Jedynie prawda jest ciekawa


Rosną zarobki prezesów, a kolej się zwija

08.12.2012

Minister transportu Sławomir Nowak podtrzymuje zamiar pozbawienia kolejarzy emerytów ulg przejazdowych. Związkowcy PKP zapowiadają z tego powodu protesty. O sytuacji na kolei rozmawiamy z Czesławem Warsewiczem, byłym prezesem PKP Intercity, założycielem portalu Nakolei.pl.

Stefczyk.info: Minister  znowu mówi o strajku kolejarzy w święta, choć wiadomo, że w tym terminie protestu nie będzie. Twardo odrzuca przy tym postulat pozostawienia kolejarskim emerytom ulgi przejazdowej. Prowokuje związkowców?

Czesław Warsewicz: Te słowa wpisują się w pewną logiczną całość. Kilka dni temu Sławomir Nowak, łącznie z prezesem PKP S.A. Jakubem Karnowskim, oznajmili, że kolej jest nieopłacalna i należy ograniczać połączenia. To pokazuje, że kolej w ich strategii jest do likwidacji. W tym kontekście prowokowanie konfliktu ma służyć pokazywaniu, że kolej jest nieopłacalna i należy postawić na inne środki komunikacji. Być może jakaś grupa ma w tym interes, aby tak się działo.

PKP wprowadzają nowy rozkład jazdy. Co z niego wynika?

Jest gorszy niż rok temu i o wiele gorszy niż cztery lata temu. PKP Intercity w nowym rozkładzie jazdy ma uruchomić 351 pociągów. W rozkładzie do tej pory obowiązującym  było 391 pociągów, a w 2008 r. – 543.

Kolej się kurczy?

Zwija się w szybkim tempie. W ciągu czterech lat ilość połączeń realizowanych przez sztandarowego przewoźnika dalekobieżnego, jakim jest Intercity, zmalała o 35 proc, a liczba pasażerów zmniejszyła się o 30 proc. Przy czym w 2008 r. spółka miała 40 mln zł zysku, a dzisiaj ma 50 mln zł straty.

Sławomir Nowak zapowiada, że w ramach restrukturyzacji PKP pracę straci 4 tys. osób. Mają to być rzekomo zwolnienia dobrowolne. Co to oznacza?

To wygląda na farsę. W grupie PKP  zatrudniono ostatnio dziesiątki, jeśli nie setki  ludzi zarabiających nawet ponad 10 tys. zł miesięcznie. Utworzono nową strukturę w spółkach – do zarządów dodano pełnomocników i dyrektorów. W samym PKP S.A. podniesiono pensje zarządu kilkukrotnie. Prezes Jakub Karnowski ma 59 tys. zł podstawowej pensji (poprzedni zarabiał 16 tys. zł) plus 50 proc. premii, czyli ponad milion zł rocznie. Wprowadzono nowych dwóch członków zarządu na podobnym uposażeniu i kilkadziesiąt nowych biur z dyrektorami projektów i doradcami. Ok. 10 mln zł zapłacono zagranicznej firmie za ankietę na temat jakości usług PKP. Efekt osiągnięcia oszczędności na planowanym zwolnieniu czterech tysięcy pracowników został więc zniwelowany kosztami, które wprowadzili nowi decydenci kolejowi.

Minister transportu twierdzi, że likwidacja ulgi przejazdowej przysługującej kolejarzom emerytom przyniesie 27-30 mln zł oszczędności. Jak to się ma do miliardów euro traconych przez PKP z powodu niewykorzystania unijnych dotacji?

Groźba utraty środków unijnych jest gigantyczna. Jeśli nie zostanie wprowadzona  specjalna ustawa udrażniająca proces pozyskiwania dotacji, stracimy lekką ręką co najmniej 10 mld zł. Tymczasem minister transportu i prezes PKP skupiają się na pijarowych zabiegach - jak zabieranie ulg przejazdowych, skłócanie kolejarzy z pasażerami czy straszenie strajkiem w święta - zamiast na realnym rozwiązywaniu problemów.

JKUB

[fot. PAP/Darek Delmanowicz]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook