Jedynie prawda jest ciekawa


"Rozpad systemu opieki zdrowotnej jest faktem"

23.11.2012

O sytuacji w służbie zdrowia oraz polityce zdrowotnej rządu portal Stefczyk.info rozmawia z Bolesławem Piechą, byłym wiceministrem zdrowia, posłem PiS.

Stefczyk.info: W ostatnim czasie niemal codziennie docierają do nas informacje o poważnych kłopotach szpitali w całej Polsce. Wstrzymują one przyjęcia z powodów finansowych. Na taki krok zdecydował się m.in. Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Jak Pan to ocenia?

Bolesław Piecha: Mamy do czynienia z kolejnym skandalem. Widzimy już nie tylko rozpad systemu ochrony zdrowia, ale również stawianie barier. Stawia się szlabany pacjentom. Wstrzymywane są przyjęcia planowe pacjentów. W rządzie panuje dziwne przekonanie, że wszyscy w Polsce mogą na coś czekać. I my wszyscy czekamy, a rząd deliberuje, myśli, wymyśla i zajmuje się głównie tym, jak usprawiedliwić swoje działania, a nie tym, żeby działać. To, co dzieje się w Instytucie Matki i Dziecka, gdzie zablokowano przyjęcie dzieci i młodych matek, jest skandalem. Z czymś takim mamy do czynienia chyba po raz pierwszy w ponad 20-letniej historii. Rozpad systemu opieki zdrowotnej jest faktem. Co gorsze, nie widać żadnych prób przywrócenia normalnej działalności. Szpital ma misję. Ta misja polega na tym, żeby udzielać świadczeń zdrowotnych osobom potrzebującym. W przypadku niektórych szpitali stołecznych nie ma misji. Jest biznes pod dyktando Narodowego Funduszu Zdrowia. On nie płaci, jednocześnie skłaniając tym samym dyrektorów do karania pacjentów za nieumiejętne działanie w służbie zdrowia.

Kto ponosi odpowiedzialność za ten stan?

Odpowiedzialność ponosi rząd. Obecnie mamy sytuację, w której NFZ ma na swoim koncie minimum 1,5 miliarda oszczędności, które poczyniono na polityce lekowej. Tyle się udało zaoszczędzić, dzięki przeniesieniu kosztów na pacjentów. Dysponując takimi oszczędnościami, wstrzymywanie planowych przyjęć pacjentów jest rzeczą wybitnie nieetyczną.

O co chodzi rządzącym?

Sądzę, że chodzi o pozbycie się odpowiedzialności i wymuszenie na pacjentach, by zaakceptowali oni dopłaty. Sprawa pacjentów, ich potrzeby rządzących nie obchodzą. Oni chcą przetrwać i rządzić, a nie rozwiązywać konkretne, bardzo przyziemne problemy naszego społeczeństwa.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikiedia.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook