Jedynie prawda jest ciekawa


Rybiński: Kryzys nie jest przesądzony

07.06.2013

Rozmowa z ekonomistą prof. Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: Prezes LOT zapowiada, że w 2014 roku spółka osiągnie zyski. Obecnie przynosi straty, a szef firmy zapowiada zwolnienia kolejnych 200 osób. Czy branża lotnicza jest w tak złej sytuacji globalnie, że i w Polsce LOT musi mieć kłopoty?

Krzysztof Rybiński: Jestem współudziałowcem LOT - mam bowiem bardzo mały pakiet akcji spółki. Przyglądam więc się i czekam, co będzie dalej z przewoźnikiem. Nie wszyscy przewoźnicy są w złej sytuacji. Branża w tym roku jest w lepszej kondycji. Zyski są większe niż się spodziewano. Największe zyski są w Azji, choć i w Europie widać, że firmy radzą sobie. Wyzwaniem jest opracowanie właściwego modelu finansowego, biznesowego. Na rynku pojawiły się w ostatnich latach nowe modele finansowe i sobie radzą. A wydawałoby się, że rynek jest już wysycony. Gdy pojawiły się nowe pomysły to okazało się, że można wymyślić coś nowego, co pozwoli na utrzymanie się.

Co to oznacza dla przyszłości LOT?

Pokazuje, że trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie w przyszłości LOT będzie się lokował. Mała linia lotnicza, o ograniczonej możliwości oddziaływania, będzie miała zapewne duże kłopoty, by utrzymać się, jako tradycyjna linia. Żeby mieć sukcesy w tradycyjnym biznesie trzeba mieć skalę działania Lufthansy, czy Turkish Airlines. Wtedy można liczyć na sukcesy. Jednak jak się chce mieć małą linię lotniczą, to trzeba mieć pomysł na działanie.

LOT ma taki pomysł?

Tego nie wiem. Mam nadzieję, że niedługo się o tym przekonamy. Jednak trzeba sobie przedtem również odpowiedzieć na pytanie, czy LOT powinien utrzymać charakter narodowy. Czy LOT mamy traktować jako zwyczajną firmę, jak sklep czy piekarnie? Jak się utrzyma to dobrze, jak nie to trudno. Czy raczej traktujemy LOT jako część naszej tożsamości narodowej? Wtedy mamy być dumni z faktu, że LOT jest polski.

I?

Jeśli LOTu nie uda się wyprowadzić na prostą i będzie przynosił straty, ale Polska uzna, że LOT jest ważny i chce, by był polski, to może łożyć na spółkę. Wtedy jednak trzeba sprawę postawić otwarcie - LOT musi przynosić straty, ale my chcemy go utrzymywać. I politycy mogą podjąć decyzję o tym, by pokrywać koszty funkcjonowania spółki.

To dobre rozwiązanie?

Ja bym wolał, by LOT nie przynosił strat, żeby wypracował taki model funkcjonowania, który pozwoli mu na działanie pod obecnym logiem. Czy to się uda? Trzeba liczyć na ekspertów w tej sprawie.

Debata na temat LOTu w Pana ocenie jest rzetelna? Wydaje się, że jedynym pomysłem omawianym publicznie są cięcia w spółce.

Wokół LOTu jest za mało podejścia biznesowego, a za dużo polityki i działań związków zawodowych. To jest problem, ponieważ politycy i związki zawodowe nie wypracują innego modelu niż dokładanie do spółki z budżetu państwa. Niestety potrzebne są decyzje biznesowe i szukanie sposobu na generowanie zysków. Im mniej tu będzie politykowania tym lepiej.

Rozmawiał TK
[Fot. Nelson Correia/WIkipedia.org na lic. GNU FDL]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook