Jedynie prawda jest ciekawa


Rządowa koncepcja likwidacji powiatów

09.11.2012

Samorządowcy uważają, że Platforma decydując się na likwidację 79 sądów rejonowych, wysyła do tych społeczności lokalnych sygnał, że rozpoczyna się w ten sposób proces likwidacji ich powiatów.

1. Wczoraj wieczorem w Sejmie odbyła się debata nad informacją rządu o likwidacji części sądów rejonowych, a także miało miejsce I czytanie obywatelskiego projektu ustawy o okręgach sądów powszechnych, której celem jest zablokowanie wspomnianej likwidacji sądów rejonowych.

Informacja ta została wprowadzona do porządku obrad Sejmu w związku z podpisaniem w dniu 5 października 2012 roku przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina rozporządzenia o zniesieniu 79 sądów rejonowych i uczynienie ich oddziałami zamiejscowymi innych (większych) sądów rejonowych.

Według wyjaśnień szefa resortu sprawiedliwości, kryterium na podstawie którego dokonano wyboru sądów rejonowych, które zniesiono rozporządzeniem, była mniejsza niż 10, liczba sędziów, zatrudnionych w danym sądzie.

2. Zdaniem ministra, likwidacja tych sadów, powinna obniżyć koszty funkcjonowania sądownictwa (likwidacja stanowisk prezesów i wiceprezesów sądów), a także zapewnić skrócenie czasu rozpatrywania spraw przez sądy ze względu na dociążenie sprawami sędziów zatrudnionych w likwidowanych sądach.

Minister Gowin w czasie debaty użył jeszcze jednego argumentu, którego nie było w pisemnym dokumencie, mianowicie, że jego rozporządzenie służy także likwidacji lokalnych układów.

Rzeczywiście tego rodzaju spostrzeżenia, że sędziowie w niektórych sądach rejonowych są ważnym ogniwem lokalnych układów, pojawiają się w wielu debatach ekspertów pokazujących stan naszego państwa.

Ale uczynienie z tego faktu przez ministra Gowina, powodu likwidacji instytucji w których ci sędziowie pracują, jest zadziwiającym sposobem likwidacji układów w Polsce powiatowej.

3. Informacji ministra w takim kształcie, bronił tylko przedstawiciel klubu Platformy, choć pojedynczy posłowie tego klubu atakowali ministra Gowina, często mocniej niż posłowie opozycji.

O odrzucenie tej informacji wnioskowali nie tylko posłowie klubu Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski, SLD i Ruchu Palikota ale także posłowie koalicyjnego PSL-u. Wygląda więc na to, że w dzisiejszych głosowaniach, informacja ministra Gowina, zostanie odrzucona i będzie to pierwsze od 5 lat odrzucenie informacji przygotowanej przez ministra rządu Donalda Tuska.

Minister Gowin, został w swoisty sposób wystawiony przez szefa rządu, który godząc się na podpisanie przez ministra wspomnianego rozporządzenia znoszącego sądy rejonowe, zdawał sobie sprawę,że koalicyjny PSL, tego rozwiązania nie zaakceptuje.

4. I rzeczywiście przedłożenie przez Komitet Inicjatywy Obywatelskiej ( wspieranego właśnie przez PSL w zbieraniu podpisów), projektu ustawy o okręgach sądów powszechnych, ma na celu przeniesienie na poziom ustawowy, struktury sądów rejonowych w Polsce i tym samym uczynienie z rozporządzenia ministra Gowina, nieaktualnego śwista papieru.

Projekt tej ustawy zostanie także jutro w głosowaniu skierowany do komisji sejmowych (we wczorajszej debacie nawet przedstawiciel klubu Platformy nie wnioskował o odrzucenie tego projektu w I czytaniu) i sprawą otwartą pozostanie czy zostanie on uchwalony przez Sejm, Senat i podpisany przez prezydenta Komorowskiego, do końca grudnia tego roku.

Jeżeli tak się stanie, rozporządzenie ministra Gowina nie wejdzie w życie, jeżeli nie, wymienione w nim 79 sądów, zostanie zlikwidowanych.

Samorządowcy z tych powiatów, burmistrzowie tych miast powiatowych uważają, że likwidacja sądów rejonowych, pociągnie za sobą likwidację rejonowych prokuratur, a także powiatowych komend policji, a są to instytucje bez których trudno sobie wyobrazić prawidłowe świadczenie usług publicznych na rzecz mieszkańców powiatu.

Samorządowcy uważają więc, że Platforma decydując się na likwidację 79 sądów rejonowych, wysyła do tych społeczności lokalnych sygnał, że rozpoczyna się w ten sposób proces likwidacji ich powiatów.

Ale Platforma coraz częściej jest obywatelska tylko z nazwy. Podobnie jak przed rokiem 1989, milicja.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook