Jedynie prawda jest ciekawa


Ryszard Cyba wytworem antypisowskiej propagandy

24.11.2011

Od czasu śmierci Marka Rosiaka minął ponad rok. Po ataku na łódzkie biuro PiS wiele osób spodziewało się, że w Polsce nastąpi refleksja nad poziomem i stylem walki politycznej. Dziś widać jednak coraz wyraźniej, że nic takiego się nie stało.

Nic się nie zmieniło. Nie widziałem żadnej refleksji po tym morderstwie – przyznaje w rozmowie z portalem Stelczyk.info Janusz Wojciechowski, którego asystentem był zamordowany Marek Rosiak. W ocenie naszego rozmówcy, w polityce szybko wrócił klimat i język nienawiści.

Wojciechowski przyznaje, że to dziwne, szczególnie, że mord w Łodzi był zbrodnią polityczną. To była zbrodnia inspirowana nienawiścią polityczną. Mimo tego nie widzę, by debata publiczna zmieniła się przez ten czas – zaznacza Wojciechowski. Europoseł zaznacza, że w Łodzi mord dokonany przez Ryszarda C. wciąż budzi emocje. Ta zbrodnia wstrząsnęła miastem. Ludzie wciąż pamiętają o tym wydarzeniu – wskazuje.

Wojciechowski przyznaje, że należy uszanować decyzję rodziny, która chciała niejawnego procesu. Jednak – jak zaznacza – osobiście żałuje, że tak się stało. Opinia publiczna powinna poznać kulisy tej zbrodni. Motywacje Ryszarda C. powinna być znana publicznie. Ta zbrodnia nie może być schowana i zapomniana – podkreśla nasz rozmówca.

Polityk wskazuje, że „Ryszard C. jest wytworem propagandy antypisowskiej”. To była zbrodnia, której początkiem była propaganda przeciwko PiSowi. Sam sprawca swoje motywacje sprecyzował w sposób bardzo jasny. Zaraz po zbrodni powiedział, że nienawidzi Prawa i Sprawiedliwości i chciał zabić Jarosława Kaczyńskiego – przypomina nasz rozmówca. Tłumaczy, że od lat w Polsce jego formacja polityczna jest oskarżana o różne przewiny. Nienawiść do PiSu sączyła się z mediów. Nazywano nas partią totalitarną, antysystemową. Przypisywano nam najgorsze rzeczy. Ta nagonka trafiła na podatny umysł, człowieka, który na serio wziął te opinie – wskazuje Wojciechowski.

Wojciechowski mówi, że rodzina Rosiaka żyje dziś zmagając się ze stratą bliskiej osoby. Pani Rosiak jest radną w sejmiku wojewódzkim, jest również emerytką. Nie chcę się jednak wypowiadać o jej sytuacji – zaznacza nasz rozmówca. Przyznaje jedynie, że „z przykrością przyjął decyzję premiera Donalda Tuska, który nie zgodził się na przyznanie pani Rosiak specjalnej emerytury”. Ma takie uprawnienia, ale nie skorzystał z nich. Wydawało się, że ta sprawa w sposób ewidentny nadawała się, by przyznać specjalne świadczenie. Niestety Donald Tusk uznał inaczej – kwituje polityk.

saż
[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook