tym trudno oczekiwać od ministra skarbu, że miał zapobiec sprzedaży budynku, z którego od 2000 roku na mocy porozumienia pomiędzy Ruchem S.A. i Skarbem Państwa, korzysta IPN.

Rzecznik Platformy zapomniał tylko dodać, że na jesieni 2010 roku to minister skarbu Aleksander Grad zdecydował się sprzedać pakiet większościowy Ruchu S.A czyli 57% akcji firmie Lurena Investments sp. z o. o. jednocześnie, nie wywiązując się z porozumienia z jesieni 2000 roku o przekazaniu na rzecz Ruch S.A. nieruchomości zamiennej.

To wtedy Skarb Państwa stracił jakikolwiek wpływ na Ruch S.A. chyba ze świadomością, że IPN może mieć kłopoty z utrzymaniem dotychczasowej siedziby, ponieważ czynsz dla Instytutu zaczął gwałtownie rosnąć.

Kluczowym dla zrozumienia postawy Platformy wobec przyszłości IPN-u, są jednak prace nad projektem budżetu na 2012 rok.

Otóż IPN jest państwową osobą prawną, która projekt budżetu przygotowuje samodzielnie (tak jak np. Trybunał Konstytucyjny, NIK i kilkanaście innych instytucji) i w związku z tym prezes IPN umieścił wydatek w wysokości 10 mln zł (pierwsza rata) na zakup budynku od Ruch S.A., tłumacząc, że jest ostatnia okazja, bo prywatny właściciel może odsprzedać budynek i teren z nim związany developerom.

Jakież było moje zdziwienie, kiedy w sejmowej komisji finansów publicznych budżet IPN-u stał się obiektem gwałtownych ataków posłów Platformy i Ruchu Palikota (posłowie SLD atakowali go od zawsze).

W wyniku tej nagonki prezes IPN zaproponował autopoprawkę w wyniku której budżet tej instytucji został zmniejszony o kilkanaście milionów złotych ale i to było mało. Ostentacyjnie na wniosek posłów Platformy wykreślono z tego budżetu nie tylko wspomniane 10 mld zł na pierwszą ratę wykupu budynku ale także kolejne kilkanaście milionów złotych.

Ostatecznie budżet IPN - u na 2012 rok został zmniejszony przez większość koalicyjną Platforma - PSL wspomaganą przez posłów Ruchu Palikota i SLD aż o blisko 36,5 mln zł i była to największa redukcja budżetu spośród wszystkich instytucji przygotowujących swoje projekty budżetów samodzielnie (jest ich wszystkich kilkanaście).

W tej sytuacji wczorajsze sugestie przedstawicieli Platformy, a także rzeczniczki ministra finansów, że IPN powinien wygospodarować środki na zakup nieruchomości we własnym budżecie, są kpieniem z tej instytucji w biały dzień.

Wczoraj z komunikatu rzecznika prasowego IPN można się było jeszcze dowiedzieć, że na spotkaniu prezesa Instytutu z wiceministrem finansów w dniu 14 marca ustalono, że prezes IPN uzyska zgodę zarządu Ruch. S.A na rozłożenie płatności za budynek na dwie roczne raty, wygospodaruje ze swojego budżetu część płatności w ramach pierwszej raty a minister finansów sfinansuje jej pozostałą część z rezerwy budżetowej.

Prezes IPN-u taką zgodę uzyskał, wygospodarował ze swojego budżetu kwotę 5 mln zł ale minister finansów pozostałej kwoty jednak nie wygospodarował i do transakcji zakupu znowu nie doszło.

Teraz po sprzedaży budynku przez Ruch S.A. na rzecz firmy GHN sp. z o. o. będącej spółką wielkiej firmy developerskiej Skanska) stało się już jasne, że IPN zostaje bez siedziby dla swojej centrali, a Skarb Państwa stracił 17 mln zł zainwestowane w dotychczasowy budynek, a także najprawdopodobniej zapłaci w przyszłości 40 mln zł (plus ustawowe odsetki) za niedostarczenie Ruchowi S.A. nieruchomości zamiennej.

Jak z tego wynika, decyzja o likwidacji IPN-u jest przez Platformę konsekwentnie realizowana.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP/R.Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook