Jedynie prawda jest ciekawa


Rybiński: zabraknie na emerytury dla 50-latków

15.04.2014

Rozmowa z ekonomistą prof. Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: W związku ze zmianami w systemie emerytalnym każdy pracownik musi zdecydować, czy chce swoją składkę emerytalną lokować w OFE czy w ZUS. Media informują, że Polacy nie chcą obecnie wybierać oszczędzania w OFE. Czy Fundusze przestaną istnieć w związku z brakiem odpowiedniej liczby klientów?

Prof. Krzysztof Rybiński: Niezależnie od tego, ilu Polaków wybierze OFE, w ciągu najbliższych 3-5 lat OFE przestaną istnieć. Nadchodzi bowiem demograficzne tsunami. W związku z tym będzie brakowało państwu wypłaty na emerytury, a zatem kolejny rząd, bez względu na to, jaki będzie, zostanie zmuszony do dokonania kolejnego skoku na OFE. Przejmie wtedy resztę aktywów. Nie ma obecnie znaczenia, ilu Polaków zostanie w OFE. Tak czy inaczej te aktywa zostaną przejęte i przeznaczone na bieżące wypłaty emerytur.

Scenariusz, który pan kreśli, jest dla Polski zły? Sytuacja polski jest zdeterminowana?

To jest scenariusz kupowania sobie kilku kolejnych lat. Dziura w ZUSie co roku sięga 70 miliardów złotych. Ona będzie rosła. Zgodnie z analizami samego ZUS osiągnie ponad 100 mld złotych rocznie. O tyle wypłaty świadczeń przekraczają wysokość składek odprowadzanych do Zakładu. Mamy bardzo duży deficyt. Można go zasypywać przez jakiś czas środkami z OFE, ponieważ tam jest sporo pieniędzy. To może na jakieś cztery, a może pięć, lat wystarczy. Jednak co później? Z czasem dziura będzie coraz większa, ponieważ emerytów będzie stosunkowo coraz więcej. Jednak my zamiast się do tego przygotować, zamiast reformować państwo, dostosować państwo do możliwości przejadamy w Polsce oszczędności.

To nie rozwiązuje sytuacji.

Prędzej czy później będziemy musieli zderzyć się z realiami za kilka lat, gdy wszystkie rezerwy zostaną już przejedzone. To bardzo zła informacja przede wszystkim dla pokolenia obecnych 50-latków. Gdy przyjdzie czas na ich emerytury okaże się, że to będzie pierwsze pokolenie, dla którego zabraknie pieniędzy. Trzeba będzie świadczenia obniżać. Obecni emeryci mogą się natomiast cieszyć. Dla świętego spokoju politycy będą uznawać, że nic nie należy zmieniać. I dlatego wypłaty świadczeń są finansowane ze środki młodszych pokoleń. To oczywiście jest źle.

Dlaczego?

Bowiem im dłużej polskie państwo żyje ponad stan, do tym większych patologii dochodzi. A tym samym będzie to tym bardziej bolesne dla kolejnych pokoleń. Moje pokolenie, 40-latków może liczyć jedynie na głodowe emerytury.

A na co liczyć może liczyć pokolenie ludzi wchodzących dopiero na rynek pracy?

Młodych ludzi jest obecnie bardzo mało. Oni muszą być świadomi, że będą żyli w kraju zdominowanym przez ludzi starszych. Większość będą stanowili ludzie starsi, a więc w wyborach politycznych postulaty młodych ludzi nie będą silne. Młodzi muszą więc liczyć nie na państwo, ale na siebie. Oni muszą wykorzystywać każdą szansę, by zwiększać swoje umiejętności i wiedzę, które mogą pomóc np. w założeniu własnej firmy, która będzie sobie dobrze radziła nie tylko w Polsce. W Polsce popyt będzie spadał, a więc również w tym zakresie będzie coraz gorzej. Młodzi mają potężne wyzwania przed sobą. Jednak Polacy to zdolny naród. Gdy nadchodzi kryzys potrafimy się mobilizować. I sądzę, że znów się zmobilizują i dadzą sobie radę.

Rozmawiał TK
[Fot. Wistula/Wikipedia.org na lic. GNU]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook