Jedynie prawda jest ciekawa

Rybiński: "Unia bankowa groźna dla całej Unii Europejskiej"

02.02.2014

Forsowana przez establishment unijny i największe państwa wspólnoty może być groźny dla takich krajów jak Polska. Proces ten może zniszczyć także samą Unię Europejską.

- U nas kondycja sektora finansowego jest znacznie lepsza niż w strefie euro, gdzie w przeszłości banki dokonywały bardzo ryzykownych transakcji. Gdzie skala zadłużenia jest o wiele większa, niż te gospodarki mogą udźwignąć. Jeśli tam w którymś momencie pojawi się potężny kryzys bankowy, to koszty tego kryzysu ktoś będzie musiał ponieść. Lepiej więc trzymać się z daleka od tego bałaganu - tłumaczy w rozmowie z portalem wPolityce.pl ekonomista dr hab. Krzysztof Rybiński.

Jego zdaniem martwić się powinni jednak nie tylko Polacy.

- Myślę, że już dzisiaj można powiedzieć, że ryzyko polityczne pochodzi stąd, że "banksterzy" i politycy, których "banksterzy" mają w kieszeni, zapędzili się za daleko narzucając ludziom za duży stopień integracji europejskiej. M.in. właśnie poprzez wspólną walutę, poprzez wspólne instytucje, które ulokowane w Brukseli mówią innym krajom co mają one robić. Te wszystkie unie: fiskalne, bankowe, kwestie regulacyjne – we wszystkie obszary życia. Teraz mamy tego wszystkiego nadmiar i widzimy odreagowanie. Ludzie tego nie chcą i powstają oraz zyskują partie skrajnie nacjonalistyczne - mówi Rybiński.

A fakt, że do jak najsilniejszej integracji prą takie kraje jak Niemcy, musi wzbudzać dodatkowy niepokój.

- Niemcy chcą sobie podporządkować gospodarczo całą Europę. Można wskazać wiele obszarów, choćby energetykę odnawialną, gdzie forsują rozwiązania, które są im na rękę - wyjaśnia ekonomista.

Slaw

[FOTO: PAP/ EPA]


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook