Jedynie prawda jest ciekawa


Ryszard Czarnecki: Zaczynamy nowy rozdział

12.07.2014

Europoseł PiS uważa, że zjednoczona prawica to jedyna alternatywa dla rządu PO-PSL.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia potencjał projektu zjednoczeniowego dla całej prawicy w Polsce?

Ryszard Czarnecki: Dziś na kongresie byliśmy świadkami ważnego momentu, mam wrażenie, że osiągnęliśmy taki punkt przełamania. Premier Kaczyński powiedział, że zaprasza do współpracy wszystkich, nie będzie rozliczał, a to oznacza, że nie ma wroga na prawicy i że zaczynamy nowy rozdział.

Nie wszyscy polityce prawicy skorzystali jednak z zaproszenia na konwencję, czy to oznacza ich trwałą nieobecność w szeregach zjednoczonej prawicy?

Ci politycy, których dzisiaj nie było, pod wpływem swoich wyborców, którzy autentycznie chcą jedności na prawicy w końcu się tutaj zameldują. Nie ma alternatywy dla tej formuły. Ten pociąg jedności prawicy już ruszył, jeżeli któryś z dzisiaj nieobecnych polityków prawicowych do tego pociągu nie wskoczy to wyborcy wystawią mu kolejny dramatyczny rachunek przy urnach.

Mówimy o Jarosławie Gowinie i Zbigniewie Ziobrze oczywiście?

Oczywiście.

Myśli pan, że oni się zreflektują i dotrą?

Lekcją pokory dla nich powinny być przede wszystkim wyniki wyborów europejskich, w których żadna z ich partii nie przekroczyła progu. Ale także w ostatnim sondażu, sprzed dosłownie dwóch dni Solidarna Polska i Polska Razem wypada mizernie. Partia Ziobry z czterech procent zjechała do jednego, a partia Gowina z blisko trzech na dwa. W związku z tym czas działa na niekorzyść tych polityków, którzy dziś byli nieobecni. Jeżeli są realistami, to powinni o tym wiedzieć. Jeżeli nie wezmą udziału w projekcie zjednoczeniowym prawicy, muszą mieć świadomość, że są na kontrze do swoich wyborców.

A jak pan ocenia obecność i wystąpienie Jacka Kurskiego?

Można o nim mówić metaforycznie, bo on użył wielu metafor w swoim wystąpieniu. PiS jest wielkim statkiem, który płynie do zwycięstwa, ale szybciej dopłyniemy mając więcej marynarzy. Jeżeli ktoś naprawdę chce pomóc prawicy, to proszę bardzo. Jak było, tak było. Co było, a nie jest nie pisze się w rejestr, jak mówi polskie przysłowie w związku z tym ja się cieszę i z obecności Kurskiego i Mularczyka. Ale także z nieco niezauważonych posłów PJN, którzy byli na konwencji. I dobrze, każda para rąk się przyda.

Czy widzi pan w tym projekcie siłę, która zdoła odsunąć PO od władzy?

Pojawiła się właśnie szansa, aby wokół PiS stworzyć taka siłę, która pozwoli wygrać te wybory na tyle, aby Platformę odsunąć od władzy. Bo chodzi nam o odsunięcie Tuska od władzy, a nie o zwycięstwo matematyczne. Przecież Tusk wie, że będzie miał słabszy wynik od PiS, ale liczy, że stworzy koalicję z SLD i PSL przeciwko PiS. Po to właśnie tworzymy ten wielki obóz zjednoczenia prawicy, żeby wygrać na tyle przekonująco i wyraźnie, żeby tego uniknąć.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook