Jedynie prawda jest ciekawa


"Rozpad systemu opieki zdrowotnej jest faktem"

23.11.2012

O sytuacji w służbie zdrowia oraz polityce zdrowotnej rządu portal Stefczyk.info rozmawia z Bolesławem Piechą, byłym wiceministrem zdrowia, posłem PiS.

Stefczyk.info: W ostatnim czasie niemal codziennie docierają do nas informacje o poważnych kłopotach szpitali w całej Polsce. Wstrzymują one przyjęcia z powodów finansowych. Na taki krok zdecydował się m.in. Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Jak Pan to ocenia?

Bolesław Piecha: Mamy do czynienia z kolejnym skandalem. Widzimy już nie tylko rozpad systemu ochrony zdrowia, ale również stawianie barier. Stawia się szlabany pacjentom. Wstrzymywane są przyjęcia planowe pacjentów. W rządzie panuje dziwne przekonanie, że wszyscy w Polsce mogą na coś czekać. I my wszyscy czekamy, a rząd deliberuje, myśli, wymyśla i zajmuje się głównie tym, jak usprawiedliwić swoje działania, a nie tym, żeby działać. To, co dzieje się w Instytucie Matki i Dziecka, gdzie zablokowano przyjęcie dzieci i młodych matek, jest skandalem. Z czymś takim mamy do czynienia chyba po raz pierwszy w ponad 20-letniej historii. Rozpad systemu opieki zdrowotnej jest faktem. Co gorsze, nie widać żadnych prób przywrócenia normalnej działalności. Szpital ma misję. Ta misja polega na tym, żeby udzielać świadczeń zdrowotnych osobom potrzebującym. W przypadku niektórych szpitali stołecznych nie ma misji. Jest biznes pod dyktando Narodowego Funduszu Zdrowia. On nie płaci, jednocześnie skłaniając tym samym dyrektorów do karania pacjentów za nieumiejętne działanie w służbie zdrowia.

Kto ponosi odpowiedzialność za ten stan?

Odpowiedzialność ponosi rząd. Obecnie mamy sytuację, w której NFZ ma na swoim koncie minimum 1,5 miliarda oszczędności, które poczyniono na polityce lekowej. Tyle się udało zaoszczędzić, dzięki przeniesieniu kosztów na pacjentów. Dysponując takimi oszczędnościami, wstrzymywanie planowych przyjęć pacjentów jest rzeczą wybitnie nieetyczną.

O co chodzi rządzącym?

Sądzę, że chodzi o pozbycie się odpowiedzialności i wymuszenie na pacjentach, by zaakceptowali oni dopłaty. Sprawa pacjentów, ich potrzeby rządzących nie obchodzą. Oni chcą przetrwać i rządzić, a nie rozwiązywać konkretne, bardzo przyziemne problemy naszego społeczeństwa.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikiedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook