Jedynie prawda jest ciekawa


Rybiński: Pakt to akt masochizmu

25.02.2013

Rozmowa z ekonomistą, prof. Krzysztofem Rybiński.

Stefczyk.info: Polski Sejm oraz Senat dały zgodę na ratyfikację paktu fiskalnego. Słyszymy w mediach różne opinie ws. terminu obowiązywania tego dokumentu. Czy ten dokument zacznie obowiązywać dopiero po przyjęciu w Polsce euro?

Prof. Krzysztof Rybiński: Błędem jest widzenie paktu jako czegoś odrębnego. Pakt fiskalny jest narzędziem, które wzmacnia istniejące już procedury. One do tej pory nie były stosowane, obecnie ma się to zmienić. System kar, który miał być stosowany, choć nigdy nie był, jednak istnieje. Obecnie w zamierzeniach paktu ma być stosowany. To dotyczy nie tylko krajów strefy euro, ale również innych. Kraj, który jest w procedurze nadmiernego deficytu, który nie realizuje zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących ścieżki redukcji deficytu można będzie ukarać w różny sposób. Można na niego nałożyć również sankcje polegającą na utracie środków unijnych. Pakt fiskalny wzmacnia te przepisy, które są obecne. Nie należy więc paktu traktować jako czegoś nowego. Te przepisy obowiązywać mają wszystkie kraje, nie tylko w strefie euro. Do tej pory przepisy dotyczące sankcji nie były stosowane. Obecnie mają być.

Czy ten pakt nam się opłaca?

W tym momencie poddawanie się coraz bardziej restrykcyjnej ocenie polskiej polityki fiskalnej przez instytucje unijne nie ma sensu. My dobrze wiemy, w jakim jesteśmy momencie. Za rok czy dwa dług publiczny w Polsce - liczony według metody eurostatu - może przekroczyć 60 proc. PKB, w sytuacji w której na skutek bardzo niskiego wzrostu gospodarczego ponownie może dojść do zwiększenia deficytu w sektorze finansów publicznych. On może przekroczyć nawet 4 proc. PKB., a może nawet 5. W związku z tym pakt to jest akt masochizmu. Dobrze wiemy, że będziemy karani i zapraszamy władze Unii, by karały nas bardziej. To nie ma sensu. Dziś należy rozmawiać o czym innym niż pakt, niż strefa euro.

O czym więc należy rozmawiać?

O klifie fiskalnym. Jeśli zgodnie z ustawą o finansach publicznych dług publiczny liczony metodą ministra finansów przekroczy 55 procent, to w kolejnym roku będziemy musieli zbilansować budżet i finanse samorządów. Mówimy o cięciach wydatków i podwyżce podatków na sumę około 50 mld złotych. Jeśli Polska spadnie z klifu, to zacznie się w kraju ciężka recesja. To jest dziś temat do rozmowy. Pakt czy wejście Polski do strefy euro to tematy zastępcze.

Co w pana ocenie stoi za forsowaniem paktu w Polsce przez rządzących?

O to trzeba pytać tych, którzy parli do ratyfikowania tego paktu. Wiemy, że są dwa kraje - Czechy i Wielka Brytania, które odmówiły ratyfikacji. Wiemy, że w Szwecji czy Danii pojawiają się wręcz głosy mówiące, że stopień integracji politycznej w UE, jest już za duży. ich zdaniem dalsza integracja może być groźna dla przyszłości krajów UE. Podzielam te poglądy. Myśmy od koncepcji bycia jednym wspólnym rynkiem bez barier - dla towarów, usług, kapitału, ludzi i wiedzy - zaczęli odchodzić i zaczęliśmy budować unię polityczną, która nie ma racji bytu. Wchodzenie w budowę unii politycznej w sytuacji, gdy kraje UE się zaczynają rozchodzić gospodarczo, nie ma sensu. Nigdy do tej pory nie było tak daleko idących różnic między Francją a Niemcami. W samym sercu Unii widać obecnie ogromne różnice. Budowanie unii politycznej w tej sytuacji nie ma sensu. Należy więc zrewidować politykę budowania na siłę unii politycznej. Zamiast tego trzeba umocnić te pięć wolności, które wymieniłem. One, na skutek działalności niektórych państw, są coraz bardziej zagrożone.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook