Jedynie prawda jest ciekawa


Rostowski chyba żegna się z resortem

09.11.2013

Sztandarowy projekt ministra Rostowskiego w opałach, a on sprawia wrażenie nieobecnego. Zdaje się, że zbliżająca się rekonstrukcja rządu, obejmie także stanowisko ministra finansów.

W ostatnim tygodniu były omawiane w Sejmie w II i III czytaniu tzw. ustawy okołobudżetowe między innymi zamrażające płace w sferze budżetowej (już 6 rok z rzędu) i fundusz socjalny w sektorze przedsiębiorstw, zmniejszające wsparcie do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a także podwyższające stawki VAT o 1 pkt procentowy na kolejne 3 lata (2014-2016) i likwidujące zwroty VAT w budownictwie mieszkaniowym.

Mimo tego, że debata nad nimi trwała przez całą środę (na sali plenarnej i w komisji finansów), a w piątek w czasie głosowań sam zadałem dwa moim zdaniem fundamentalne pytania, skierowane bezpośrednio do ministra Rostowskiego, ten nie zdecydował się na zabranie głosu.

Pytałem, czy zdaje sobie sprawę, że mrożenie płac w sferze budżetowej, rozmiarów funduszu socjalnego w przedsiębiorstwach, a także obniżanie dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych czy podwyżka podatku VAT, wpływają na ograniczenie konsumpcji w Polsce, a to jest podstawowy czynnik wpływający na wzrost PKB?

Pytałem także czy zdaniem ministra zgodne z Konstytucją RP, jest przedłużenie obowiązywania podwyższonych stawek VAT na lata 2014-2016, skoro w ustawie z 2010 roku wyraźnie zapisano, że będą one obowiązywały tylko od 2011 roku do 2013?

Odpowiadali na nie wiceministrowie finansów Hanna Majszczyk i Maciej Grabowski i oczywiście udzielili wymijających odpowiedzi, a sam Rostowski mimo, że był na sali plenarnej, sprawiał wrażenie nieobecnego.

Później na sejmowym korytarzu w krótkiej rozmowie z dziennikarzami powiedział, że nie widzi zagrożenia dla uchwalenia budżetu na 2014 rok w Parlamencie w konstytucyjnym terminie 4 miesięcy (do końca stycznia 2014), bo mimo tego, że ten budżet jest trudny, to jednak nie trudniejszy niż ten na 2013 rok.

Tyle tylko, że minister Rostowski z rozmysłem pominął fakt, że w projekcie budżetu na 2014 rok zostało wpisane ponad 23 mld zł wpływów z przygotowywanych przez rząd zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE), a projektu tej ustawy ciągle nie ma w Sejmie i być może pojawi się w nim dopiero pod koniec listopada.

Co więcej, do tego projektu zgłaszanych jest coraz więcej zastrzeżeń sformułowanych przez ważne instytucje publiczne (KNF, NBP, Prokuratoria Generalna, GUS, a nawet ministerstwo transportu), których przyjęcie nawet w części w zasadniczy sposób może zmienić skutki finansowe tej ustawy dla budżetu na 2014 rok.

Przypomnijmy tylko, że ze zmianami w OFE zaprojektowanymi przez rząd, projekt budżetu państwa na 2014 rok, jest związany wręcz nierozerwalnie.

Otóż w konsekwencji umorzenia około 150 mld zł obligacji skarbowych, będących w posiadaniu OFE, rząd zaplanował w projekcie budżetu na 2014 rok o 8 mld zł mniejsze koszty obsługi części krajowej długu publicznego (mają one spaść z 32,4 mld zł w roku 2013 do 24,4 mld zł w roku 2014).

Także w planie finansowym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tab. 28 zawarta w sejmowym druku 1779- projekt budżetu państwa na 2014 rok), zapisano w przychodach kwotę 15, 37 mld zł, jako te pochodzące z reformy OFE.

Tylko więc przyjęcie ustawy o zmianach w OFE w kształcie przedłożenia rządowego i to wyraźnie przed 31 stycznia 2014 roku, daje szansę na uwzględnienie ponad 23 mld zł pochodzących z tego tytułu w projekcie budżetu na 2014 rok.

Minister Rostowski zapewniał dziennikarzy w Sejmie, że jego zdaniem tak się właśnie stanie, choć sprawiał wrażenie jakby to już go specjalnie nie interesowało.

Rzeczywiście wokół zmian w OFE narastają coraz większe emocje, dystansuje się od nich w sposób bardzo spektakularny prominentny europoseł Platformy Jerzy Buzek (miał w tej sprawie spotkanie z prezydentem Komorowskim), ba, nawet przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych Dariusz Rosati, stwierdził w wywiadzie, że nie jest pewny czy zostanie on przyjęty w formule przedłożenia rządowego.

Słowem sztandarowy projekt ministra Rostowskiego w opałach, a on sprawia wrażenie nieobecnego. Zdaje się, że zbliżająca się rekonstrukcja rządu, obejmie także stanowisko ministra finansów.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook