Jedynie prawda jest ciekawa


Ryzykowne „ćwierkanie” Sikorskiego

07.11.2012

Szef MSZ Radosław Sikorski swoje tweetowanie w sprawie negocjacji gazowych, kiedy to internetowym wpisem przedwcześnie ujawnił wynik rozmów z Rosjanami, uznał za „ryzyko aktywnej polityki informacyjnej”. O sprawie rozmawiamy z posłem PiS, Przemysławem Wiplerem.

Stefczyk.info: Jak pan przyjmuje tłumaczenie Radosława Sikorskiego?

Przemysław Wipler: To przejaw niekompetencji ministra, nonszalancji i tego jak straszna pustka intelektualna stoi za tym plotkarskim ćwierkaniem. W cywilizowanym kraju, gdzie istnieje rozwinięty rynek kapitałowy, osoba pełniąca funkcje publiczne powinna wiedzieć co jej wolno, a czego nie wolno. Powinna wiedzieć kiedy naraża się na popełnienie przestępstwa, albo  - co najmniej - publicznie daje informacje na temat spraw strategicznych dla kraju, mogących oznaczać konsekwencje idące w setki milionów złotych.

Co dalej z tą sprawą?

Powinien zostać złożony do prokuratury wniosek w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez ministra i powinno zostać uruchomione postępowanie. Należy bowiem wyjaśnić w jakim trybie i od kogo minister uzyskał informacje dotyczące spraw wrażliwych dla spółki PGNiG. Po drugie – Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego powinna uruchomić audyt dopuszczenia do informacji niejawnej ministra Sikorskiego. Bo jeśli w taki sposób chlapie o sprawach, które są ewidentnie objęte klauzulą, to pojawia się pytanie czy powinien mieć dopuszczenie do informacji niejawnej. Zabraniem mu tego dopuszczenia byłaby dymisja ze stanowiska ministra spraw zagranicznych.

To nie pierwszy przypadek, gdy tweetowanie Radosława Sikorskiego odbywa się w co najmniej zastanawiającym kontekście. Wystarczy przywołać "ćwierkanie" ministra wtedy gdy odbywał się pogrzeb śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Moim zdaniem tych dwóch kwestii nie można zestawiać. Tweetowanie w czasie, gdy odbywał się pogrzeb Ryszarda Kaczorowskiego to było chamstwo i złamanie dobrego obyczaju. W przypadku negocjacji gazowych mamy natomiast do czynienia z naruszeniem konkretnych interesów, konkretnego podmiotu. I mamy kwestię wyglądającą po prostu jak przestępstwo.

JKUB

[fot.PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook