Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd lukruje rzeczywistość

08.02.2013

Niestety wszystko wskazuje na to, że już w najbliższych dniach dowiemy się, że stopa bezrobocia w styczniu zbliżyła się do 15% ,a więc liczba bezrobotnych wzrośnie o blisko 150 tysięcy i wyniesie około 2,3 mln - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Tytuł nawiązuje do wczorajszego dnia czyli „tłustego czwartku” i pączków pokrytych warstwą lukru spożywanych w dużych ilościach przy tej okazji.

Właśnie odbyła się w Sejmie debata nad informacją rządu w sprawie działań podejmowanych przez Radę Ministrów na rzecz zmniejszania bezrobocia oraz poprawy sytuacji materialnej rodzin (szczególnie osób bezrobotnych z dziećmi).

Wniosek w tej sprawie złożył już jakiś czas temu klub Prawa i Sprawiedliwości, w związku z dramatycznie pogarszającą się sytuacją na rynku pracy i brakiem działań rządu premiera Tuska , które przynajmniej złagodziłyby napięcia na tym rynku.

Wprowadzenia w imieniu wnioskodawców dokonała poseł Prawa i Sprawiedliwości Józefa Hrynkiewicz, profesor zajmująca się „od zawsze” problematyką zabezpieczenia społecznego.

Odpowiadała w imieniu rządu podsekretarz stanu Czesława Ostrowska, która została zarzucona dosłownie gradem pytań ponad 50 posłów (głównie z opozycji), którzy zdecydowali się zabrać głos w tej debacie.

Niestety w odpowiedziach na nie, generalnie starała się lukrować rzeczywistość, mówiąc między innymi o tym,że rząd na rok 2013 zwiększył środki na aktywne formy ograniczania bezrobocia (rzeczywiście tak się stało bo środki na ten cel wzrosły o 1,2 mld zł) tyle tylko, że zapomniała dodać, że w roku 2011 środki te w stosunku do roku 2010 zmalały aż 3-krotnie (z 6,6 mld zł do 2,2 mld zł).

Niestety wszystko wskazuje na to, że już w najbliższych dniach dowiemy się, że stopa bezrobocia w styczniu zbliżyła się do 15% ,a więc liczba bezrobotnych wzrośnie o blisko 150 tysięcy i wyniesie około 2,3 mln.

Zresztą brak oficjalnych danych resortu pracy dotyczących sytuacji na rynku pracy w styczniu w sytuacji kiedy upłynęło już kilka dni kolejnego miesiąca jest co najmniej zastanawiający.

Dane dotyczące przewidywanego poziomu bezrobocia w grudniu ministerstwo pracy ujawniło wtedy w końcowych dniach tego miesiąca, bazując na danych dostarczonych do resortu przez Wojewódzkie Urzędy Pracy. Ale wtedy bezrobocie wzrosło „tylko” o 0,4 pkt procentowego (stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 12,9%).

A więc już w końcowych dniach grudnia wiedzieliśmy, że resort pracy przewiduje, że stopa bezrobocia wyniesie 13,3% i dopiero kilkanaście dni później GUS, podwyższył ten poziom o 0,1 pkt procentowego.

Pytałem o to zatajenie danych dotyczących stopy bezrobocia na koniec stycznia Panią minister Ostrowską i uzyskałem odpowiedź, że według jej wiedzy, resort takich danych jeszcze nie ma.

Ale dalej dociskana pytaniami Pani minister przyznała, że takimi danymi za dany miesiąc, resort dysponuje w ciągu następnych 3 dni roboczych po zakończeniu tego miesiąca, a więc w tym przypadku resort dysponował nimi już we wtorek 5 lutego ale nie ujawnił ich ani w wczoraj 7 lutego ani nie ujawni dzisiaj.

Są one bowiem bardzo niekorzystne i mogłyby zepsuć przekaz z konferencji prasowych premiera z Brukseli, który niezależnie od tego czy uzyska czy nie uzyska słynnych 300 mld zł złotych, chce odtrąbić sukces negocjacyjny.

Zwróciłem również uwagę, że zarówno minister finansów jak i szef resortu pracy, dysponują pieniędzmi „znaczonymi”, w Funduszu Pracy, które mogą być przeznaczone tylko na 2 cele: wypłatę zasiłków dla osób bezrobotnych i finansowanie aktywnych form ograniczania bezrobocia.

Minister Rostowski jednak od 3 lat finansuje nimi jeszcze jeden cel – deficyt sektora finansów publicznych i to na ogromną skalę wynoszącą już ponad 7 mld zł. Jest to jednak niezgodne nie tylko z ustawą regulująca funkcjonowanie funduszu ale także ze zdrowym rozsądkiem.

A przecież zarówno on jak minister Kosiniak-Kamysz doskonale wiedzą, że dodatkowy 1 mld zł wydany na aktywne formy ograniczenia bezrobocia to udzielenie pomocy około 500 tys. bezrobotnych, przy czym wsparcie najbardziej efektywnych form tego ograniczania dałoby blisko 200 tysięcy stałych miejsc pracy.

Lukrowanie rzeczywistości w sprawie sytuacji na rynku pracy trwa jednak w najlepsze, choć ta rzeczywistość coraz bardziej skrzeczy.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook