Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd decyduje o mandatach

09.11.2011

Mamy w Polsce sprzeczność przepisów prawnych dotyczących tak newralgicznej sprawy, czyli uznania wyborów. Przecież posłowie zostali wybrani. Oni nie dopuścili się żadnego haniebnego czynu, nie oszukali wyborców. Wyborcy wiedzieli na kogo głosują – tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info Sakiewicz.

Wskazuje, że w Polsce istnieją dwie sprzeczne regulacje dotyczące prawa prokuratora w stanie spoczynku do zasiadania w Sejmie. - Według jednych przepisów oni posłami być mogą, według innych – nie – tłumaczy.

Nasz rozmówca zaznacza, że proces przed Sądem Najwyższym może być groźnym precedensem. - Sąd Najwyższy sam dokonał wykładni konstytucji. Sprawa jest poważna, ponieważ pokazuje, że obóz władzy we współpracy z Sądem może ograniczyć zakres demokratycznych wyborów. Dla demokracji jest korzystnie, gdy przepisy dotyczące prawa sprawowania mandatu interpretuje się szeroko, na korzyść wyborców – tłumaczy dziennikarz. Zaznacza, że to właśnie prawa wyborców ucierpiały w tej sprawie.

- Znaleziono pretekst, jeden z przepisów, który uniemożliwiał wybór prokuratorów. Zastosowano te regulacje kosztem innych przepisów, które umożliwiały wybór. Ten sposób myślenia zaprowadzi nas do miejsca, w którym rząd będzie decydował, kogo mogą wybrać wyborcy – kwituje Sakiewicz.

saż
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook