Jedynie prawda jest ciekawa


"Rząd wymusza na samorządach regulacje dot. in vitro"

17.04.2013

Rozmowa z Pawłem Słomskim z Prawicy Rzeczypospolitej w Szczecinie.

Stefczyk.info: Prawica Rzeczypospolitej walczy w Szczecinie o zmianę uchwały dotyczącej finansowania z lokalnego budżetu metody in vitro. Jak idzie ta walka?

Paweł Słomski: My od początku prowadzimy działania przeciw finansowaniu procedury in vitro przez władze Szczecina. Od samego początku, gdy pojawił się projekt, prowadzimy protest w tej sprawie. Najpierw był nasz protest, potem do akcji dołączyły kolejne organizacje katolickie. W grudniu 2012 roku na sesji dot. in vitro wydawało się, że temat upadł. Radni nie zajęli się projektem. Nam się wydawało wtedy, że odnieśliśmy sukces. Jednak temat wrócił na sesję i projekt został przyjęty. Urząd miasta potem przyznał pieniądze na potrzeby tego projektu. Myśmy postanowili więc iść drogą formalną. Skierowaliśmy do regionalnej Izby Obrachunkowej skargę na tę uchwałę.

Szczecin jest kolejnym miastem, które podejmuje podobną decyzję ws. in vitro. Z czego to wynika?

Z tego, że rząd przerzuca na samorządy kolejne obowiązki. Takie sprawy, jak in vitro, powinny być regulowane przez władze centralne. Jednak z racji problemów finansowych rząd przenosi te obowiązki na władze lokalne i wymusza na nich, by one zajmowały się tymi procedurami.

Dlaczego dochodzi do takich decyzji? Dlaczego władze lokalne podejmują kroki, które wprowadzają kontrowersyjne prawo?

Motywacje są zapewne różne. U nas w Szczecinie doszło do takiej sytuacji, że tę sprawę wykorzystano do próby podzielenia lokalnej koalicji. W mieście rządzi porozumienie PiS i SLD oraz prezydenta miasta, który jest niezależny. Natomiast z pomysłem dotyczącym in vitro wyszła Platforma Obywatelska. Jej zdaje się chodziło o to, by dokonać podziału w układzie rządzącym. W tej sytuacji SLD wyłamało się i wsparło pomysł PO. Dlatego sprawa przyjęła taki obrót. Nie udało się powstrzymać tych pomysłów. Jednak nie składamy broni i obecnie chcemy działać przez Izbę Obrachunkową i w ten sposób wycofać te regulacje.

Są szanse na sukces w tej sprawie?

Mamy nadzieję, że miasto się wycofa z tej propozycji. Mam nadzieję, że uda się do prawo obalić na gruncie formalnym. Nam chodzi o zablokowanie tego prawa z przyczyn formalnych.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook