Jedynie prawda jest ciekawa


Ryszard Czarnecki: Bunt? Nie wierzę

14.09.2013

Pamiętam, gdy pierwszy raz w życiu byłem na demonstracji z udziałem… miliona ludzi! Na tyle bowiem szacowano manifestację w Rzymie w 1999 roku, gdy w stolicy Włoch zebrali się sympatycy prawicy z całej Italii, aby tam protestować przeciwko polityce rządu pierwszego premiera-komunisty w dziejach tego państwa Massimo D’Alemy.

Jeśli nawet, skłonni do przesady mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego przeszacowali i było nie milion, a powiedzmy, 800 tysięcy osób – to i tak jest to liczba imponująca. Ale tak liczne demonstracje to w Italii – być może ze względu na temperamenty polityczne jej córek i synów − rzecz normalna. Ale przecież podobnie, gdy chodzi o liczebność demonstracji, dzieje się w całej Europie Południowej. Zgromadzić 100 tysięcy osób w sprawach socjalno-ekonomicznych to na ulicach Aten, Lizbony, Madrytu, Rzymu czy Paryża żadna sztuka. Szast, prast i Grecy, Portugalczycy, Hiszpanie, Francuzi i Włosi wylegają na ulicę, traktując to jako rzecz całkowicie naturalną i zupełnie oczywisty oręż w walce politycznej.

Pod tym względem Polska należy – nie od zawsze, ale na pewno od III RP − do Europy Północnej. Narody Północy są znacznie bardziej powściągliwe, rzadziej ulegają zbiorowym emocjom, a ulica to dla nich szlak komunikacyjny, ewentualnie niedzielny deptak, a nie miejsce rozstrzygania politycznych sporów, obalania rządu, czy jego podtrzymywania. Oczywiście z nami jest tak nie od zawsze, bo kilkuset tysięczny tłum w czasie Odwilży 1956 słuchający wcześniej uwolnionego z więzienia I Sekretarza KCPZPR Władysława Gomułki, czy – nie porównując rzecz jasna rangi wydarzeń − milionowe tłumy w różnych miastach na kolejnych pielgrzymkach polskiego Papieża do Ojczyzny, pokazują, że jeszcze nie tak dawno Polacy byli bardziej jak Włosi niż jak chłodni Niemcy czy jeszcze zimniejsi Skandynawowie.

Uśmiechałem się tylko pod nosem, gdy słyszałem zachwyty, jak to „Solidarności” udało się na warszawskim pikniku z występami artystów, a nie klasycznej demonstracji, zgromadzić parę lat temu 80 tysięcy ludzi. Tym, którzy wtedy odtrąbili sukces, chciałoby się powiedzieć, patrząc na Europę Południową: „miej proporcje, mocium Panie”. Skądinąd Piotr Duda wówczas zrobił wszystko, aby manifestacja związku, któremu przewodniczy miała charakter jak najmniej polityczny i jak najmniej radykalny. Zresztą nawet w szczytowym okresie Akcji Wyborczej Solidarność, AWS z Marianem Krzaklewskim jako główna siła opozycyjna potrafiła wyprowadzić na ulicę niewiele więcej ludzi.

To, co napisałem to tylko wstęp do powiedzenia najważniejszego: nie wierzę w żaden masowy, spektakularny bunt społeczny, nie wierzę we wszechogarniające „obywatelskie nieposłuszeństwo”, nie wierzę w wyjście Polaków na ulicę w wymiarze ogromnych wielusettysięcznych manifestacji. Nie wierzę zwłaszcza w trwałość tego typu protestu. Sarmaci nie Arabowie − u nas nie ma klimatu ani politycznego, ani w sensie pogody na okupowanie placów i ulic całymi dniami, aby w ten sposób obalić zły rząd.

Wierzę natomiast wciąż w siłę kartki wyborczej. Tym bardziej, że w najbliższym czasie trzeba ją będzie często używać: wiosną i jesienią 2014, a następnie wiosną i jesienią 2015. Moim zdaniem koalicja PO-PSL straci władzę dzięki „U”: ale nie Ulicy, tylko dzięki Urnie.

Ryszard Czarnecki

[FOTO: PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook