Jedynie prawda jest ciekawa


Rulewski: Polskę się okrada

24.05.2014

"25 lat minęło, czyli pięć lat więcej niż w międzywojniu, a my ciągle jesteśmy jak krawcowa, która zamiast szyć nowe spodnie, ceruje stare."

Polacy się boją - stwierdza w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" senator PO Jan Rulewski. Zdaniem parlamentarzysty w naszym społeczeństwie brakuje i sprawiedliwości i godności, czego konsekwencją jest niska frekwencja w wyborach

"Na brak godności składa się też wszechwładza pieniądza. Pieniądz zastąpił Pana Boga, szlachetność, poświęcenie, wiedzę. Pieniędzy się nie zarabia, tylko się je zdobywa. Nikt w Polsce nie wierzy, że w naszym kraju można się dorobić własną pracą. Dlatego Polskę się okrada. Na Zachodzie przeciętny obywatel, pracując całe życie, może o jedną trzecią zwiększyć swój majątek. (..) U nas dla większości ludzi to jest nierealne. Godność to jest dla mnie także degradacja kobiet"

- wylicza polityk.

Jego zdaniem wcale o godność kobiety nie walczyły feministki. Rulewski mówi, że owszem - zrobiły one wiele - ale dla siebie. "Wywalczyły miejsca w zarządach spółek, na listach wyborczych, ale gdy chciano kobiety wysłać na przodek do kopalń, to feministki milczały. (...) Miarą godności człowieka jest też dla mnie solidarność rozumiana jako współpraca. Tymczasem w Polsce postawiono na piedestale indywidualizm. (...) To system dobry dla zamożnych i silnych, ale reszta ma się naprawdę kiepsko" - stwierdza. 

Jak zauważa Rulewski, mieliśmy potencjał, żeby zbudować lepszą Rzeczpospolitą, tylko tego nie wykorzystaliśmy. Mimo to senator PO stwierdza, że "odnieśliśmy sukces polityczny. (...) Jednak energia uruchomiona wyborami 4 czerwca nie zaowocowała takim rozwojem, na jaki nas było stać. 25 lat minęło, czyli pięć lat więcej niż w międzywojniu, a my ciągle jesteśmy jak krawcowa, która zamiast szyć nowe spodnie, ceruje stare."

Jako jedną z przyczyn porażki senator Rulewski wskazuje brak dekomunizacji. "Nie wzięliśmy pod uwagę, że komuniści byli świetnie przygotowani do działania w biznesie. A my, zwycięzcy tej pokojowej rewolucji – nie." Takim samym błędem zdaniem polityka był brak lustracji. "To był błąd, który sam popierałem. Przyznam, że uległem wpływom moich kolegów z Unii Demokratycznej, którzy przekonali mnie, że lustracja oznacza tysiące procesów, które będą się ciągnęły przez 20 lat i będzie to kosztowało 20 mld złotych. Te wielkie liczby mnie przekonały, żeby nie ruszać tego tematu. Tymczasem w innych krajach przeprowadzono lustrację i ani to tak długo nie trwało, ani tyle nie kosztowało" - podsumowuje.

mc,rp.pl

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 2. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 3. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 4. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 5. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 6. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 7. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

 8. 1270lisinkapsszynka 06.04.2018

  Tomasz Lis nie wytrzymuje ciśnienia i bezpardonowo atakuje Jarosława Kaczyńskiego

  Ależ zabolała ich decyzja komitetu wykonawczego PiS i Jarosława Kaczyńskiego

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook