Jedynie prawda jest ciekawa

Rymkiewicz: To nie jest moje państwo

27.04.2015

„To jest państwo dla niewolników Rosji i Niemiec. Państwo wolnych Polaków jest w marzeniach”.

„Dziękuję jurorom za wyróżnienie mojej twórczości. Nie przyjmuję tej nagrody. Nie chcę i nie mogę być laureatem nagrody, której patronuje Hanna Gronkiewicz-Waltz. Ze względu na jej postępowanie po zamachu w Smoleńsku” - napisał w oświadczeniu Jarosław Marek Rymkiewicz, odmawiając przyjęcia Warszawskiej Nagrody Literackiej.

Tłumacząc na antenie TV Republika motywy swojej decyzji Rymkiewicz wskazał, że podziękował jurorom. „Uważam to za wyróżnienie, że oni uznali mnie za godnego jakiejś nagrody. Jednak to jest nagroda, która w 2008 roku została ustanowiona przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Ona jest ufundowana przez miasto, którym ona rządzi, z tego powodu nie mogę przyjąć te nagrody” - zaznaczał.

Na uwagę, że usłyszy zarzuty, że wypisuje się z państwa, Jarosław Marek Rymkiewicz przyznaje: „Wypisuje się z tego państwa. To nie jest moje państwo. Ja nie chcę mieć z nim nic wspólnego. To jest państwo dla niewolników Rosji i Niemiec. Państwo wolnych Polaków jest gdzie indziej, jest w naszych marzeniach. My je tworzymy naszymi myślami, naszymi projektami. Naszymi myślami, jak będzie wyglądała wolna Polska. A z tego państwa, które jest, ja się wypisuje. Ja tutaj mieszkam, więc muszę respektować zasady prawne tego państwa. Nie chcę się stąd wyprowadzić, to jest mój kraj, mój pejzaż, moi współrodacy. Ale z tym państwem nie chcę mieć poza tym nic wspólnego” - wskazuje Jarosław Marek Rymkiewicz.

Dodał, że „zaraz po zamachu smoleńskim napisał wiersz do Jarosława Kaczyńskiego”. „Napisałem, że są dwie Polski. I minęło 5 lat i nadal są dwie Polski. Minie kolejne 5 lat i nadal będą dwie Polski. Chciałbym dożyć Polski, która nam się marzy, ale nie wiem, czy dożyję, bo jestem już starym człowiekiem. Może jednak dożyję... Może wtedy moje miasto przyzna mi nagrodę, którą będę mógł z dumą i radością przyjąć. Jestem dzieckiem Warszawy, jestem dzieckiem Śródmieścia. Jurorzy sprawili mi przyjemność, ale nie mogę przyjąć czegoś od państwa, które jest mi obce. To jest nagroda państwowa, nie ma się co łudzić” - zaznacza.

TK
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook