Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd PO-PSL tuczy „swoje” media

10.10.2014

Poseł Jan Dziedziczak o alarmującym raporcie nt. publicznych pieniędzy w mediach.

Stefczyk.info: Podczas dyskusji po opublikowaniu raportu zespołu parlamentarnego ds obrony wolności słowa padł pomysł, aby sprawą zajęła się NIK. Czy izba powinna sprawdzić jak przepływają publiczne pieniądze z ministerstw do mediów?

Jan Dziedziczak: To bardzo dobry postulat. NIK powinna badać mechanizmy państwa polskiego i wydatki publicznych pieniędzy. Tutaj nie chodzi tylko o wydawanie gigantycznych pieniędzy, naszych pieniędzy. Tutaj chodzi o odkrycie mechanizmów działania mediów, szczególnie niektórych, tych sprzyjających władzy. Raport NIK pokazałby w pełni to, co ustaliliśmy siłami zespołu parlamentarnego, mógłby odpowiedzieć definitywnie na pytanie, czy wolność słowa jest w Polsce zagrożona, czy nie.

Co wskazuje na to, że wolność słowa może być zagrożona?

Zlecanie z publicznych pieniędzy publikacji ogłoszeń, dawanie możliwości zarabiania niektórym koncernom medialnym i redakcjom przez spółki skarbu państwa, przez instytucje publiczne może powodować to, że ten kto płaci będzie miał wpływ na teksty. Warto to prześledzić mając na uwadze tożsamościowy podział mediów. Które redakcje mają możliwość takiego zarobku ze strony państwa, a które nie. Czy odbiorca mediów konserwatywnych musi kupić skrajnie liberalne, lewicowe pismo, żeby dowiedzieć się o jakimś ważnym przetargu lub poznać treść ważnego komunikatu, czy może się dowiedzieć tego z pisma, które kupuje na co dzień.

Wstępne wnioski można już wysnuć na podstawie raportu sporządzonego przez zespół parlamentarny?

Z naszego raportu jasno wynika, że podział środków pieniężnych na ogłoszenia, decyzje o zamieszczaniu ogłoszeń przez ministerstwa i KPRM nie ma związku z poczytnością tytułów. A jeśli nie liczy się takie kryterium, to jakie? Gdzie jest ten klucz?

Jak przebiega ta linia podziału? Kto karmi się tym tortem reklamowym?

Największy kawałek tego tortu jest przeznaczany dla mediów lewicowo-liberalnych, dla mediów przychylnych władzy. Tu rodzi się pytanie, na które żadna odpowiedź jest niedobra dla demokratycznych mechanizmów państwa polskiego. Czy władza z naszych wspólnych pieniędzy decyduje się na zamieszczanie ogłoszeń w mediach jej przychylnych, czy tez te media są przychylne rządowi, bo otrzymują środki z pieniędzy publicznych. Obie te ewentualności są niepokojące i niebezpieczne dla polskiej demokracji.

Jak to wygląda w praktyce?

Czytamy w różnych publikacjach, które ukazują się ostatnio na rynku, że reklamodawcy mają ogromny wpływ na to, co może ukazać się w prasie, a także na to, co może się nie ukazać. Dlatego taki stopień finansowania jedynie wybranych tytułów, jedynie wybranych koncernów medialnych budzi daleko idący niepokój w kwestii demokratycznego funkcjonowania państwa polskiego. Media, oprócz informowania o tym, co się dzieje mają również obowiązek patrzeć władzy na ręce, tak jest w każdym demokratycznym kraju. Dużo trudniej patrzy się władzy na ręce, jeśli z tych rąk otrzymuje się gigantyczne pieniądze.

Przy konstruowaniu tego raportu posłowie mieliście ogromne kłopoty z uzyskaniem informacji z ministerstw na temat wydawania przecież publicznych pieniędzy. Z czego to może wynikać?

Może to wynikać choćby z bałaganu, co także jest niedopuszczalne przy wydawaniu publicznych pieniędzy, bo przypomnę, że mówimy o 25 milionach złotych w 2013 roku, a w latach poprzednich było jeszcze więcej. Niestety, rodzi się także spora obawa, że ministerstwa unikają transparentności bo mają coś do ukrycia. Co ciekawe, najmniej transparentny resort, resort edukacji narodowej to tan, który wydał najwięcej publicznych pieniędzy na ogłoszenia i reklamy w mediach. Do MEN wysyłaliśmy zapytanie o te środki aż czterokrotnie, żadna z odpowiedzi nie była wyczerpująca. Podkreślmy jeszcze raz, ten, kto nie ma nic do ukrycia jest otwarty i przekazuje wszelkie informacje. Ten, kto ma coś na sumieniu, kluczy i unika odpowiedzi. Tak było w tym przypadku.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. ansa

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook