Jedynie prawda jest ciekawa


Rybiński: fundusze ratunkowe to fikcja

04.01.2013

Rząd zamierza powołać „fundusz stabilizacyjny”, który - w razie potrzeby - ma ratować banki przed niewypłacalnością. Czy to ze strony gabinetu Donalda Tuska chwalebna ostrożność, czy raczej przyznanie się do groźby wiszącej nad polskimi bankami? O sprawie rozmawiamy z ekonomistą prof. Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: Co kryje się za pomysłem rządu?

Prof. Krzysztof Rybiński: Przede wszystkim to, że banki mają zbyt małe kapitały w stosunku do wyzwań, które stwarza otoczenie gospodarcze. Gdybyśmy cofnęli się o 100 lat, to okazałoby się, iż wskaźnik adekwatności kapitałowej banków (współczynnik wypłacalności – JKUB) wynosił 30-40 proc., a teraz osiąga nominalnie10 proc., a realnie nie więcej niż 4-5 proc. aktywów. Dostrzeżono w tym groźbę dla gospodarki i dla ludzi trzymających w bankach pieniądze. Stąd bierze się tworzenie dodatkowych mechanizmów mających zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Fundusz stabilizacyjny jest właśnie takim mechanizmem.

Skutecznym?

Polska znowu chce być prymusem w Europie, ale to jest mechanizm fikcyjny. Aktywa takiego funduszu, w stosunku do pasywów banku, wynoszą zaledwie 2 proc. Gdyby więc upadał średniej wielkości bank w Polsce, bądź w dowolnym kraju Unii Europejskiej, to żaden fundusz gwarancyjny nie będzie miał dość pieniędzy żeby zwrócić ludziom utracone depozyty. Zawsze na końcu i tak pojawi się rząd, który będzie musiał wyłożyć pieniądze podatników, aby podjąć jakieś działania ratunkowe. To widać w przypadku każdego banku w Europie, który znalazł się w tarapatach. Nigdy nie uratował ich żaden fundusz. Taka jest prawda. Nie warto więc tworzyć fikcji, że jakiś fundusz zapewni bankowi bezpieczeństwo. W przypadku poważnych kłopotów z płynnością zawsze musi interweniować bank centralny, a w przypadku problemu z wypłacalnością i ryzykiem bankructwa – rząd czyli podatnik. Takie są realia europejskie XXI w.

Czy decyzja rządu dowodzi, że zachodnie banki – ratując się przed kryzysem – będą transferować pieniądze z działających w Polsce banków, które w większości należą do zagranicznego kapitału?

Stwierdzenie „wytransferować pieniądze” można różnie rozumieć. Z pewnością będą naciski, by banki „spółki córki” wypłacały wysokie dywidendy „spółkom matkom”. Są też metody transferowania zysków w inny sposób, np. z ominięciem płacenia podatku w danych kraju, w tym przypadku w Polsce. Na przykład jeśli bank wymienia logo, to z reguły za tym idzie opłata licencyjna. Tego typu działalność będzie się nasilała. Ale groźniejsze jest co innego. Badania pokazują, że banki strefy euro w sposób znaczący ograniczają skalę działalności swoich „spółek córek”. Zakazują im udzielania kredytów, każą zmniejszać bilanse. Wolą kurczyć się za granicą, niż u siebie. Na razie widać to w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ale w tym roku odczujemy mocno takie zjawisko również w Polsce. Proces duszenia gospodarki przez spadek wartości udzielonych kredytów dołoży się do procesów recesyjnych. A winowajcą nie będę zarządy banków w Polsce, tylko ich zagraniczne centrale.

Czy w dodatku okaże się, że koszty powołania „funduszu stabilizacyjnego” spadną na klientów banków?

Zawsze gdy dokłada się nowe podatki czy opłaty, następuje natychmiastowe przeliczenie tego na klienta. Jeśli ustawa wejdzie w życie, na pewno jakieś opłaty, prowizje czy marże odsetkowe banków wzrosną. Skala jednak nie będzie duża. Większy wpływ na podniesienie marży przez banki będzie miał zamiar pokrycia przez nie w ten sposób ewentualnych strat wynikających z recesji.

JKUB

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook