Jedynie prawda jest ciekawa


Rybiński: Kryzys nie jest przesądzony

07.06.2013

Rozmowa z ekonomistą prof. Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: Prezes LOT zapowiada, że w 2014 roku spółka osiągnie zyski. Obecnie przynosi straty, a szef firmy zapowiada zwolnienia kolejnych 200 osób. Czy branża lotnicza jest w tak złej sytuacji globalnie, że i w Polsce LOT musi mieć kłopoty?

Krzysztof Rybiński: Jestem współudziałowcem LOT - mam bowiem bardzo mały pakiet akcji spółki. Przyglądam więc się i czekam, co będzie dalej z przewoźnikiem. Nie wszyscy przewoźnicy są w złej sytuacji. Branża w tym roku jest w lepszej kondycji. Zyski są większe niż się spodziewano. Największe zyski są w Azji, choć i w Europie widać, że firmy radzą sobie. Wyzwaniem jest opracowanie właściwego modelu finansowego, biznesowego. Na rynku pojawiły się w ostatnich latach nowe modele finansowe i sobie radzą. A wydawałoby się, że rynek jest już wysycony. Gdy pojawiły się nowe pomysły to okazało się, że można wymyślić coś nowego, co pozwoli na utrzymanie się.

Co to oznacza dla przyszłości LOT?

Pokazuje, że trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie w przyszłości LOT będzie się lokował. Mała linia lotnicza, o ograniczonej możliwości oddziaływania, będzie miała zapewne duże kłopoty, by utrzymać się, jako tradycyjna linia. Żeby mieć sukcesy w tradycyjnym biznesie trzeba mieć skalę działania Lufthansy, czy Turkish Airlines. Wtedy można liczyć na sukcesy. Jednak jak się chce mieć małą linię lotniczą, to trzeba mieć pomysł na działanie.

LOT ma taki pomysł?

Tego nie wiem. Mam nadzieję, że niedługo się o tym przekonamy. Jednak trzeba sobie przedtem również odpowiedzieć na pytanie, czy LOT powinien utrzymać charakter narodowy. Czy LOT mamy traktować jako zwyczajną firmę, jak sklep czy piekarnie? Jak się utrzyma to dobrze, jak nie to trudno. Czy raczej traktujemy LOT jako część naszej tożsamości narodowej? Wtedy mamy być dumni z faktu, że LOT jest polski.

I?

Jeśli LOTu nie uda się wyprowadzić na prostą i będzie przynosił straty, ale Polska uzna, że LOT jest ważny i chce, by był polski, to może łożyć na spółkę. Wtedy jednak trzeba sprawę postawić otwarcie - LOT musi przynosić straty, ale my chcemy go utrzymywać. I politycy mogą podjąć decyzję o tym, by pokrywać koszty funkcjonowania spółki.

To dobre rozwiązanie?

Ja bym wolał, by LOT nie przynosił strat, żeby wypracował taki model funkcjonowania, który pozwoli mu na działanie pod obecnym logiem. Czy to się uda? Trzeba liczyć na ekspertów w tej sprawie.

Debata na temat LOTu w Pana ocenie jest rzetelna? Wydaje się, że jedynym pomysłem omawianym publicznie są cięcia w spółce.

Wokół LOTu jest za mało podejścia biznesowego, a za dużo polityki i działań związków zawodowych. To jest problem, ponieważ politycy i związki zawodowe nie wypracują innego modelu niż dokładanie do spółki z budżetu państwa. Niestety potrzebne są decyzje biznesowe i szukanie sposobu na generowanie zysków. Im mniej tu będzie politykowania tym lepiej.

Rozmawiał TK
[Fot. Nelson Correia/WIkipedia.org na lic. GNU FDL]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook