Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd decyduje o mandatach

09.11.2011

Mamy w Polsce sprzeczność przepisów prawnych dotyczących tak newralgicznej sprawy, czyli uznania wyborów. Przecież posłowie zostali wybrani. Oni nie dopuścili się żadnego haniebnego czynu, nie oszukali wyborców. Wyborcy wiedzieli na kogo głosują – tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info Sakiewicz.

Wskazuje, że w Polsce istnieją dwie sprzeczne regulacje dotyczące prawa prokuratora w stanie spoczynku do zasiadania w Sejmie. - Według jednych przepisów oni posłami być mogą, według innych – nie – tłumaczy.

Nasz rozmówca zaznacza, że proces przed Sądem Najwyższym może być groźnym precedensem. - Sąd Najwyższy sam dokonał wykładni konstytucji. Sprawa jest poważna, ponieważ pokazuje, że obóz władzy we współpracy z Sądem może ograniczyć zakres demokratycznych wyborów. Dla demokracji jest korzystnie, gdy przepisy dotyczące prawa sprawowania mandatu interpretuje się szeroko, na korzyść wyborców – tłumaczy dziennikarz. Zaznacza, że to właśnie prawa wyborców ucierpiały w tej sprawie.

- Znaleziono pretekst, jeden z przepisów, który uniemożliwiał wybór prokuratorów. Zastosowano te regulacje kosztem innych przepisów, które umożliwiały wybór. Ten sposób myślenia zaprowadzi nas do miejsca, w którym rząd będzie decydował, kogo mogą wybrać wyborcy – kwituje Sakiewicz.

saż
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook