Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rymkiewicz: To nie jest moje państwo

27.04.2015

„To jest państwo dla niewolników Rosji i Niemiec. Państwo wolnych Polaków jest w marzeniach”.

„Dziękuję jurorom za wyróżnienie mojej twórczości. Nie przyjmuję tej nagrody. Nie chcę i nie mogę być laureatem nagrody, której patronuje Hanna Gronkiewicz-Waltz. Ze względu na jej postępowanie po zamachu w Smoleńsku” - napisał w oświadczeniu Jarosław Marek Rymkiewicz, odmawiając przyjęcia Warszawskiej Nagrody Literackiej.

Tłumacząc na antenie TV Republika motywy swojej decyzji Rymkiewicz wskazał, że podziękował jurorom. „Uważam to za wyróżnienie, że oni uznali mnie za godnego jakiejś nagrody. Jednak to jest nagroda, która w 2008 roku została ustanowiona przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Ona jest ufundowana przez miasto, którym ona rządzi, z tego powodu nie mogę przyjąć te nagrody” - zaznaczał.

Na uwagę, że usłyszy zarzuty, że wypisuje się z państwa, Jarosław Marek Rymkiewicz przyznaje: „Wypisuje się z tego państwa. To nie jest moje państwo. Ja nie chcę mieć z nim nic wspólnego. To jest państwo dla niewolników Rosji i Niemiec. Państwo wolnych Polaków jest gdzie indziej, jest w naszych marzeniach. My je tworzymy naszymi myślami, naszymi projektami. Naszymi myślami, jak będzie wyglądała wolna Polska. A z tego państwa, które jest, ja się wypisuje. Ja tutaj mieszkam, więc muszę respektować zasady prawne tego państwa. Nie chcę się stąd wyprowadzić, to jest mój kraj, mój pejzaż, moi współrodacy. Ale z tym państwem nie chcę mieć poza tym nic wspólnego” - wskazuje Jarosław Marek Rymkiewicz.

Dodał, że „zaraz po zamachu smoleńskim napisał wiersz do Jarosława Kaczyńskiego”. „Napisałem, że są dwie Polski. I minęło 5 lat i nadal są dwie Polski. Minie kolejne 5 lat i nadal będą dwie Polski. Chciałbym dożyć Polski, która nam się marzy, ale nie wiem, czy dożyję, bo jestem już starym człowiekiem. Może jednak dożyję... Może wtedy moje miasto przyzna mi nagrodę, którą będę mógł z dumą i radością przyjąć. Jestem dzieckiem Warszawy, jestem dzieckiem Śródmieścia. Jurorzy sprawili mi przyjemność, ale nie mogę przyjąć czegoś od państwa, które jest mi obce. To jest nagroda państwowa, nie ma się co łudzić” - zaznacza.

TK
[Fot. wPolityce.pl]

Słowa kluczowe:

Rymkiewicz

,

Polska

,

polityka

,

Warszawa

Warto poczytać

 1. 04c2ed08c4504c9090755b6edb3dd1b9 20.01.2017

  Siostra Kijowskiego we „wSieci”: "Nie nadaje się na przywódcę"

  „Jest dla mnie oczywiste, że za KOD stoi jakaś siła. Mateusz sam by tego nie wymyślił".

 2. mid-17120101 20.01.2017

  Wałęsa: „Jestem czysty jak łza”

  "Mój syn też nie wytrzymał psychicznie i przez Cenckiewiczów i innych skrócił sobie życie”.

 3. mid-17118019 20.01.2017

  Premier: „Tabory się podciągnęły”

  „Wydarzenia, które miały miejsce, nie budzą wątpliwości, że chodziło o przejęcie władzy”.

 4. rziemkiewiczchlodnymokiemtvreo 20.01.2017

  Ziemkiewicz: „Wszyscy strasznie boją się Trumpa”

  „Jest przerażenie, że prezydentem USA zostaje człowiek, na którego Putin ma haki”.

 5. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 6. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 7. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 8. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook