Jedynie prawda jest ciekawa


Rulewski: Ta sytuacja już zaszkodziła partii

03.07.2014

Rozmowa z senatorem Platformy Obywatelskiej, działaczem opozycji antykomunistycznej Janem Rulewskim.

Stefczyk.info: Trwa kryzys państwa związany z ujawnieniem nagrań rozmów ludzi władzy. Afera taśmowa to spory cios w PO i ogromne uderzenie w wiarygodność rządzących. Czy Pana zdaniem w tej sytuacji nie powinno dojść do wyborów, albo gruntownej przebudowy rządu?

Jan Rulewski: Niewątpliwie mamy pęknięcie, mamy pęknięcie w łonie ekipy rządzącej, czyli wśród moich kolegów. Tego nie da się ukryć. To pęknięcie jest tajemnicze, jego punktem ciężkości są najważniejsze problemy kraju, począwszy od równowagi finansowej, przez powodzenie demokratycznego procesu wyborczego. Ta sprawa dotyczy bezpieczeństwa państwa, gospodarki, praworządności. Te problemy nie zostały przez uczestników rozmów zanegowane ani zakwestionowane. Tymczasem pierwsza myśl skłania ku temu, by te sprostować te stwierdzenia. Jednak wcześniej trzeba wyjaśnić.

A może nie ma co prostować, a wyjaśnianie jest niebezpieczne?

Trzeba wyjaśnić, czy te nagrania są pełne, czy są autentyczne. Dziwi mnie brak reakcji ze strony ofiar, czyli osób podsłuchiwanych. To składnia ku temu, by powstała jakaś komisja, by społeczeństwo poznało istotę sprawy. Niestety jednak PiS odrzucił ten pomysł.

PiS nie chce komisji śledczej?

PiS zdaje się wolał pójść na całego. Uznał, że to jest moment, w którym można przeforsować swoje, jałowe propozycje.

Co jest w nich jałowego?

Propozycja obalenia rządu bez wyjaśnienia jest krótkowzroczna. Każdy dodatkowo zapyta, co po obaleniu rządu miałoby się dziać? Na to PiS nie daje odpowiedzi. Mówi „A”, ale zapomina, że abecadło ma więcej liter, a na pewno literę „B”. PiS się przyczynił w mojej ocenie do uznania taktyki premiera Tuska za słuszną.

PiS jednak stawia sprawę jasno – rząd techniczny, a potem przyspieszone wybory. W jaki sposób to wspiera premiera Tuska?

PiS mówi o wyborach, ale przecież one nie są do przeprowadzenia. Mamy inny porządek konstytucyjny. On daje prawo inicjatywy w tym zakresie władzy, grupie dzierżącej władzę, czyli większości parlamentarnej. Większość parlamentarna się nie zgodzi.

Potrzeba wyborów w tej sprawie dla wielu jest oczywista.

Nie miałbym nic przeciwko wyborom, ale nie ukrywam, że w polityce też trzeba być interesowanym. W interesie moim i członków PO jest realizacja poczucia misji. Nie można oddawać władzy wskutek pęknięcia, ryzykując utratę tych wartości, które są zdobyczą Platformy.

O jakich wartościach Pan mówi?

Mówię o środkach europejskich, przychylności struktur władzy w Brukseli, które gwarantują w jakiejś mierze przekazywanie Polsce funduszy. Z drugiej strony mówię o stosunkowo korzystnej sytuacji gospodarczej. Jakiekolwiek naruszenie tego statusu może pogorszyć stabilność i równowagę. To jest mój interes polityczny, czego nie ukrywam.

To powoduje, że afera taśmowa nie powinna zostać wyjaśniona? Że nie należy wyciągać z niej wniosków?

W konfrontacji tego o czym mówiłem z prawdą, o której mówi PiS, czy sprawą moralności, której żądają wszyscy, trzeba dokonać wyboru. Jeśli jednak mamy głos PiSu, który mówi: „obalić Tuska, byśmy my mogli rządzić”, to to jest w mojej ocenie za mało. To nie jest możliwe. Jeśli jednak społeczeństwo by się tego domagało, to społeczeństwo ma takie prawo, jako suweren.

PiS mówi jednak, że ta ekipa rządowa nie może wyjaśniać swojej sprawy, bowiem to nie gwarantuje dojścia do prawdy o aferze taśmowej. To wydaje się racjonalne myślenie...

Taka jest norma konstytucyjna, jaką w Polsce przyjęliśmy. Mamy komisje śledcze, które w przeszłości również dla PiSu okazywały się korzystne. Nie ma obecnie potrzeby wywracania kota ogonem, że tylko władza dyktuje poprawne zachowania i sprawiedliwość. Komisja śledcza jest śledzona przez ludzi, którzy wyrabiają sobie ocenę i przekładają ją następnie na kartki wyborcze. Choć komisja śledcza często przeradza się w spór stricte partyjny, ma wiele narzędzi, które pozwalają ujawnić nieznane wątki różnych spraw. Komisja jest w stanie dać odpowiedzi na wiele pytań. Komisja śledcza jest w tej sprawie zasadna również dlatego, że szereg wątków poruszanych na taśmach nie ma charakteru kryminalnego, ale polityczny.

Czy ta afera może zaszkodzić na trwałe PO? Przedłużanie się sprawy taśm odbije się na pozycji partii?

Ta sytuacja już zaszkodziła partii. Ta sprawa nie dotyczy dwóch czy trzech osób. Dotyczy dodatkowo kilku podstawowych sfer życia państwa. To zatem może zaszkodzić, i zaszkodzi, partii. I dlatego premier nie wyklucza podjęcia innego stanowiska niż prośba o wotum zaufania dla rządu. Nie wyklucza dymisji, ale mówi, że obecnie brakuje dostatecznych argumentów, a z drugiej strony czeka na koniec formowania nowych władzy w Unii. To jest ważne.

Może boi się kolejnych taśm?

Być może, być może sygnalizowane są dalsze przecieki, a premier nie chciałby stosować taktyki salami, bo by się ośmieszył, poddając co miesiąc jakąś sprawę pod publiczny osąd. Piłka jest obecnie po stronie opozycji. Ona musi pokazać, czy umiem tę sytuację wygrać, czy wygra. W mojej ocenie taktyka opozycji obecnie jest jednak jałowa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook