Jedynie prawda jest ciekawa


Rybiński: zabraknie na emerytury dla 50-latków

15.04.2014

Rozmowa z ekonomistą prof. Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: W związku ze zmianami w systemie emerytalnym każdy pracownik musi zdecydować, czy chce swoją składkę emerytalną lokować w OFE czy w ZUS. Media informują, że Polacy nie chcą obecnie wybierać oszczędzania w OFE. Czy Fundusze przestaną istnieć w związku z brakiem odpowiedniej liczby klientów?

Prof. Krzysztof Rybiński: Niezależnie od tego, ilu Polaków wybierze OFE, w ciągu najbliższych 3-5 lat OFE przestaną istnieć. Nadchodzi bowiem demograficzne tsunami. W związku z tym będzie brakowało państwu wypłaty na emerytury, a zatem kolejny rząd, bez względu na to, jaki będzie, zostanie zmuszony do dokonania kolejnego skoku na OFE. Przejmie wtedy resztę aktywów. Nie ma obecnie znaczenia, ilu Polaków zostanie w OFE. Tak czy inaczej te aktywa zostaną przejęte i przeznaczone na bieżące wypłaty emerytur.

Scenariusz, który pan kreśli, jest dla Polski zły? Sytuacja polski jest zdeterminowana?

To jest scenariusz kupowania sobie kilku kolejnych lat. Dziura w ZUSie co roku sięga 70 miliardów złotych. Ona będzie rosła. Zgodnie z analizami samego ZUS osiągnie ponad 100 mld złotych rocznie. O tyle wypłaty świadczeń przekraczają wysokość składek odprowadzanych do Zakładu. Mamy bardzo duży deficyt. Można go zasypywać przez jakiś czas środkami z OFE, ponieważ tam jest sporo pieniędzy. To może na jakieś cztery, a może pięć, lat wystarczy. Jednak co później? Z czasem dziura będzie coraz większa, ponieważ emerytów będzie stosunkowo coraz więcej. Jednak my zamiast się do tego przygotować, zamiast reformować państwo, dostosować państwo do możliwości przejadamy w Polsce oszczędności.

To nie rozwiązuje sytuacji.

Prędzej czy później będziemy musieli zderzyć się z realiami za kilka lat, gdy wszystkie rezerwy zostaną już przejedzone. To bardzo zła informacja przede wszystkim dla pokolenia obecnych 50-latków. Gdy przyjdzie czas na ich emerytury okaże się, że to będzie pierwsze pokolenie, dla którego zabraknie pieniędzy. Trzeba będzie świadczenia obniżać. Obecni emeryci mogą się natomiast cieszyć. Dla świętego spokoju politycy będą uznawać, że nic nie należy zmieniać. I dlatego wypłaty świadczeń są finansowane ze środki młodszych pokoleń. To oczywiście jest źle.

Dlaczego?

Bowiem im dłużej polskie państwo żyje ponad stan, do tym większych patologii dochodzi. A tym samym będzie to tym bardziej bolesne dla kolejnych pokoleń. Moje pokolenie, 40-latków może liczyć jedynie na głodowe emerytury.

A na co liczyć może liczyć pokolenie ludzi wchodzących dopiero na rynek pracy?

Młodych ludzi jest obecnie bardzo mało. Oni muszą być świadomi, że będą żyli w kraju zdominowanym przez ludzi starszych. Większość będą stanowili ludzie starsi, a więc w wyborach politycznych postulaty młodych ludzi nie będą silne. Młodzi muszą więc liczyć nie na państwo, ale na siebie. Oni muszą wykorzystywać każdą szansę, by zwiększać swoje umiejętności i wiedzę, które mogą pomóc np. w założeniu własnej firmy, która będzie sobie dobrze radziła nie tylko w Polsce. W Polsce popyt będzie spadał, a więc również w tym zakresie będzie coraz gorzej. Młodzi mają potężne wyzwania przed sobą. Jednak Polacy to zdolny naród. Gdy nadchodzi kryzys potrafimy się mobilizować. I sądzę, że znów się zmobilizują i dadzą sobie radę.

Rozmawiał TK
[Fot. Wistula/Wikipedia.org na lic. GNU]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook