Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rząd decyduje o mandatach

09.11.2011

Mamy w Polsce sprzeczność przepisów prawnych dotyczących tak newralgicznej sprawy, czyli uznania wyborów. Przecież posłowie zostali wybrani. Oni nie dopuścili się żadnego haniebnego czynu, nie oszukali wyborców. Wyborcy wiedzieli na kogo głosują – tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info Sakiewicz.

Wskazuje, że w Polsce istnieją dwie sprzeczne regulacje dotyczące prawa prokuratora w stanie spoczynku do zasiadania w Sejmie. - Według jednych przepisów oni posłami być mogą, według innych – nie – tłumaczy.

Nasz rozmówca zaznacza, że proces przed Sądem Najwyższym może być groźnym precedensem. - Sąd Najwyższy sam dokonał wykładni konstytucji. Sprawa jest poważna, ponieważ pokazuje, że obóz władzy we współpracy z Sądem może ograniczyć zakres demokratycznych wyborów. Dla demokracji jest korzystnie, gdy przepisy dotyczące prawa sprawowania mandatu interpretuje się szeroko, na korzyść wyborców – tłumaczy dziennikarz. Zaznacza, że to właśnie prawa wyborców ucierpiały w tej sprawie.

- Znaleziono pretekst, jeden z przepisów, który uniemożliwiał wybór prokuratorów. Zastosowano te regulacje kosztem innych przepisów, które umożliwiały wybór. Ten sposób myślenia zaprowadzi nas do miejsca, w którym rząd będzie decydował, kogo mogą wybrać wyborcy – kwituje Sakiewicz.

saż
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook