Jedynie prawda jest ciekawa


Rządowy Program Rewitalizacji Miast – real, czy kolejna wydmuszka?

26.11.2013

Rządowy Program Rewitalizacji Miast – real, czy kolejna wydmuszka? Zrujnowane centra miast i ich mieszkańcy czekają na pomoc. Czy się doczekają?

30 września 2013 r. Premier Donald Tusk zapowiedział podczas wizyty w Łodzi uruchomienie Narodowego Programu Rewitalizacji Miast, na który chce przeznaczyć 25mld złotych ze środków unijnych perspektywy 2014-2020. Media elektroniczne szybko podjęły ten temat. Na wielu portalach, pojawiły się wręcz entuzjastyczne reakcje, że oto teraz nasze zrujnowane miasta z obszarów potężnie dotkniętych skutkami przemian gospodarczych i likwidacji przemysłu jak Łódź czy Aglomeracja Górnośląska wrócą do życia. Staną się na nowo, oczywiście za sprawą wspólnych działań rządu, samorządu i organizacji pozarządowych oazami kwitnącego życia małych lokalnych społeczności. Program ma objąć inwestycje począwszy od modernizacji, czy budowy nowych dróg lokalnych, po sprawy społeczne i kulturalne, czy klimatyczne związane np. z termomodernizacją, (!).

Z informacji jakie uzyskałem wczoraj z ministerstwa rozwoju regionalnego wynika, iż zapowiedziany przez Pana Premiera program jest… na etapie prac koncepcyjnych, co oznacza, że poza chwytliwą nazwą nie ma tak naprawdę – przynajmniej na razie – NIC!, albo jest bardzo niewiele.

Nie można określić ile potrwają prace i jaki będzie ostatecznie kształt programu. Jako dokument rządowy ma być „dedykowany” całemu krajowi.

Pytanie zasadnicze brzmi ile będziemy musieli czekać, aż ten sen o przebudowie się ziści, czy po raz kolejny skończy się na słowach, rozbudzonych nadziejach na pozytywne zmiany w środowiskach naprawdę zmęczonych beznadziejnością sytuacji. Byłoby dla nas wszystkich lepiej, gdyby Pan Premier mówił do obywateli o faktycznie istniejącym i przygotowanym do realizacji Narodowym Programie z rozpisanymi na role zadaniami poszczególnych podmiotów władzy lokalnej, zakresem możliwości działania lokalnych organizacji pozarządowych etc. Jeśli skończy się na szumnych zapowiedziach nie zdziwi nic. Tylko po co to było?

Jerzy Polaczek
fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook