Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd decyduje o mandatach

09.11.2011

Mamy w Polsce sprzeczność przepisów prawnych dotyczących tak newralgicznej sprawy, czyli uznania wyborów. Przecież posłowie zostali wybrani. Oni nie dopuścili się żadnego haniebnego czynu, nie oszukali wyborców. Wyborcy wiedzieli na kogo głosują – tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info Sakiewicz.

Wskazuje, że w Polsce istnieją dwie sprzeczne regulacje dotyczące prawa prokuratora w stanie spoczynku do zasiadania w Sejmie. - Według jednych przepisów oni posłami być mogą, według innych – nie – tłumaczy.

Nasz rozmówca zaznacza, że proces przed Sądem Najwyższym może być groźnym precedensem. - Sąd Najwyższy sam dokonał wykładni konstytucji. Sprawa jest poważna, ponieważ pokazuje, że obóz władzy we współpracy z Sądem może ograniczyć zakres demokratycznych wyborów. Dla demokracji jest korzystnie, gdy przepisy dotyczące prawa sprawowania mandatu interpretuje się szeroko, na korzyść wyborców – tłumaczy dziennikarz. Zaznacza, że to właśnie prawa wyborców ucierpiały w tej sprawie.

- Znaleziono pretekst, jeden z przepisów, który uniemożliwiał wybór prokuratorów. Zastosowano te regulacje kosztem innych przepisów, które umożliwiały wybór. Ten sposób myślenia zaprowadzi nas do miejsca, w którym rząd będzie decydował, kogo mogą wybrać wyborcy – kwituje Sakiewicz.

saż
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook