Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd Tuska jedzie walcem przez Sejm w sprawie OFE

04.12.2013

1. Niestety potwierdzają się czarne prognozy jeżeli chodzi o sposób procedowania w Sejmie w sprawie projektu ustawy o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE).

Rządząca Platforma i PSL, nie zostawia żadnych złudzeń. Projekt ustawy ma być uchwalony w Sejmie do najbliższego piątku i to zadanie zostanie wykonane przez koalicyjnych posłów, bez mrugnięcia okiem.

Wczoraj odbyło się I czytanie projektu i nawet próba skierowania go do dwóch sejmowych komisji tradycyjnie zajmujących zmianami w systemie emerytalnym: finansów publicznych i spraw społecznych i rodziny, spełzła na niczym bo już w czwartek po południu ma się odbyć II czytanie ustawy.

Prace nad projektem mają się odbyć tylko w komisji finansów publicznych (zaczynamy dzisiaj o godzinie 9-tej) i jest już jasne, że wszystkie poprawki zgłaszane przez kluby opozycyjne, zostaną bez dyskusji odrzucone w głosowaniach.

2. Przedsmak tego co będzie się działo w komisji finansów publicznych mieliśmy wczoraj podczas I czytania. Kluby parlamentarne miały tylko po 15 minut na przedstawienie swojego stanowiska stąd do dyskusji i zadawania pytań zapisało blisko 70 posłów ale odpowiedzi na nie, ministra pracy i polityki społecznej, trwały zaledwie pół godziny.

Większość z nich została potraktowana milczeniem, a na te zasadnicze minister Kosinak- Kamysz odpowiadał w taki sposób, że nie tylko nie rozwiewał wątpliwości ale wręcz je mnożył.

3.W krótkim wystąpieniu poruszyłem trzy moim zdaniem ważne kwestie zawarte w projekcie ustawy, które określiłem jako prezenty rządu dla Powszechnych Towarzystw Emerytalnych (PTE) właścicieli OFE, żeby tylko w sprawie zmian w emeryturach specjalnie nie protestowały.

Pierwsza to rezygnacja z tzw. minimalnej wymagalnej rocznej stopy zwrotu, która do tej pory była ważnym instrumentem ochrony interesów ubezpieczonych w OFE. Jeżeli jakiś Fundusz w danym roku takiej stopy nie osiągnął, dopłacić musiał jego właściciel czyli PTE.

Teraz takiego bezpiecznika już nie będzie więc skutki ewentualnych strat obciążą samych ubezpieczonych, nie ulega więc wątpliwości, że to jeden z największych prezentów rządu (kosztem ubezpieczonych na rzecz Funduszy).

4. Drugi bonus na rzecz Funduszy, to rezygnacja z obniżenia tzw. opłaty za zarządzanie, pobieranej co miesiąc przez Fundusze od całości zgromadzonych aktywów.

Wprawdzie w rządowym projekcie znajduje się zapis o obniżeniu o połowę prowizji od wpłacanej składki przez ubezpieczonych (z dotychczasowych 3,5% do 1,75%) ale to nie tutaj, są główne „frukta” OFE.

Otóż to właśnie opłata za zarządzanie była głównym źródłem dochodów OFE i ich właścicieli, przy dotychczasowych aktywach Funduszy w wysokości około 300 mld zł wynosiła około 1,8 mld zł więc nawet po umorzeniu 150 mld zł aktywów obligacyjnych, będzie ona sięgała około 0,9 mld zł rocznie.

5. Wreszcie trzeci bonus, to możliwość inwestowania przez Fundusze za granicą (do tej pory ograniczona do 5% aktywów).

Wprawdzie powiększenie możliwości inwestowania następuje na skutek rozstrzygnięcia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu ale rządowa propozycja aby tą możliwość powiększyć aż do 30% aktywów, jest niewątpliwie kolejnym prezentem dla OFE i ich właścicieli w szczególności tych zagranicznych (a takich jest przecież w Polsce większość).

6. Minister niestety nie ustosunkował się do żadnej z tych podniesionych kwestii, bo przecież jego głównym celem jest przepchnięcie ustawy z wynikającym z niej zmniejszeniem wydatków budżetowych w 2014 roku o kwotę 23 mld zł (zmniejszenie o 8 mld zł kosztów obsługi części krajowej długu publicznego i zmniejszenie o 15 mld zł dotacji do FUS).

Kolejnym jest zmniejszenie o 150 mld zł długu publicznego poprzez umorzenie obligacji rządowych na taką właśnie kwotę, a to otwiera koalicji Platformy i PSL-u drogę do kolejnej fali pożyczania dziesiątek miliardów złotych.

Rządowy walec jedzie i ustawa w piątek będzie przyjęta w kształcie jakim chce rząd tyle tylko, że nie bardzo wiadomo co będzie jak za jakiś czas PTE wystąpią przed międzynarodowymi trybunałami o wielomiliardowe odszkodowania.

Ale wtedy rządu Tuska już nie będzie, a te odszkodowania właścicielom OFE (najczęściej zagranicznym podmiotom finansowym), będą płacili jego następcy z podatków płaconych przez wszystkich Polaków.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook