Jedynie prawda jest ciekawa


Roth we "wSieci": Kreml mógł to zrobić

29.11.2016

Widzieliśmy w ostatnich latach, do czego są zdolni.

Warto, by polska opinia publiczna zrozumiała, że Smoleńska nie można traktować jako osobnego, wyizolowanego zdarzenia. Trzeba patrzeć na tę katastrofę jako część polityki kłamstw Putina – mówi na łamach tygodnika „wSieci” Jürgen Roth - niemiecki dziennikarz śledczy, autor właśnie wydanej książki „Smoleńsk 2010. Spisek, który zmienił świat” w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi.

W rozmowie z „wSieci” niemiecki dziennikarz mówi o swoich ostatnich ustaleniach dotyczących katastrofy smoleńskiej, zawartych w książce „Smoleńsk 2010. Spisek, który zmienił świat”. Powołuje się przy tym na treść raportu niemieckiego wywiadu BND, z którego wynika, że przyczyną katastrofy mógł być zamach. Dokument BND wskazuje, że zlecenie miał otrzymać generał FSB Jurij Desinow. Z kolei on miał nawiązać kontakt ze stacjonującą w Połtawie na Ukrainie grupą operacyjną Dmytra Stelanowego. W relacji źródła BND czytamy: „Stelanowy oraz cała jego grupa operacyjna, w której skład wchodzi 15 etatowych funkcjonariuszy FSB, posługują się oficjalnie na terenie Ukrainy dokumentami SBU. Pozostają tam jako siły wsparcia dla działań SBU. W rzeczywistości jednak wszyscy są funkcjonariuszami 3. Wydziału FSB, Służby Naukowo-Techniczne”. Wykonawcami byli więc współpracownicy FSB. Tak twierdzi źródło BND. Sprawdziłem dostępne materiały dotyczące Desinowa. Jest też odpowiedni materiał fotograficzny.

Autor książki mówi także o roli i działaniach Putina oraz jego o wpływie na współczesny układ sił: Putin jest bezwzględny w kontaktach ze społeczeństwami demokratycznymi. Skutecznie infiltruje zachodnioeuropejskie społeczeństwa, ma na tym polu spore sukcesy. A pamiętajmy, że mówimy tak naprawdę o mafii. Taka jest rzeczywistość. […] Oczywiście, że Kreml mógł to zrobić [mieć wpływ na wydarzenia z 10.04.2010 r.]. Widzieliśmy w ostatnich latach, do czego są zdolni. Pamiętamy zestrzelenie MH-17, wiemy o bombardowaniach ludności cywilnej w Aleppo, o zamordowaniu Litwinienki dużą dawką niezwykle rzadkiego i drogiego izotopu polonu 210, czyli środkiem, który zdobyć może tylko państwo. Dziś, po tym wszystkim, jeśli ktoś wierzy w deklaracje i słowa Putina, to już nie można mu pomóc. Taki człowiek jest stracony.

Jürgen Roth zauważa również: Moim zdaniem prawdziwe niebezpieczeństwo wiąże się z rosyjskimi próbami wywierania wpływu na zachodnie społeczeństwa poprzez wspieranie prawicowych populistów. Mam tu na myśli francuski Front Narodowy, niemiecką AfD, ale także Miloša Zemana w Czechach i Wiktora Orbána na Węgrzech. To jest zagrożenie, którego w Polsce się nie docenia.

Cała rozmowa z Jürgenem Rothem w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 28 listopada, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

 

 

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook