Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rząd PO-PSL tuczy „swoje” media

10.10.2014

Poseł Jan Dziedziczak o alarmującym raporcie nt. publicznych pieniędzy w mediach.

Stefczyk.info: Podczas dyskusji po opublikowaniu raportu zespołu parlamentarnego ds obrony wolności słowa padł pomysł, aby sprawą zajęła się NIK. Czy izba powinna sprawdzić jak przepływają publiczne pieniądze z ministerstw do mediów?

Jan Dziedziczak: To bardzo dobry postulat. NIK powinna badać mechanizmy państwa polskiego i wydatki publicznych pieniędzy. Tutaj nie chodzi tylko o wydawanie gigantycznych pieniędzy, naszych pieniędzy. Tutaj chodzi o odkrycie mechanizmów działania mediów, szczególnie niektórych, tych sprzyjających władzy. Raport NIK pokazałby w pełni to, co ustaliliśmy siłami zespołu parlamentarnego, mógłby odpowiedzieć definitywnie na pytanie, czy wolność słowa jest w Polsce zagrożona, czy nie.

Co wskazuje na to, że wolność słowa może być zagrożona?

Zlecanie z publicznych pieniędzy publikacji ogłoszeń, dawanie możliwości zarabiania niektórym koncernom medialnym i redakcjom przez spółki skarbu państwa, przez instytucje publiczne może powodować to, że ten kto płaci będzie miał wpływ na teksty. Warto to prześledzić mając na uwadze tożsamościowy podział mediów. Które redakcje mają możliwość takiego zarobku ze strony państwa, a które nie. Czy odbiorca mediów konserwatywnych musi kupić skrajnie liberalne, lewicowe pismo, żeby dowiedzieć się o jakimś ważnym przetargu lub poznać treść ważnego komunikatu, czy może się dowiedzieć tego z pisma, które kupuje na co dzień.

Wstępne wnioski można już wysnuć na podstawie raportu sporządzonego przez zespół parlamentarny?

Z naszego raportu jasno wynika, że podział środków pieniężnych na ogłoszenia, decyzje o zamieszczaniu ogłoszeń przez ministerstwa i KPRM nie ma związku z poczytnością tytułów. A jeśli nie liczy się takie kryterium, to jakie? Gdzie jest ten klucz?

Jak przebiega ta linia podziału? Kto karmi się tym tortem reklamowym?

Największy kawałek tego tortu jest przeznaczany dla mediów lewicowo-liberalnych, dla mediów przychylnych władzy. Tu rodzi się pytanie, na które żadna odpowiedź jest niedobra dla demokratycznych mechanizmów państwa polskiego. Czy władza z naszych wspólnych pieniędzy decyduje się na zamieszczanie ogłoszeń w mediach jej przychylnych, czy tez te media są przychylne rządowi, bo otrzymują środki z pieniędzy publicznych. Obie te ewentualności są niepokojące i niebezpieczne dla polskiej demokracji.

Jak to wygląda w praktyce?

Czytamy w różnych publikacjach, które ukazują się ostatnio na rynku, że reklamodawcy mają ogromny wpływ na to, co może ukazać się w prasie, a także na to, co może się nie ukazać. Dlatego taki stopień finansowania jedynie wybranych tytułów, jedynie wybranych koncernów medialnych budzi daleko idący niepokój w kwestii demokratycznego funkcjonowania państwa polskiego. Media, oprócz informowania o tym, co się dzieje mają również obowiązek patrzeć władzy na ręce, tak jest w każdym demokratycznym kraju. Dużo trudniej patrzy się władzy na ręce, jeśli z tych rąk otrzymuje się gigantyczne pieniądze.

Przy konstruowaniu tego raportu posłowie mieliście ogromne kłopoty z uzyskaniem informacji z ministerstw na temat wydawania przecież publicznych pieniędzy. Z czego to może wynikać?

Może to wynikać choćby z bałaganu, co także jest niedopuszczalne przy wydawaniu publicznych pieniędzy, bo przypomnę, że mówimy o 25 milionach złotych w 2013 roku, a w latach poprzednich było jeszcze więcej. Niestety, rodzi się także spora obawa, że ministerstwa unikają transparentności bo mają coś do ukrycia. Co ciekawe, najmniej transparentny resort, resort edukacji narodowej to tan, który wydał najwięcej publicznych pieniędzy na ogłoszenia i reklamy w mediach. Do MEN wysyłaliśmy zapytanie o te środki aż czterokrotnie, żadna z odpowiedzi nie była wyczerpująca. Podkreślmy jeszcze raz, ten, kto nie ma nic do ukrycia jest otwarty i przekazuje wszelkie informacje. Ten, kto ma coś na sumieniu, kluczy i unika odpowiedzi. Tak było w tym przypadku.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. ansa

Warto poczytać

 1. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 2. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 3. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

 4. flick-refiugados 27.05.2017

  RDI: multikulturalizm w wydaniu unijnym jest iluzją

  List Macieja Świrskiego o poparciu działań rządu ws. imigrantów.

 5. Zbigniew-Brzezinski-dsdadsadaa 27.05.2017

  Jimmy Carter i eksperci o prof. Brzezińskim

  "Był ważną częścią naszego życia od ponad czterech dekad i był znakomitym urzędnikiem państwowym".

 6. teatrpowszechnySIobara 27.05.2017

  Kuriozalny list w obronie "Klątwy"

  Kuriozalny list w obronie przedstawienia "Klątwa" wystosował dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak: "Pamiętajmy, że tylko środowiskowa solidarność jest w stanie przeciwdziałać cenzurze i przemocy".

 7. abbczysksxc 27.05.2017

  Zyski spółek skarbu państwa!

  Spółki Skarbu Państwa obecne na polskiej giełdzie ogłaszają dzień po dniu swoje wyniki finansowe za I kwartał tego roku i okazuje się, że w zestawieniu z wynikami z I kwartału roku poprzedniego, są one wręcz rewelacyjne.

 8. jaki-kommisja 26.05.2017

  Biedroń we "wSieci": Kto się boi komisji Jakiego?

  Wojciech Biedroń wyjaśnia jakie są zadania komisji Patryka Jakiego.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook