Jedynie prawda jest ciekawa


Rozpalmy rewolucję w podejściu do alkoholu

25.08.2013

Do rozpalenia wielkiej, ogólnopolskiej rewolucji w podejściu do alkoholu wezwał wczoraj bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Trzeźwości KEP uczestników I Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Abstynenckiej. Od piątku bierze w nim na Świętej Górze pod Gostyniem kilkaset osób.

Bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył polowej Mszy św. sprawowanej w intencji trzeźwości narodu, która była głównym punktem I Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Abstynenckiej. W homilii przewodniczący Zespołu ds. Trzeźwości KEP podkreślił, że do tego, aby być świadkiem i apostołem trzeźwości potrzeba nie tylko modlitwy, ale także przykładu własnego życia i aktywności. „Trzeba pokazać piękno życia w abstynencji, ale też angażować się we wszystkie działania, poprzez które można zapobiegać ludzkim tragediom” – tłumaczył biskup.

„Bardzo was proszę, nie akceptujcie nigdy panującej i tragicznej proalkoholowej mentalności. Nasz naród potrzebuje iskry zmian, potrzebuje wręcz płomienia, który rozpali wielką, ogólnopolską rewolucję w podejściu do alkoholu” – apelował bp Bronakowski prosząc jednocześnie, aby w swoim codziennym życiu włączając się w ochronę w trzeźwości pamiętać, iż jest to postawa prawdziwie chrześcijańska, bowiem brak trzeźwości bardzo często prowadzi do grzechu i jest ogromnym zagrożeniem dla wiary.

Przewodniczący Zespołu ds. Trzeźwości KEP przypomniał także, iż w sprawie alkoholu w społeczeństwie wciąż panują szkodliwe mity i niebezpieczne przyzwyczajenia. „Wielka machina marketingowa sprawia, że alkohol jest dzisiaj postrzegany jako coś pozytywnego, a przynajmniej neutralnego, niegroźnego dla człowieka” – zauważył kaznodzieja dodając, że wielki wpływ na takie postrzeganie alkoholu wywierają nowoczesne metody promocji i reklamy alkoholu, które zmieniają świadomość Polaków, zwłaszcza młodych.

„W reklamach widzimy ludzi uśmiechniętych i szczęśliwych, dla których alkohol jest warunkiem wypoczynku. Oglądamy kibiców, którzy bez alkoholu nie potrafią cieszyć się sukcesami swoich drużyn. Nikt nie mówi głośno, że te obrazki są kłamstwem, że pokazują nieprawdę, że są śmiertelnie szkodliwe i niebezpieczne, że jest to kuszenie do zła, że jest to droga do wielkich dramatów i tragedii, a nade wszystko jest to promocja śmierci” – wyjaśniał bp Bronakowski stwierdzając, że jest to „wielka, nieustanna i niezwykle skuteczna manipulacja dokonywana na wszystkich Polakach”.

Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej przypomniał także hasło tegorocznego miesiąca abstynencji: „Ojciec – świadek wiary i trzeźwości”. „Wzbudziło ono wiele kontrowersji, w naszym społeczeństwie bowiem panuje niebezpieczne przyzwolenie na upijanie się i towarzyski przymus picia. Prawdziwy mężczyzną nazywany jest ten, kto często się upija, a nie ten, kto zachowuje umiar czy abstynencję” – tłumaczył bp Bronakowski.

Organizatorami I Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Abstynenckiej są członkowie Duszpasterstwa Apostolstwa Trzeźwości działającego przy klasztorze księży filipinów na Świętej Górze k. Gostynia. Na wydarzenie składają się m.in. prezentacje twórczości abstynentów, otwarty mityng AA czy zabawa taneczna. Przegląd zakończy się dziś po południu.

KAI/kop
[Fot. info.wiara.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook