Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd kocha Moskwę i już

15.03.2012

Wczoraj w Sejmie odbyła się debata na temat projektu ustawy o ratyfikacji umowy pomiędzy rządem Rzeczpospolitej Polskiej, a rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego. Chodzi o ruch bezwizowy pomiędzy okręgiem Kaliningrackim, a częścią województw Pomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego. Z tego pierwszego do umowy zostały zakwalifikowane Sopot, Gdańsk i Gdynia i 4 powiaty, z tego drugiego Elbląg i Olsztyn i 11 powiatów.

Zgodnie z prawem europejskim mały ruch bezwizowy obejmuje pas do 30 km, a maksymalnie do 50 km po obu stronach granicy. W tej sprawie jednak uczyniono wyjątek w małym ruchu granicznym, bo okręg Kalinigradzki od granicy północnej do południowej to 108 km, a od granicy wschodniej do zachodniej to aż 205 km.

O to rozszerzenie małego ruchu bezwizowego na cały okręg Kalinigradzki, starał się nie tylko rząd Polski, a tę ideę bardzo silnie wsparły Niemcy, które zdecydowały się nawet osłabić sprzeciw Litwy w tej sprawie zobowiązując się do finansowego wsparcia budowy elektrowni jądrowej w litewskim Ignalinie.

Żeby było jasne Polsce powinno zależeć na dobrych relacjach z Rosją ale ten kraj w sposób bezwzględny, realizuje swoje ekonomiczne i polityczne interesy w kontaktach z naszym krajem i wcale tego nie ukrywa.

Jeżeli ograniczymy się tylko do spraw gospodarczych to wymownymi przykładami takiego bezwzględnego realizowania swoich interesów przez Moskwę jest Gazociąg Północny, kontrakt gazowy w wyniku, którego kupujemy od Rosjan gaz po najwyższych cenach w Europie, a także odcięcie decyzją polityczną wicepremiera rosyjskiego rządu Sieczyna, dostaw ropy naftowej ropociągiem do rafinerii Lotosu w Możejkach.

Mimo takiej postawy Rosjan, Polska zafundowała im prezent w postaci ruchu bezwizowego z okręgiem Kalinigradzkim, dający 1 milionowi  jego mieszkańców swobodny dostęp do terytorium Unii Europejskiej.

W czasie debaty projekt bez zastrzeżeń poparły kluby koalicji Platformy i PSL-u ale także SLD i Ruch Palikota. Poważne wątpliwości zgłosił tylko klub Prawa i Sprawiedliwości, a także klub Solidarnej Polski.

Zabierałem głos w tej debacie i mimo tego, że projekt popierają samorządy, które po polskiej stronie ten ruch bezwizowy obejmuje, licząc na masowe przyjazdy na zakupy do Polski mieszkańców regionu Kalingradzkiego, zgłosiłem dwa poważne zastrzeżenia do tej umowy.

Pierwsze to nierównoważność tej umowy, my otwieramy Rosji, swoiste okno na Europę, od Rosji nie otrzymujemy nic w zamian. Żadne nasze interesy gospodarcze przy tej okazji nie zostały nawet Rosjanom zasygnalizowane.

Drugie to poważna przestępczość na terenie tego obwodu w dużej części wręcz mafijna. Według danych prezentowanych w regionalnej Dumie na 10 tysięcy mieszkańców w tym okręgu mamy do czynienia z  blisko 300 przestępstwami (to wskaźnik nie notowany w cywilizowanej Europie). Ponad 60% instytucji publicznych jest opanowanych wręcz przez mafię, podobnie 80% tamtejszych banków, wreszcie ponad 50% przedsiębiorstw także kontrolują grupy przestępcze.

Pojawia się w związku z tym poważne niebezpieczeństwo czy tym ruchem bezwizowym nie spowodujemy dużego importu przestępczości na terytorium naszego kraju i to przestępczości o charakterze mafijnym.
Niestety obecni na debacie wiceministrowie z resortu spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych, takich niebezpieczeństw nie widzą, a umowę o ruchu bezwizowym, uważają za wielki sukces naszego kraju.

Nie zastanawia ich nawet ogromne zaangażowanie Niemiec w to przedsięwzięcie, choć ten kraj jako żywo nie powinien mieć interesu w tej sprawie. A tu okazuje się, że nie tylko wytargował w UE dla tej umowy, wyraźne odstępstwo od unijnych reguł małego ruchu bezwizowego, a także aby osłabić protesty Litwy, obiecał zaangażować duże środki finansowe w modernizację energetyki atomowej w tym kraju.

Umowa o ruchu bezwizowym z Kaliningradem zostanie więc zapewne ratyfikowana, samorządy dwóch województw będą zadowolone, tylko jakim odbywa się to kosztem.
Ale rząd Tuska kocha Moskwę i już.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook