Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Rośnie dług i deficyt

08.11.2012

Czeka nas recesja, spadek konsumpcji i znaczący wzrost bezrobocia w 2013 r., to również uszczupli finanse publiczne i spowoduje konieczność nowelizacji budżetu w połowie przyszłego roku.

Kanclerz A. Merkel wbrew optymistycznym zapewnieniom MF J.V.Rostowskiego poinformowała swych partyjnych towarzyszy, że kryzys zadłużeniowy w Unii potrwa 5 lat. Szef EBC M. Drahgi też widocznie nie wierzy w buńczuczne zapewnienia naszego Sztukmistrza z Londynu, że kryzys w strefie euro został w dużej mierze rozwiązany – bo właśnie ogłosił, że sytuacja w strefie euro jest słaba. Matka chrzestna obecnej strefy euro dodała, że przyczyną kryzysu jest m.in. fałszowanie statystyk – czyli kreatywna księgowość. Dane dotyczące spadku produkcji w przemyśle Niemiec, o mizernym wzroście PKB strefy euro w 2013 r. jak i prognozy KE zakładające znaczący – niższy wzrost PKB w Polsce, to nie wszystkie, choć bardzo znaczące i niepokojące sygnały dla Polski. A to oznacza nie tyle przejściowe spowolnienie czy hamowanie, co a nawet staczanie się w dół po równi pochyłej.

Już wiadomo, że na szczycie UE  w Brukseli 23-24 listopada nie uda się ustalić kwestii budżetowych na lata 2014-2020. Polska może stracić co najmniej  8-10 mld euro, trzeba zapomnieć o obiecankach–cacankach i prawie 80 mld euro dla Polski. Być może nawet trzeba będzie użyć veta. KE przewiduje też, że dług polski będzie rósł w 2013r. do prawie 56 proc. PKB, nie zejdziemy też poniżej progu 3 proc. deficytu sektora finansów publicznych, co również obiecał nasz magik od wirtualnych budżetów i greckich księgowych sztuczek.

Ostrzeżeń i zagrożeń dla finansów publicznych i dla polskiego budżetu jest co niemiara i są one coraz bardziej niebezpieczne. Deficyt budżetu po październiku wyniósł ponad 90 proc. i osiągnął poziom 34 mld zł na 35 mld zł zaplanowanych na ten rok, w jeden miesiąc przyrósł aż o 13 mld zł. W tegorocznym budżecie może zabraknąć blisko 10-12 mld zł. wpływów z podatku VAT.

Pieniędzy zabraknie NFZ i ZUS-owi  i będą to miliardy złotych. Przyszły rok może cechować się całkowitym załamaniem dochodów podatkowych m.in. z powodu zamknięcia dużych producentów samochodów w Polsce i bankructwa branży budowlanej. Zwalniać będą Fiat, Ford, Opel również w Polsce. Zbyt późna i zbyt słaba obniżka stóp procentowych NBP nie pomoże już polskiej gospodarce. Czeka nas recesja, spadek konsumpcji i znaczący wzrost bezrobocia w 2013 r., to również uszczupli finanse publiczne i spowoduje konieczność nowelizacji budżetu w połowie przyszłego roku. Kończy się jazda po bandzie i rozwój na kredyt. Bańka spekulacyjna na polskich obligacjach niebezpiecznie pęcznieje. Jesteśmy w krytycznym momencie, kolejne miesiące będą przynosić coraz bardziej negatywne i zaskakujące dane i zdarzenia gospodarcze.

Janusz Szewczak
Główny Ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook