Jedynie prawda jest ciekawa


Rozpalmy rewolucję w podejściu do alkoholu

25.08.2013

Do rozpalenia wielkiej, ogólnopolskiej rewolucji w podejściu do alkoholu wezwał wczoraj bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Trzeźwości KEP uczestników I Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Abstynenckiej. Od piątku bierze w nim na Świętej Górze pod Gostyniem kilkaset osób.

Bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył polowej Mszy św. sprawowanej w intencji trzeźwości narodu, która była głównym punktem I Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Abstynenckiej. W homilii przewodniczący Zespołu ds. Trzeźwości KEP podkreślił, że do tego, aby być świadkiem i apostołem trzeźwości potrzeba nie tylko modlitwy, ale także przykładu własnego życia i aktywności. „Trzeba pokazać piękno życia w abstynencji, ale też angażować się we wszystkie działania, poprzez które można zapobiegać ludzkim tragediom” – tłumaczył biskup.

„Bardzo was proszę, nie akceptujcie nigdy panującej i tragicznej proalkoholowej mentalności. Nasz naród potrzebuje iskry zmian, potrzebuje wręcz płomienia, który rozpali wielką, ogólnopolską rewolucję w podejściu do alkoholu” – apelował bp Bronakowski prosząc jednocześnie, aby w swoim codziennym życiu włączając się w ochronę w trzeźwości pamiętać, iż jest to postawa prawdziwie chrześcijańska, bowiem brak trzeźwości bardzo często prowadzi do grzechu i jest ogromnym zagrożeniem dla wiary.

Przewodniczący Zespołu ds. Trzeźwości KEP przypomniał także, iż w sprawie alkoholu w społeczeństwie wciąż panują szkodliwe mity i niebezpieczne przyzwyczajenia. „Wielka machina marketingowa sprawia, że alkohol jest dzisiaj postrzegany jako coś pozytywnego, a przynajmniej neutralnego, niegroźnego dla człowieka” – zauważył kaznodzieja dodając, że wielki wpływ na takie postrzeganie alkoholu wywierają nowoczesne metody promocji i reklamy alkoholu, które zmieniają świadomość Polaków, zwłaszcza młodych.

„W reklamach widzimy ludzi uśmiechniętych i szczęśliwych, dla których alkohol jest warunkiem wypoczynku. Oglądamy kibiców, którzy bez alkoholu nie potrafią cieszyć się sukcesami swoich drużyn. Nikt nie mówi głośno, że te obrazki są kłamstwem, że pokazują nieprawdę, że są śmiertelnie szkodliwe i niebezpieczne, że jest to kuszenie do zła, że jest to droga do wielkich dramatów i tragedii, a nade wszystko jest to promocja śmierci” – wyjaśniał bp Bronakowski stwierdzając, że jest to „wielka, nieustanna i niezwykle skuteczna manipulacja dokonywana na wszystkich Polakach”.

Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej przypomniał także hasło tegorocznego miesiąca abstynencji: „Ojciec – świadek wiary i trzeźwości”. „Wzbudziło ono wiele kontrowersji, w naszym społeczeństwie bowiem panuje niebezpieczne przyzwolenie na upijanie się i towarzyski przymus picia. Prawdziwy mężczyzną nazywany jest ten, kto często się upija, a nie ten, kto zachowuje umiar czy abstynencję” – tłumaczył bp Bronakowski.

Organizatorami I Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Abstynenckiej są członkowie Duszpasterstwa Apostolstwa Trzeźwości działającego przy klasztorze księży filipinów na Świętej Górze k. Gostynia. Na wydarzenie składają się m.in. prezentacje twórczości abstynentów, otwarty mityng AA czy zabawa taneczna. Przegląd zakończy się dziś po południu.

KAI/kop
[Fot. info.wiara.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook