Jedynie prawda jest ciekawa


Rostowski proponuje kreatywne prawo finansowe

11.06.2013

1. W tym tygodniu do konsultacji międzyresortowych ma trafić przygotowany przez ministra Rostowskiego, projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który śmiało można określić kreatywnym prawodawstwem.

Do tej pory szef resortu finansów zasłynął jako twórca kreatywnej księgowości czyli takiego manipulowania dochodami i wydatkami budżetowymi w ujęciu księgowym aby wskaźniki deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego w relacji do PKB, nie powodowały nerwowych reakcji Komisji Europejskiej.          
Tricki z kreatywną księgowością stosowane w ostatnich kilku latach pozwalały ministrowi Rostowskiemu na zamiatanie deficytu i w konsekwencji długu publicznego „pod dywan”, a rozmiary tego procederu są szacowane przez ekspertów na 3-4% PKB (czyli kwotę od 48 do 64 mld zł).

2. Okazuje się, że stan naszych finansów publicznych w 2013 roku jest już taki, że sama kreatywna księgowość nie wystarcza i minister pośpiesznie przygotował nowelizację ustawy o finansach publicznych, w której zaproponował zniesienie zapisanego w niej tzw. I progu ostrożnościowego, wynoszącego 50% PKB i konsekwencji z tego wynikających.
Państwowy dług publiczny liczony metodą krajową (która i tak zaniża dług publiczny w stosunku do tzw. metody unijnej przynajmniej o 3% PKB), przekroczył tę relację już w 2011 roku, co oznaczało, że relacja deficytu budżetowego do dochodów budżetowych w roku 2012 nie powinna być wyższa niż roku bieżącym.
Relacja ta wyniosła blisko 12% i w związku z tym, że także w roku 2012 dług publiczny do PKB przekroczył I próg ostrożnościowy, to także w budżecie na 2013 deficyt budżetowy w stosunku do dochodów budżetowych nie powinien być wyższy niż wspomniane 12%.
I tak rzeczywiście było tyle tylko, że po 4 miesiącach realizacji budżetu na 2013 rok, dochody podatkowe są wyraźnie niższe niż zaplanowano (upływ czasu 33%, a dochody z podatków pośrednich tylko 29%), a wydatki w szczególności te sztywne, muszą być dokonywane, stąd deficyt zbliżył się do 90% całorocznego.

3. W tej sytuacji konieczność nowelizacji budżetu na 2013 rok stała się oczywista, a ponieważ będzie ona wymagała wyraźnego zwiększenia deficytu budżetowego, a jednocześnie dochody budżetowe będą niższe od tych planowanych, to relacja powiększonego deficytu do zmniejszonych dochodów wg szacunków ekspertów, mogłaby sięgnąć nawet 18%.
Gdyby minister Rostowski się na to zdecydował, złamałby ustawę o finansach publicznych, a za to grozi Trybunał Stanu. Stąd pomysł wykreślenia z tej ustawy tzw. I progu ostrożnościowego i wynikających z niego konsekwencji.
Zamiast niego szef resortu finansów chce zaproponować tzw. stałą regułę wydatkową w budżecie polegającą na tym, że wydatki na kolejny rok mogą rosnąć o prognozowany wskaźnik inflacji modyfikowany jednak średnim poziomem wzrostu realnego PKB w ciągu 8 lat (6 lat wskaźników rzeczywistych i 2 lata prognoz).

4. W roku 2013 minister może się jeszcze ratować przed nowelizacją budżetu kreatywną księgowością na jeszcze większą skalę niż stosował do tej pory.
Może jeszcze w większym stopniu zamieniać dotacje budżetowe dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na kredyty budżetowe (te pierwsze powiększają deficyt budżetowy te drugie nie), może także sprzedawać akcje spółek Skarbu Państwa za pośrednictwem BGK i księgować te wpływy jako dochody budżetowe, a nie jako przychody (wpływy z prywatyzacji tradycyjnie są zaliczane do przychodów budżetowych).
Wszystko jednak wskazuje na to, że bez wspomnianych zmian w ustawie o finansach publicznych, nie będzie możliwe w ogóle ułożenie projektu ustawy budżetowej na rok 2014, a taki projekt powinien być złożony przez rząd do końca września tego roku.

5. Minister Rostowski doprowadził więc finanse publiczne od takiego stanu, że nie wystarcza już kreatywna księgowość na ogromną skalę, teraz więc proponuje kreatywne tworzenie prawa finansowego, które pozwoliłoby dalej zamiatać długi pod dywan.

W mediach królują jednak inne ważne problemy - nowa strona internetowa byłego ministra Gowina, czy zapowiedziana przez Tuska koalicja Platformy z SLD po następnych wyborach parlamentarnych.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook