Jedynie prawda jest ciekawa


Rybiński: możliwy manewr ministra

20.03.2013

W pierwszym kroku ZUS przejmie aktywa OFE. Na razie część, a docelowo wszystkie. To pozwoli nie zaliczać do długu publicznego obligacji które mają OFE, bo wtedy to będą obligacje w ZUS – pisze prof. Krzysztof Rybiński.

Na razie rząd ma związane ręce i nie może nic zrobić, żeby przyspieszyć wzrost gospodarczy. Środki unijne się kończą, więc będzie mniej inwestycji infrastrukturalnych. Obniżyć podatków nie można, bo sytuacja budżetowa jest dramatyczna, dochody podatkowe spadają w tempie 8 procent r/r. Dług publiczny w stosunku do PKB znowu szybko narasta i Polsce grozi upadek z klifu fiskalnego, czyli konieczność zbilansowania budżetu w jednym roku po przekroczeniu relacji dług do PKB na poziomie 55 procent. Tę relację już przekroczyliśmy w zeszłym roku, ale minister Sami Wiecie Który stosuje kreatywne metody liczenia długu i udaje że dług jest mniejszy niż jest faktycznie. Ale mamy czasy gdy rządzą udawacze, w Unii Europejskiej też udają że lokaty w bankach są ubezpieczone do kwoty 100 tysięcy euro, a jak jest w praktyce pokazała sytuacja na Cyprze. Tak też będzie w innych krajach, jak będą sypać się banki, a będą, to też bez wahania sięgną po depozyty. Na szczęście na razie to nie dotyczy Polski.

Natomiast wydaje się, że minister Sami Wiecie Który może szykować manewr, który docelowo ma przyspieszyć wzrost gospodarczy. W pierwszym kroku ZUS przejmie aktywa OFE. Na razie część, a docelowo wszystkie. To pozwoli nie zaliczać do długu publicznego obligacji które mają OFE, bo wtedy to będą obligacje w ZUS, czyli będą to zobowiązania wewnątrz jednostek sektora finansów publicznych, a tych się nie liczy do długu. Gdyby przejąć wszystkie aktywa OFE to dług publiczny spadnie o ponad 150 mld złotych, czyli o prawie 10 procent PKB i wyniesie około 45 procent. Wtedy zrobi się dość miejsca, żeby wygenerować silne osłabienie złotego. O to nie będzie trudno, bo inwestorzy zagraniczni mają bardzo duży udział w polskich obligacjach skarbowych, trzeba ich trochę nastraszyć i uciekną osłabiając złotego. A można ich przestraszyć gdyby nowelizacja budżetu na 2013 rok była duża i prowadziła do dużego deficytu. A jak pokazały lata 2008-2009 silne osłabienie złotego, do poziomu około 5 złotych za euro może rozpędzić polską gospodarkę.

Ta metoda może być brutalnie skuteczna, tak jak skuteczne było osłabienie złotego i wielki deficyt w 2009 roku. Tylko przeszkadza Konstytucja i limit 60 procent długu publicznego do PKB. Dlatego właśnie ministrowi Sami Wiecie Któremu na drodze do rozpędzenia gospodarki stoją OFE, i dlatego zostaną rozjechane jak żaba przez walec. Na Cyprze parlament zablokował niemiecki skok na kasę ulokowaną w cypryjskich bankach, a u nas odwrotnie, to polski rząd i polska większość sejmowa przeprowadzi podobną operację z własnej inicjatywy, tyle tylko że zabiorą ludziom nie pieniądze dostępne już teraz w bankach, ale dostępne za 5-10 lat w OFE. I tak jak na Cyprze, tam w zamian dawali bezwartościowe akcje banków, w Polsce dają zapisy na kontach w ZUS który jest gigantyczną piramidą finansową. Za to zapłacimy jeszcze bardziej głodowymi emeryturami w przyszłości, ale to będzie już zmartwienie zupełnie innego rządu.

autor: prof. Krzysztof Rybiński 

[fot: PAP, Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook