Jedynie prawda jest ciekawa


Rybiński: Skala wyzwań ZUS już jest olbrzymia

31.07.2013

Rozmowa z ekonomistą prof. Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: Prezes ZUS mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że w tym roku w budżecie Zakładu zabraknie 49 mld złotych, co stanowi prawie 30 procent wydatków. Te pieniądze musi dopłacić państwo. Zdaniem Zbigniewa Derdziuka najgorsza sytuacja w ZUS-sie będzie w roku 2030. Potem ma być lepiej. Jesteśmy w przededniu kryzysu ZUS-u?

Prof. Krzysztof Rybiński: Prezes zapowiada w tej samej rozmowie, że w relacji do PKB deficyt w ZUS nie będzie narastać. Trzeba jednak pamiętać, że tak będzie jedynie, gdy polska gospodarka będzie się szybko rozwijać. Musi nastąpić przyspieszenie wzrostu. Inaczej dziura w ZUS-ie będzie przyrastała, osiągnie zapewne 100 mld złotych. Będzie również rosła w relacji do PKB. To wiąże się z sytuacją demograficzną. Do 2030 roku bardzo szybko będzie przyrastała liczba emerytów. Pokolenie seniorów, wyżu powojennego, będzie przechodziło bowiem na emeryturę. ZUS deficyt będzie miał zawsze. Ten deficyt będzie się stabilizował w relacji do PKB jedynie, jeśli gospodarka przyspieszy.

A jeśli nie?

Wtedy deficyt będzie narastał i w końcu pojawi się ryzyko, że polskie państwo nie będzie w stanie wypłacać świadczeń emerytalnych i rentowych w obiecanej wysokości. To będzie oznaczało konieczność cięcia tych świadczeń. W mojej ocenie to jest główny scenariusz. Należałoby oczekiwać rzetelnych analiz, co stanie się jeśli gospodarka nie przyspieszy, co się będzie dziać, jak zanotujemy recesję. Co się wtedy wydarzy? Jak będzie wtedy wyglądał bilans i sytuacja ZUS-u? Z oficjalnych symulacji Zakładu, dostępnych na stronach, wynika, że w sytuacji wolniejszego wzrostu w Polsce dziura w finansach Zakładu przekracza 5 proc. PKB. To będzie oznaczało, że państwo przestanie być wypłacalne wobec emerytów.

O jakiej perspektywie czasowej rozmawiamy? Kiedy może dojść do tej krytycznej sytuacji?

Skala wyzwań olbrzymia jest już dzisiaj. W tej sprawie istnieje pewien znak zapytania, ponieważ nie wiadomo, co będzie się działo z II filarem. Jeśli jednak nie dojdzie do przesunięć składki z II filara do ZUS, to kryzys wypłaty emerytur może nastąpić już za 2 czy 3 lata. Jeśli dokonana zostanie operacja przesunięcia składki do Zakładu, kryzys zostanie odsunięty w czasie o kolejne 2-3 lata.

W czasie ostatniej debaty sejmowej Jacek Rostowski mówił, że sprawa zadłużenia polskiego państwa nie jest tak istotna, jak się uważa. Wspominał, że skala zadłużenia np. USA jest znacznie wyższa i nic złego się nie dzieje.

Minister Sawi Wiecie Który dokonał i dalej dokonuje nadużyć intelektualnych. Nie można polskiej gospodarki w żaden sposób porównywać do amerykańskiej. To poważne nadużycie, ponieważ USA emitują jedyną globalną walutę rezerwową. Oni są w stanie zadrukować swój deficyt, a ponieważ to jest waluta rezerwowa dla całego świata, ludzie przyjmują te dolary, ponieważ one są traktowane, jako środek do trzymania oszczędności. Złotówka tego statutu nie ma i nigdy mieć nie będzie. Nie możemy więc porównywać się do USA. Również porównania nas do krajów wysokorozwiniętych z Zachodu, które stosuje minister, są błędne. Znów słyszymy, że jest dobrze, ponieważ mamy niższy dług publiczny niż Francja czy Niemcy. To kolejna manipulacja, ponieważ te kraje są bogate, mają większe możliwości opodatkowania obywateli, by ten deficyt redukować i obniżyć poziom długu. Kraj średnio zamożny, jak Polska, nie ma takich możliwości. My powinniśmy porównywać się zatem z krajami podobnymi do nas. Takie porównanie pokazuje, że sytuacja jest znacznie gorsza. Mamy jeden z największych długów wśród krajów o podobnej do naszej zamożności.

Co to powinno oznaczać?

Wiedząc, że mamy przed sobą okres niskiego wzrostu, wiedząc, że mamy wysoki dług publiczny powinniśmy być zaniepokojeni. Musimy już wziąć na siebie duży dług publiczny, a dodatkowo wypłacać emerytury pokoleniu wyżu demograficznego. To oznacza, że przed 2030 rokiem musi się podnieść zadłużenie. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo, że presja na finanse polskiego państwa będzie zbyt wysoka. To spowoduje, że władza stanie przed koniecznością podniesienia podatków, co znów osłabi wzrost gospodarczy, albo też państwo będzie musiało ciąć emerytury. Spodziewam się tego drugiego...

Rozmawiał TK
[Fot. Stefan.p21/Wikipedia.org na lic GNU]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook