Jedynie prawda jest ciekawa

Roth: W Smoleńsku możliwy zamach

10.04.2015

„Wszystko wskazuje na celowe działa osób trzecich i zamach”.

Jurgen Roth, niemiecki dziennikarz śledczy, autor książki o tragedii smoleńskiej tłumaczył dlaczego zainteresował się sprawą tragedii z 10 kwietnia.

„Podobnie jak większość Niemców dowiedziałem się o Katastrofie Smoleńskiej z mediów, nie miałem żadnego powodu, żeby nie wierzyć jak wszyscy w Niemczech, że powodem była wina pilotów i złe warunku atmosferyczne. Impulsem do zmiany opinii, była publikacja danych MAKu, ponieważ było tam za dużo manipulacji, zbyt wiele zafałszować i luk logicznych” - tłumaczył w Radiu Wnet. Dodał, że „drugim powodem zainteresowania było prowadzenie akcji dyskredytacyjnej wobec ludzi, którzy chcieli dowiedzieć się prawdy”.

Gość Poranka Wnet odniósł się do zawartych w swojej książce tezy opartej o tajny raport niemieckich służb specjalnych. „Nie mamy ostatecznego dowodu na zamach, ale wszystko wskazuje na celowe działa osób trzecich i zamach. Informację na temat notatki niemieckich służb specjalnych i jej odpis poznałem w maju. W Niemczech temat katastrofy smoleńskiej właściwie nie istniej, a jeśli już jest poruszany to w wersji podawanej przez Rosjan” - tłumaczył Roth.

Odniósł się również do oficjalnego stanowiska niemieckich służb, które zaprzeczyły, by istniał raport dot. sprawy smoleńskiej. „Interesujący jest fakt zaprzeczenia przez niemiecki wywiad, jakiemukolwiek wyciekowi informacji, ponieważ jest to pierwszy znany taki przypadek w historii niemieckich służb specjalnych” - tłumaczył Roth.

ez
[Fot. PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook