Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd Tuska jedzie walcem przez Sejm w sprawie OFE

04.12.2013

1. Niestety potwierdzają się czarne prognozy jeżeli chodzi o sposób procedowania w Sejmie w sprawie projektu ustawy o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE).

Rządząca Platforma i PSL, nie zostawia żadnych złudzeń. Projekt ustawy ma być uchwalony w Sejmie do najbliższego piątku i to zadanie zostanie wykonane przez koalicyjnych posłów, bez mrugnięcia okiem.

Wczoraj odbyło się I czytanie projektu i nawet próba skierowania go do dwóch sejmowych komisji tradycyjnie zajmujących zmianami w systemie emerytalnym: finansów publicznych i spraw społecznych i rodziny, spełzła na niczym bo już w czwartek po południu ma się odbyć II czytanie ustawy.

Prace nad projektem mają się odbyć tylko w komisji finansów publicznych (zaczynamy dzisiaj o godzinie 9-tej) i jest już jasne, że wszystkie poprawki zgłaszane przez kluby opozycyjne, zostaną bez dyskusji odrzucone w głosowaniach.

2. Przedsmak tego co będzie się działo w komisji finansów publicznych mieliśmy wczoraj podczas I czytania. Kluby parlamentarne miały tylko po 15 minut na przedstawienie swojego stanowiska stąd do dyskusji i zadawania pytań zapisało blisko 70 posłów ale odpowiedzi na nie, ministra pracy i polityki społecznej, trwały zaledwie pół godziny.

Większość z nich została potraktowana milczeniem, a na te zasadnicze minister Kosinak- Kamysz odpowiadał w taki sposób, że nie tylko nie rozwiewał wątpliwości ale wręcz je mnożył.

3.W krótkim wystąpieniu poruszyłem trzy moim zdaniem ważne kwestie zawarte w projekcie ustawy, które określiłem jako prezenty rządu dla Powszechnych Towarzystw Emerytalnych (PTE) właścicieli OFE, żeby tylko w sprawie zmian w emeryturach specjalnie nie protestowały.

Pierwsza to rezygnacja z tzw. minimalnej wymagalnej rocznej stopy zwrotu, która do tej pory była ważnym instrumentem ochrony interesów ubezpieczonych w OFE. Jeżeli jakiś Fundusz w danym roku takiej stopy nie osiągnął, dopłacić musiał jego właściciel czyli PTE.

Teraz takiego bezpiecznika już nie będzie więc skutki ewentualnych strat obciążą samych ubezpieczonych, nie ulega więc wątpliwości, że to jeden z największych prezentów rządu (kosztem ubezpieczonych na rzecz Funduszy).

4. Drugi bonus na rzecz Funduszy, to rezygnacja z obniżenia tzw. opłaty za zarządzanie, pobieranej co miesiąc przez Fundusze od całości zgromadzonych aktywów.

Wprawdzie w rządowym projekcie znajduje się zapis o obniżeniu o połowę prowizji od wpłacanej składki przez ubezpieczonych (z dotychczasowych 3,5% do 1,75%) ale to nie tutaj, są główne „frukta” OFE.

Otóż to właśnie opłata za zarządzanie była głównym źródłem dochodów OFE i ich właścicieli, przy dotychczasowych aktywach Funduszy w wysokości około 300 mld zł wynosiła około 1,8 mld zł więc nawet po umorzeniu 150 mld zł aktywów obligacyjnych, będzie ona sięgała około 0,9 mld zł rocznie.

5. Wreszcie trzeci bonus, to możliwość inwestowania przez Fundusze za granicą (do tej pory ograniczona do 5% aktywów).

Wprawdzie powiększenie możliwości inwestowania następuje na skutek rozstrzygnięcia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu ale rządowa propozycja aby tą możliwość powiększyć aż do 30% aktywów, jest niewątpliwie kolejnym prezentem dla OFE i ich właścicieli w szczególności tych zagranicznych (a takich jest przecież w Polsce większość).

6. Minister niestety nie ustosunkował się do żadnej z tych podniesionych kwestii, bo przecież jego głównym celem jest przepchnięcie ustawy z wynikającym z niej zmniejszeniem wydatków budżetowych w 2014 roku o kwotę 23 mld zł (zmniejszenie o 8 mld zł kosztów obsługi części krajowej długu publicznego i zmniejszenie o 15 mld zł dotacji do FUS).

Kolejnym jest zmniejszenie o 150 mld zł długu publicznego poprzez umorzenie obligacji rządowych na taką właśnie kwotę, a to otwiera koalicji Platformy i PSL-u drogę do kolejnej fali pożyczania dziesiątek miliardów złotych.

Rządowy walec jedzie i ustawa w piątek będzie przyjęta w kształcie jakim chce rząd tyle tylko, że nie bardzo wiadomo co będzie jak za jakiś czas PTE wystąpią przed międzynarodowymi trybunałami o wielomiliardowe odszkodowania.

Ale wtedy rządu Tuska już nie będzie, a te odszkodowania właścicielom OFE (najczęściej zagranicznym podmiotom finansowym), będą płacili jego następcy z podatków płaconych przez wszystkich Polaków.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook