Jedynie prawda jest ciekawa


Rybiński: Protekcjonizm niszczy miejsca pracy

05.12.2012

Komisja Europejska przedstawiła dziś Pakiet na rzecz Zatrudnienia Młodych, w myśl którego osoby do 25. roku życia miałyby otrzymać gwarancje od każdego kraju członkowskiego uzyskania w ciągu czterech miesięcy od ukończenia szkoły lub utraty pracy oferty (nowej) pracy lub szkolenia. O komentarz do tej nowej formy walki z bezrobociem wśród młodzieży poprosiliśmy prof. Krzysztofa Rybińskiego.

Stefczyk.info: - Czy może Pan się pokusić o ocenę tego projektu Komisji Europejskiej?

- Niestety  nie wiem, jakie rodzaju to ma być gwarancja. Przecież to nie urzędnicy tworzą miejsca pracy, tylko biznes - sektor prywatny. Czyli jeżeli np. będzie bardzo ciężka recesja i prywatny sektor nie będzie zatrudniał, to nie ma takiej możliwości, żeby jakikolwiek urzędnik czy jakikolwiek rząd w jakimkolwiek kraju czy nawet cała Komisja Europejska zagwarantowała, że młody człowiek dostanie pracę, bo tej pracy nie będzie. Rozumiem więc, że wtedy zostanie on wysłany na szkolenie, ale ze szkolenia się nie wyżyje - w końcu jakieś pieniądze trzeba zarabiać. Dlatego, nie znając szczegółów tej dyrektywy, uważam, że zamiast uchwalać kolejne przepisy, które coś młodym gwarantują, powinniśmy skupić się na szybszych reformach w gospodarkach krajów Unii Europejskiej, żeby po prostu te miejsca pracy powstawały.
 
Stefczyk.info: - No właśnie, ale czy taki życzeniowy pomysł - praca musi się znaleźć, nawet, jeśli jej nie ma - jest tylko fikcją? A jeśli jakiś kraj jej nie znajdzie, to będzie karany?

- Coraz mniej mi się podoba sposób w jaki Komisja Europejska funkcjonuje w tych kryzysowych czasach, bo robią coraz większe głupstwa. Dlaczego niby mamy gwarantować miejsca pracy, czyli u młodych ludzi tworzyć mentalność pracobiorcy. A może ważniejsze dla naszych krajów jest to, żeby młodzi ludzie kończąc uczelnie nie przyjmowali roli pracobiorcy, tylko tworzyli własne firmy i byli pracodawcami, którzy rozwijają swoje własne firmy. Czy to jest gorsze niż pracobiorca? To jest o wiele lepsze - lepiej jak powstaje nowy biznes, nowe pomysły, niż jak młody człowiek biernie idzie do takiej korporacji i przez dekadę wspina się po szczeblach kariery pracując po 15 godzin na dobę.

Dlatego ja nie do końca rozumiem to podejście - zdecydowanie ważniejsze jest tworzenie warunków rozwoju dla prywatnego biznesu, szczególnie, żeby powstawały nowe firmy, czyli tworzenie takich bodźców finansowych, żeby młodemu człowiekowi opłacało się założyć swoją własną firmę, którą potem rozwinie w małą, średnią, dużą, a potem w globalnego lidera - bo nie którzy i takie sukcesy mogą mieć. A nie tworzenie jakichś chorych przepisów, które coś, komuś gwarantują. Przypomnę tylko, że dług publiczny w krajach strefy euro i w całej Unii Europejskiej bardzo szybko narasta i jak się gwarantuje kolejne wydatki, to ten dług będzie przyrastał jeszcze szybciej.

Czyli zamiast gwarantować, zamiast wydawać, zamiast regulować, lepiej żeby urzędnicy skupili się na stworzeniu warunków do tego, żeby prywatny biznes mógł się szybciej rozwijać, co wymaga prostych przepisów, niskich podatków i atmosfery zaufania między sektorem publicznym a prywatnym, a tego wszystkiego w Europie niestety brakuje.

Stefczyk.info: - Ale dlaczego Unia, zamiast stwarzać tego typu warunki, woli właśnie "gwarantować" pracę młodym?

- Proces tworzenia w Unii Europejskiej jest sterowany przez potężne lobby biznesowe i regulacje, które mamy w Unii Europejskiej nie mają nic wspólnego ze wspólnym rynkiem, tylko wynikają z tego, która grupa jest silniejsza, która słabsza, jeśli chodzi o lobbing i wpływ tego na regulacje, które potem obejmują wszystkie kraje Unii Europejskiej, czy regulacje narodowe.

Dlatego też, dzisiaj jest trudno przyspieszyć reformy, które by stworzyły w Unii Europejskiej jeden prawdziwy rynek produktów, jeden prawdziwy rynek usług, który by wspierał tworzenie miejsc pracy, tylko ciągle mamy rynki narodowe, które są objęte różnymi restrykcjami, bo to jest w interesie takich firm, czy nawet takich krajów.

Dlatego Komisja Europejska nie może tego zrobić, bo te lobby są zbyt silne, albo nie chce tego robić, z różnych powodów, bo przecież w Komisji te interesy narodowe też są bardzo silnie obecne i nie ma co tego ukrywać. Także lepiej się skupić na tworzeniu wspólnego rynku, niż na jakichś nowych interwencjach które i tak nic nie zmienią. No, ale dzisiaj w Europie, która coraz bardziej się dzieli i robi się coraz bardziej zbiorem narodów a nie jedną, wspólną Europą, ciężko będzie o takie podejście i podejrzewam, że ten protekcjonizm, który niszczy miejsca pracy a nie tworzy, będzie dalej narastał.

Rozmawiał zrk
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook