Jedynie prawda jest ciekawa


Rybiński: Potrzebne stypendium demograficzne

15.02.2013

Rozmowa z prof. Krzysztofem Rybińskim, ekonomistą.

Stefczyk.info: W ostatnich dniach przedstawił Pan propozycję rozwiązania prorodzinnego, które polega na wspomaganiu rodziców wychowujących dzieci. Ma to pomóc rozwiązać problemy demograficzne. Mógłby Pan przybliżyć tę propozycję?

Prof. Krzysztof Rybiński: Moja propozycja dotyczy stypendium demograficznego, które mają otrzymywać rodzice w polskiej rodzinie. Rodzice nowo narodzonego dziecka mieliby otrzymywać 1000 złotych miesięcznie do ukończenia 18. roku życia dziecka. Celem tego stypendium ma być podniesienie liczby narodzin z 400 na 500 tysięcy narodzin rocznie. Gdyby to się stało, to koszt tych stypendiów to 6 miliardów złotych w pierwszym roku, w drugim dwanaście. W sumie, po 18 latach, mamy do czynienia z wydatkiem rzędu 100 miliardów złotych. To nie są pieniądze dla ubogich rodzin w Polsce. To są pieniądze, które mają doprowadzić do zwiększenia liczby narodzin w Polsce. Polska bowiem niedługo zacznie wymierać jako naród.

Są inne pomysły na walkę z kryzysem demograficznym?

To jest jedyna poważna propozycja, która jest w stanie zmienić widoczny trend. Mamy ogromny spadek liczby narodzin w Polsce. Obecnie mamy 400 tys. narodzin. Niedługo będzie to 250 tys. To będzie kilkanaście lat, a kilkanaście lat to w przypadku demografii chwila. Sformułowałem więc taką propozycję, wskazałem również źródła finansowania tego projektu. To jest propozycja poważna i możliwa do zrealizowania.

Na czym polegają problemy z polityką demograficzną obecnie? Władza nie ma pomysłów?

Przede wszystkim brakuje publicznego przyznania, że mamy do czynienia z problemem. Nie znam żadnej wypowiedzi wysokiego przedstawiciela rządu, nie znam wypowiedzi marszałka Sejmu czy Senatu, który mówił by o tym, że mamy prognozy ONZ wskazujące, że w tym stuleciu liczba Polaków może spaść z 38 milionów do 16 milionów. Polski naród zacznie wymierać. Nie słyszałem wypowiedzi, w której informowano, że w 2020 roku polskie społeczeństwo zacznie się szybko starzeć, a w 2030 zacznie szybko wymierać. W związku z tym, jako naród musimy zastanowić się, jak temu przeciwdziałać. Jedyną skuteczną metodą walki z tymi trendami jest skuteczne zwiększenie liczby narodzin w Polsce. Wiemy jaki jest problem. Rodziny nie podejmują decyzji o posiadaniu potomstwa.

Dlaczego?

Również z racji finansowych. Rodziny wielodzietne są w Polsce szykanowane. One płacą niezwykle wysokie podatki w postaci VATu na zakup towarów dla dzieci. Żeby wyrównać tę opresyjność, żeby wyrównać wysoki stopnień opodatkowania należy dać im stypendium demograficzne. Państwo musi dodatkowo dać rodzinie gwarancje, że mają do czynienia ze stabilną sytuacją, że mają gwarancje, że państwo nie wycofa się z tej pomocy. Wtedy w mojej ocenie na pewno w krótkim czasie udałoby się doprowadzić do zwiększenia liczby narodzin dzieci. Wtedy ryzyko, że naród polski wymrze za 100-150 lat, zostałoby znacznie obniżone.

Eksperci wskazują, że sprawy finansowe są jedynie jednym z powodów, które stoją u podstaw problemów z dzietnością w Polsce.

Oczywiście zmiany muszą być szersze. Należy zmienić klimat wokół dzieci i rodzin. Czynników jest wiele i dotyczą również np. wizerunku Polaka w mediach. Promuje się w nich wizerunek Polaka - dobrze ubranego singla, dyrektora w korporacji. To jest marzenie wielu ludzi. Należy to zmienić, należy budować inny wizerunek pożądanego Polaka. Jednak media liberalno-lewicowe nie chcą Polaków, którzy mają wiele dzieci. One promują właśnie osoby samotnie żyjące, bezdzietne, które wyznają wartości obce tym, które są osadzone w tradycji polskiej, które negują potrzebę istnienia rodziny, które uznają, że związek homoseksualny jest tak samo wartościowy jak heteroseksualny. W mojej ocenie tak nie jest. Trzeba utrzymywać wzorzec rodziny, jako podstawy istnienia społeczeństwa. Te problem jest wielowymiarowy. Jednak panuje zgoda, że sprawy finansowe są podstawowymi w podejmowaniu decyzji o nieposiadaniu potomstwa. Świadczy o tym również porównanie statystyk z Polski i np. Wielkiej Brytanii. Polki żyjące na Wyspach realizują swoje plany związane z dzietnością. Polki żyjące w Wielkiej Brytanii mają dwa razy więcej dzieci niż te żyjące w naszym kraju. Oczywiście problem jest szeroki, ale wydaje się, że najpoważniejszą blokadą są właśnie sprawy finansowe.

Rozmawiał TK
[Fot.  PAP/Tomasz Waszczuk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook