Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ryszard Cyba wytworem antypisowskiej propagandy

24.11.2011

Od czasu śmierci Marka Rosiaka minął ponad rok. Po ataku na łódzkie biuro PiS wiele osób spodziewało się, że w Polsce nastąpi refleksja nad poziomem i stylem walki politycznej. Dziś widać jednak coraz wyraźniej, że nic takiego się nie stało.

Nic się nie zmieniło. Nie widziałem żadnej refleksji po tym morderstwie – przyznaje w rozmowie z portalem Stelczyk.info Janusz Wojciechowski, którego asystentem był zamordowany Marek Rosiak. W ocenie naszego rozmówcy, w polityce szybko wrócił klimat i język nienawiści.

Wojciechowski przyznaje, że to dziwne, szczególnie, że mord w Łodzi był zbrodnią polityczną. To była zbrodnia inspirowana nienawiścią polityczną. Mimo tego nie widzę, by debata publiczna zmieniła się przez ten czas – zaznacza Wojciechowski. Europoseł zaznacza, że w Łodzi mord dokonany przez Ryszarda C. wciąż budzi emocje. Ta zbrodnia wstrząsnęła miastem. Ludzie wciąż pamiętają o tym wydarzeniu – wskazuje.

Wojciechowski przyznaje, że należy uszanować decyzję rodziny, która chciała niejawnego procesu. Jednak – jak zaznacza – osobiście żałuje, że tak się stało. Opinia publiczna powinna poznać kulisy tej zbrodni. Motywacje Ryszarda C. powinna być znana publicznie. Ta zbrodnia nie może być schowana i zapomniana – podkreśla nasz rozmówca.

Polityk wskazuje, że „Ryszard C. jest wytworem propagandy antypisowskiej”. To była zbrodnia, której początkiem była propaganda przeciwko PiSowi. Sam sprawca swoje motywacje sprecyzował w sposób bardzo jasny. Zaraz po zbrodni powiedział, że nienawidzi Prawa i Sprawiedliwości i chciał zabić Jarosława Kaczyńskiego – przypomina nasz rozmówca. Tłumaczy, że od lat w Polsce jego formacja polityczna jest oskarżana o różne przewiny. Nienawiść do PiSu sączyła się z mediów. Nazywano nas partią totalitarną, antysystemową. Przypisywano nam najgorsze rzeczy. Ta nagonka trafiła na podatny umysł, człowieka, który na serio wziął te opinie – wskazuje Wojciechowski.

Wojciechowski mówi, że rodzina Rosiaka żyje dziś zmagając się ze stratą bliskiej osoby. Pani Rosiak jest radną w sejmiku wojewódzkim, jest również emerytką. Nie chcę się jednak wypowiadać o jej sytuacji – zaznacza nasz rozmówca. Przyznaje jedynie, że „z przykrością przyjął decyzję premiera Donalda Tuska, który nie zgodził się na przyznanie pani Rosiak specjalnej emerytury”. Ma takie uprawnienia, ale nie skorzystał z nich. Wydawało się, że ta sprawa w sposób ewidentny nadawała się, by przyznać specjalne świadczenie. Niestety Donald Tusk uznał inaczej – kwituje polityk.

saż
[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook