Jedynie prawda jest ciekawa


Rostowski odwraca kota ogonem

17.02.2012

Sejm odrzucił projekt PiS dot. wprowadzenia podatku bankowego jako alternatywy wobec podwyżki VAT lub wprowadzenia składki rentowej. Debata miała wyjątkowo burzliwy przebieg. Minister Rostowski, krzycząc z mównicy o ataku opozycji na interes narodowy, zarzucił posłom PiS działanie na rzecz zagranicznych lobbystów i nie dbanie o interes narodowy.

- Proponowaliśmy wprowadzenie podatku bankowego jako alternatywy wobec podwyżki podatku VAT, bądź w chwili obecnej jako alternatywy dla wprowadzenia składki rentowej – mówi poseł PiS Paweł Szałamacha dla portalu Stefczyk.info.

- Istotny jest wybór co opodatkujemy: czy dochody grup średniozarabiających, podwyższając VAT czy poszukamy pieniędzy gdzieś indziej w systemie ekonomicznym. Wprowadzenie podatku bankowego jest w stanie zasilić budżet w kwocie 5 mld zł – dodaje poseł.

Podatek miałby dotyczyć banków, towarzystw ubezpieczeniowych i funduszy inwestycyjnych, a przedmiotem opodatkowania miałaby być suma aktywów. Wnioskodawcy zaproponowali, by stawka podatku wyniosła 0,39 proc., co przyniosłoby: 4,1 mld zł od aktywów banków, 538 mln zł od aktywów zakładów ubezpieczeń oraz 405 mln zł od aktywów funduszy inwestycyjnych.

- Dzisiaj projekt został odrzucony w pierwszym czytaniu w Sejmie. Apelowaliśmy o skierowanie go do komisji finansów, żeby nad nim dalej pracować, bo to element większego obrazu. Działania Platformy pokazują pewien model gospodarczy. Z jednej strony forsuje ona bardzo wysokie, najwyższe na świecie obciążenia dla gospodarki realnej, dla przemysłu wydobywczego, wprowadzając podatek od kopalin, a z drugiej strony uprzywilejowane, lekkie traktowanie sektora finansowego  oraz wyższy wiek emerytalny dla całości społeczeństwa.

- Podatek od wydobycia kopalin miedzi i srebra obciąża KGHM Polską Miedź - jedną jedyną firmę, która temu podatkowi podlega. Jest to najwyższy podatek na świecie, który rząd forsuje w sposób bezwzględny. Z drugiej strony odrzucany jest podatek bankowy. My proponujemy, żeby system podatkowy był sprawiedliwy, zrównoważony, żeby nie tylko obciążać  branżę realnej gospodarki, właśnie wydobywczej, górnictwo i wydobycie metali, ale także sektor finansowy, który ma większe zasoby i też może uczestniczyć w tym systemie podatkowym.

Jan Vincent Rostowski jest jednak innego zdania. W swoim emocjonalnym wystąpieniu przed sejmowym głosowaniem,  sprzeciwił się projektowi PiS.  -  Chciałbym podkreślić, że kopaliny w Polsce, tak jak we wszystkich krajach na świecie, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych, należą do państwa i jestem głęboko zszokowany, że Prawo i Sprawiedliwość działa na rzecz lobbystów inwestorów zagranicznych i nie broni narodu polskiego. Wstyd mi za was! Wstyd! - krzyczał.

- Minister Rostowski odwraca kota ogonem – mówi poseł Szałamacha. - Wiadomo, że Skarb Państwa jest dominującym akcjonariuszem KGHM Polska Miedź i jest to spółka kontrolowana przez Skarb Państwa, nie przez innych akcjonariuszy, tak więc to on wyprowadza atak fiskalny na polskie zasoby gospodarcze. To nieudolna próba zmiany narracji. Widać było na sali sejmowej, że minister Rostowski gra swoje oburzenie i jest ono niewiarygodne. Będzie się tutaj musiał spotkać z ripostą – podsumowuje Szałamacha.

 PiKa

[fot. PAP / B. Zborowski]

 

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook