Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rybiński: Nadchodzi demograficzne tsunami

11.10.2014

Obecnie dzietność w Polsce wynosi niecałe 1,3 dziecka na kobietę i lokuje nas na dnie dzietności w Europie, obok krajów Południa przeżywających ciężki kryzys gospodarczy.


„Horyzont myślenia większości Polaków jest bardzo krótki. Czy wystarczy do wypłaty, gdzie pojedziemy na wakacje? U polityków horyzont myślenia jest wyznaczony przez datę wyborów” – pisze w swoim artykule w „Rzeczpospolitej” prof. Krzysztof Rybiński.

Tragiczne są statystyki dzietności. Problem dotyczy nie tylko Polski, ale i całego Starego Kontynentu.

„Obecnie dzietność w Polsce wynosi niecałe 1,3 dziecka na kobietę i lokuje nas na dnie dzietności w Europie, obok krajów Południa przeżywających ciężki kryzys gospodarczy. W 1990 r. dzietność wynosiła 2,1 (czyli zapewniała zastępowalność pokoleń), a od 15 lat oscyluje w przedziale 1,2–1,4. Przeciętny wiek rodzącej kobiety wynosi 29 lat, a w 1990 r. wynosił 26 lat. To i tak mniej niż przeciętnie w UE, dlatego demografowie przewidują, że ten wiek będzie dalej rósł i przekroczy 30 lat.” – pisze Rybiński.

Kilka dni temu opublikowano prognozę GUS-u, mówiąca o problemie spadku dzietności. Raport został przemilczany przez największe media.

„Najbardziej pesymistyczny scenariusz GUS zakłada, że dzietność pozostanie na poziomie 1,2–1,4, a przeciętny wiek rodzącej kobiety przekroczy 31 lat. Wtedy liczba Polaków spadnie z 38,5 mln dziś do 32 mln w 2050 r. – o ponad 6 mln. Liczba zgonów rocznie po 2030 r. będzie przekraczała 400 tys., a w 2050 r. 450 tys. Liczba narodzin spadnie do 220 tys. Co roku z powierzchni Polski będzie znikało miasto wielkości Radomia, Torunia, Kielc czy Rzeszowa albo Koszalina i Słupska naraz.” – pisze Rybiński.

Trzeba szukać nowych rozwiązań, a rządowe plany muszą być zorientowane na dłużej niż do następnych wyborów.

„Depopulacja będzie miała katastrofalne skutki dla gospodarki. Niedowiarki niech przeanalizują, co się dzieje ze szkołami wyższymi, gdy liczba studentów gwałtownie spada. Przetrwają tylko ci, którzy otworzą się na zagranicę, i to bardzo szybko.”

Rp.pl/tk

Fot. freeimages

Słowa kluczowe:

demografia

,

dzieci

,

spadek

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook