Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd lukruje rzeczywistość

08.02.2013

Niestety wszystko wskazuje na to, że już w najbliższych dniach dowiemy się, że stopa bezrobocia w styczniu zbliżyła się do 15% ,a więc liczba bezrobotnych wzrośnie o blisko 150 tysięcy i wyniesie około 2,3 mln - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Tytuł nawiązuje do wczorajszego dnia czyli „tłustego czwartku” i pączków pokrytych warstwą lukru spożywanych w dużych ilościach przy tej okazji.

Właśnie odbyła się w Sejmie debata nad informacją rządu w sprawie działań podejmowanych przez Radę Ministrów na rzecz zmniejszania bezrobocia oraz poprawy sytuacji materialnej rodzin (szczególnie osób bezrobotnych z dziećmi).

Wniosek w tej sprawie złożył już jakiś czas temu klub Prawa i Sprawiedliwości, w związku z dramatycznie pogarszającą się sytuacją na rynku pracy i brakiem działań rządu premiera Tuska , które przynajmniej złagodziłyby napięcia na tym rynku.

Wprowadzenia w imieniu wnioskodawców dokonała poseł Prawa i Sprawiedliwości Józefa Hrynkiewicz, profesor zajmująca się „od zawsze” problematyką zabezpieczenia społecznego.

Odpowiadała w imieniu rządu podsekretarz stanu Czesława Ostrowska, która została zarzucona dosłownie gradem pytań ponad 50 posłów (głównie z opozycji), którzy zdecydowali się zabrać głos w tej debacie.

Niestety w odpowiedziach na nie, generalnie starała się lukrować rzeczywistość, mówiąc między innymi o tym,że rząd na rok 2013 zwiększył środki na aktywne formy ograniczania bezrobocia (rzeczywiście tak się stało bo środki na ten cel wzrosły o 1,2 mld zł) tyle tylko, że zapomniała dodać, że w roku 2011 środki te w stosunku do roku 2010 zmalały aż 3-krotnie (z 6,6 mld zł do 2,2 mld zł).

Niestety wszystko wskazuje na to, że już w najbliższych dniach dowiemy się, że stopa bezrobocia w styczniu zbliżyła się do 15% ,a więc liczba bezrobotnych wzrośnie o blisko 150 tysięcy i wyniesie około 2,3 mln.

Zresztą brak oficjalnych danych resortu pracy dotyczących sytuacji na rynku pracy w styczniu w sytuacji kiedy upłynęło już kilka dni kolejnego miesiąca jest co najmniej zastanawiający.

Dane dotyczące przewidywanego poziomu bezrobocia w grudniu ministerstwo pracy ujawniło wtedy w końcowych dniach tego miesiąca, bazując na danych dostarczonych do resortu przez Wojewódzkie Urzędy Pracy. Ale wtedy bezrobocie wzrosło „tylko” o 0,4 pkt procentowego (stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 12,9%).

A więc już w końcowych dniach grudnia wiedzieliśmy, że resort pracy przewiduje, że stopa bezrobocia wyniesie 13,3% i dopiero kilkanaście dni później GUS, podwyższył ten poziom o 0,1 pkt procentowego.

Pytałem o to zatajenie danych dotyczących stopy bezrobocia na koniec stycznia Panią minister Ostrowską i uzyskałem odpowiedź, że według jej wiedzy, resort takich danych jeszcze nie ma.

Ale dalej dociskana pytaniami Pani minister przyznała, że takimi danymi za dany miesiąc, resort dysponuje w ciągu następnych 3 dni roboczych po zakończeniu tego miesiąca, a więc w tym przypadku resort dysponował nimi już we wtorek 5 lutego ale nie ujawnił ich ani w wczoraj 7 lutego ani nie ujawni dzisiaj.

Są one bowiem bardzo niekorzystne i mogłyby zepsuć przekaz z konferencji prasowych premiera z Brukseli, który niezależnie od tego czy uzyska czy nie uzyska słynnych 300 mld zł złotych, chce odtrąbić sukces negocjacyjny.

Zwróciłem również uwagę, że zarówno minister finansów jak i szef resortu pracy, dysponują pieniędzmi „znaczonymi”, w Funduszu Pracy, które mogą być przeznaczone tylko na 2 cele: wypłatę zasiłków dla osób bezrobotnych i finansowanie aktywnych form ograniczania bezrobocia.

Minister Rostowski jednak od 3 lat finansuje nimi jeszcze jeden cel – deficyt sektora finansów publicznych i to na ogromną skalę wynoszącą już ponad 7 mld zł. Jest to jednak niezgodne nie tylko z ustawą regulująca funkcjonowanie funduszu ale także ze zdrowym rozsądkiem.

A przecież zarówno on jak minister Kosiniak-Kamysz doskonale wiedzą, że dodatkowy 1 mld zł wydany na aktywne formy ograniczenia bezrobocia to udzielenie pomocy około 500 tys. bezrobotnych, przy czym wsparcie najbardziej efektywnych form tego ograniczania dałoby blisko 200 tysięcy stałych miejsc pracy.

Lukrowanie rzeczywistości w sprawie sytuacji na rynku pracy trwa jednak w najlepsze, choć ta rzeczywistość coraz bardziej skrzeczy.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook