Jedynie prawda jest ciekawa


Rulewski: Polakom należy się prawda

09.06.2014

Rozmowa z byłym opozycjonistą, działaczem antykomunistycznym, senatorem Platformy Obywatelskiej Janem Rulewskim.

Stefczyk.info: Po śmierci Wojciecha Jaruzelskiego kończą się wytoczone mu przez sądy III RP procesy. Jaruzelski nie został w żaden sposób osądzony przez polski wymiar sprawiedliwości. Czy w Pana ocenie to jest problem dla państwa?

Jan Rulewski: To jest problem z punktu widzenia społecznego. Szczególnie, że obietnice osądzenia decyzji i działań Jaruzelskiego płynęły ze wszystkich stron. Także sam gen. Jaruzelski nie protestował przeciwko oskarżeniu. Nie zgadzał się, ale nie protestował przeciwko procedurze.

Jednak procesy, również przez niego, ciągnęły się latami.

Można więc było liczyć choćby na to, że to, czego on nie powiedział przed sądem, wyjdzie na jaw inną drogą. Uważam i uważałem, że na wszystkich politykach, którzy mieli wpływ na losy kraju, ciąży obowiązek swoistej spowiedzi, która miałaby ukazać prawdę, jaką ona by nie była.

O jakiej spowiedzi Pan mówi?

Nie chcę stawiać go za wzór, ale tak zrobił np. Cyrankiewicz. On pokłonił się przed pomnikiem Stoczniowców, przyznając się do uczestnictwa w masakrze. Zarazem przeprosił i prosił o wybaczenie.

Jednak wiemy, że Jaruzelski się na to nie zdobył. Teraz sprawa wydaje się ostatecznie zamknięta.

Jeśli Jaruzelski tego nie dokonał to jest przecież jeszcze jego otoczenie. Ono solidarnie występowało z nim, czerpiąc z tego tytułu niemałe korzyści. Oni się uznają za tych, którzy wprowadzili demokrację w Polsce. Mówię o całym legionie popleczników Jaruzelskiego. I to na nich ciąży obowiązek przejęcia schedy po Jaruzelskim. To oni powinni dokonać tego rozliczenia. Prawda należy się Polakom, żeby kraj mógł się rozwijać, nieustannie nie badając swojej przeszłości. Za prawdę zdobywa się szacunek.

Sądzi Pan, że Jaruzelski był w stanie zmierzyć się z przeszłością?

Kierując się tymi poglądami, które przedstawiłem, zwróciłem się do Jaruzelskiego w związku ze sprawą bydgoską. Druga próba się powiodła.

Co to oznacza w praktyce?

Jaruzelski udzielił wyjaśnień, które zostały zamieszczone w publikacji poświęconej kryzysowi bydgoskiemu. Kierując się odpowiedzialnością moralną Jaruzelski udzielił wyjaśnień autorce tego opracowania.

Problem rozliczenia Jaruzelskiego dotyczy tylko jego osobiście, czy też kryje się za tym szerszy proces?

Obecnie sprawa rozliczenia to problem i zadanie dla otoczenia Jaruzelskiego. Generał nie działał sam, to nie był komandos. Działał w otoczeniu konkretnych ludzi, również ludzi o „dokumentacyjnych” charakterach. Oni dawali temu wyraz w okresie panowania Jaruzelskiego, wydając liczne książki. W tamtych okolicznościach, w czasie stanu wojennego, pisali i publikowali. A tantiemy zbierają w warunkach demokracji. Sądzę, że oni powinni dokonać rzetelnego opisu i rozliczenia historii.

Pan jednak mówi o rozliczeniach moralnych, historycznych opisach, a co z oceną karną, sądowniczą? Co o sądownictwie mówi bezkarność Jaruzelskiego?

Pytaniem otwartym jest dla mnie, czy sąd musiał tę sprawę umorzyć. W historii bywało, że wydawano wyroki zaocznie, nawet pośmiertnie skazywano i osądzano. Nie wiem, jak wyglądają realia prawne, ale nie rozumiem dlaczego nie można było toczyć procesów bez obecności Jaruzelskiego. A może wręcz należałoby go osądzić po śmierci? On nie mógłby się bronić, więc ten wyrok byłby w warunkach braku oskarżonego. Jednak pamiętajmy, że takie procesy toczyły się za czasów Wojciecha Jaruzelskiego. W takich procesach zapadły również najwyższe kary, kary śmierci.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook