Jedynie prawda jest ciekawa


RPP i KNF na ratunek rządowi

07.03.2013

Wygląda na to, że Prezes NBP Marek Belka i większość członków Rady zostało przekonanych w jakiś sposób przez ministra finansów, że muszą zostawić na razie dbanie o wartość polskiego złotego i zacząć wspomagać wzrost gospodarczy - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżce stóp procentowych NBP w tym tej podstawowej tzw. referencyjnej aż o 0,5 pkt. procentowego. Wcześniej 3 obniżki były dokonywane o 0,25 pkt procentowego każda.

Decyzja ta jednak jak się wydaje przychodzi dosyć późno bo wzrost gospodarczy w I kwartale tego roku zjedzie zdecydowanie poniżej 1%, a pozytywne skutki tej decyzji NBP w gospodarce pojawią się najwcześniej za 6 miesięcy.

Przypomnę tylko, że w maju poprzedniego roku wtedy kiedy wzrost gospodarczy w Polsce już wyraźnie spowalniał, RPP zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych o 0,25 pkt procentowego.

Pisałem wtedy krytycznie, że podwyżka podstawowych stóp procentowych banku centralnego jest stosunkowo niewysoka ale jednak jest sygnałem, że Rada zdecydowała się zacieśniać politykę pieniężną, zwłaszcza, że zapowiada ona jej kontynuację jeszcze w tym roku.

W sytuacji kiedy wzrost gospodarczy wyraźnie spowalnia, a poziom bezrobocia w środku roku wynosi aż 13%, taka decyzja może wywołać tylko i wyłącznie nerwowe reakcje rządu i takie reakcje się pojawiły.

Zastanawiające jest uzasadnienie RPP do tej decyzji. Rada pisze, że do utrzymania się inflacji na podwyższonym poziomie przyczynią się wcześniejsze osłabienie złotego oraz wysokie ceny surowców. W tym samym kierunku będzie oddziaływała wysoka dynamika cen administrowanych.

Ponieważ Rada chce wpływać na przyszłe oczekiwania inflacyjne, starając się je obniżyć, ze zdziwieniem należy przyjąć podwyżkę stóp procentowych banku centralnego z uzasadnieniem pokazującym, że czynniki, które wpływają na wzrost inflacji, znajdują się poza obszarem jej oddziaływania.

Wygląda teraz na to, że głębokość spowolnienia wzrostu PKB na tyle wystraszyła także większość w Radzie, że zdecydowała się ona wyciągnąć rękę do rządu i próbować mu pomagać we wspieraniu gospodarki.

Parę dni temu pisałem jak inna ponoć niezależna instytucja Komisja Nadzoru Finansowego także rzuciła się na pomoc rządowi, rozluźniając tzw. rekomendację T dla banków komercyjnych.

Otóż okazało się, że zmiany te zostały w ostatnich dniach przyjęte przez kolegialne ciało jakim jest KNF w relacji 4 głosy za, 3 głosy przeciw.

Co najdziwniejsze przeciw głosowali przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak i dwaj jego zastępcy Wojciech Kwaśniak i Lesław Gajek. Za natomiast głosowali dwaj ministrowie rządu Tuska: Ludwik Kotecki wiceminister finansów i Jacek Męcina wiceminister pracy. Za byli także Witold Koziński wiceprezes NBP i Jerzy Pruski reprezentant prezydenta Komorowskiego w Komisji.

O co w tej sprawie chodzi. Otóż zdaniem rządzących trzeba możliwie jak najszybciej rozkręcić akcję udzielania kredytów konsumpcyjnych, które pobudziłyby popyt wewnętrzny najważniejszy czynnik wzrostu PKB w Polsce.

Skoro niezależne instytucje takie jak RPP czy KNF dokonują takich spektakularnych działań, to wygląda na to, że już doskonale wiedzą, że idą w gospodarce bardzo trudne czasy.

Najdziwniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że ani premier Tusk ani minister Rostowski do tej pory nie stracili rezonu i cały czas twierdzą, że spowolnienie mają pod kontrolą co więcej te wszystkie negatywne procesy w gospodarce przewidywali.   

Tyle tylko, że zapomnieli do tej pory zaproponować cokolwiek co by się przekładało na pobudzenie wzrostu gospodarczego. RPP i KNF rzucają się im na ratunek. 

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook