Jedynie prawda jest ciekawa

Rząd "uwędził" polskich wędliniarzy

16.01.2014

Wiadomość ze strony internetowej Prawa i Sprawiedliwości: Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Poręba spotkał się z komisarzem UE ds. zdrowia i ochrony konsumentów Tonio Borgiem. KE gotowa jest przysłać do Polski specjalny zespół, który pomoże ograniczyć negatywne skutki rozporządzenia dotyczącego stosowania naturalnych metod wędzarniczych w naszym kraju

Tomasz Poręba podczas rozmowy przekazał komisarzowi Borgowi informacje dotyczące negatywnych skutków rozporządzenia KE, które poprzez restrykcyjne zapisy może uniemożliwić produkcję wędlin metodą tradycyjną. "Podkreśliłem, że proponowane przez KE normy dotyczące poziomu substancji smolistych w wędlinach zakładające, że ma być ich nie więcej niż 2 mikrogramy na kg, są nie do spełnienia dla wielu producentów, chociażby w moim rodzimym regionie, na Podkarpaciu. Poinformowałem również, że konsekwencją tego rozporządzenia może być upadek dziesiątek firm i wielotysięczne zwolnienia w tej branży mięsnej" - mówi europoseł PiS
Podczas spotkania okazało się, że Polska mogła uzyskać korzystne zapisy dla polskich producentów, jednakże polski rząd w rozmowach z KE nie podniósł tej kwestii. Odstępstwa od restrykcyjnych zapisów rozporządzenia uzyskała Łotwa, której udało się uzyskać korzystniejsze zapisy dotyczące wędzenia szprotek. 
Komisarz Borg zapewnił europosła Porębę, że Komisja Europejska jest  gotowa wysłać  do Polski specjalny zespół techniczny, który wskaże sposoby dostosowania się do nowej dyrektywy bez konieczności zamykania zakładów i zwolnień pracowników. Warunkiem jest jednak inicjatywa polskiego rządu, która musi zwrócić się w tej sprawie do KE. Komisja zadeklarowała podjęcie wszelkich możliwych działań, których celem będzie ochrona polskich zakładów mięsnych. 

Polski rząd, szczególnie minister rolnictwa, powinien jak najszybciej rozmawiać w tej sprawie z KE. "Minister Kalemba powinien być już od dłuższego czasu w Brukseli i próbować naprawić popełniony przez rząd PO-PSL błąd a nie opowiadać, że celem tej regulacji jest ochrona zdrowia konsumentów" - uważa Poręba. 

Komisarz Borg oczy przecierał ze zdumienia, gdy mu Poreba uświadomił problem polskich wędliniarzy, tracących prawo tradycyjnego wędzenia kiełbasy. A najbardziej dziwił się temu, ze polski rząd palcem w bucie nie kiwnął w tej sprawie.

Rząd PO-PSL, przez niedbalstwo swoje i arogancję (brak konsultacji) uwędził tysiące drobnych polskich wędliniarzy i wyeliminował ich z europejskiego rynku. Za chwilę dowiemy się, że to była wina PiS-u i Camerona. Bo za wszystko, co w Unii jest złe, winien jest PiS i Cameron. 

Mam nadzieję, że po interwencji posła Poręby, rząd łaskawie zwróci się do Komisji Europejskiej o przyjazd wspomnianego zespołu technicznego i da szansę polskim wędliniarzom. Lepiej późno niż wcale...

Janusz Wojciechowski

[FOTO: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook