Jedynie prawda jest ciekawa


Rybiński: Czeka nas wojna albo rewolucja

19.04.2013

"Idziemy w stronę przesilenia. Trudno powiedzieć, kiedy ono nastąpi- za dwa lata czy za pięć, ale jeżeli obszary biedy będa się rozszerzać, to będziemy mieli do czynienia z gwałtowną zmiana polityczną allbo w postaci rewolucji albo wojny" – mówi prof. Krzysztof Rybiński w rozmowie z Super Expressem.

Jak podkreśla ekonomista nie chodzi tu o zmiany na końcu świata, ale tu, w Europie
Idą więc czasy wymagające wielkiej rozwagi od rządzących, aby nie doprowadzić do katastrofy – przestrzega. 

Rybński przypomina, że gospodarka na całym świecie, a więc i w Poplsce stacza się w recesję, w związku z czym poziom życia Polaków będzie spadał. 
Pieniędzy będziemy mieli coraz mniej, ponieważ rosną koszty podstawowych twowarów i usług, a rząd zwiększa podatki. Zarabiać z kolei więcej nie będziemy. Polacy musza więc przywyknąć do obniżenia standardu życia – - tłumaczy. 
Rybński przyznaje też, że również w Polsce dochodzi do charakterystycznego dla kryzysu rozwarstwienia pomiędzy syuacją ludzi nabogatszych a najbiedniejszych.

To zjawisko zresztą charakterystyczne dla wielu krajów, gdzie wąska elita finansowa staje się coraz bogatsza, a rośnie grupa tych, którzy żyją biednie, a niektórzy na granicy ubóstwa. 

I podaje za przykład Amerykę, w której – jak twierdzi, gdy ze statystyk wyjmie się promil najbogatszych, to okazuje się, że sytuacja finansowa wiekszości Amerykanów nie poprawiła się w ciągu ostatnich 20-30 lat. 
Ich standard zycia uległ stagnacji w skali dekad. Wszystkie owoce wzrostu Stanów Zjednoczonych zostały skonsumowane przez najbogatszych. To oczywiście patologia, ale na mniejszą skalę dzieje się to także w Polsce - dodaje.
Ekonomista tłumaczy, że do tej porzy konsumpcja w Polsce była nakręcana w duzym stopniu przez łatwo dostepne kredyty. - Ponieważ kredyt siada bardzo mocno, a ten mieszkaniowy dramatycznie, trzeba się przygotować na chude lata - mówi Krzysztof Rybiński. 

ansa /SE

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 8. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook