Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rosjanie mają dość pogardy Putina

10.12.2011

Na Plac Bołotny w centrum Moskwy przybyło aż 40 tys. osób, aby wyrazić swój sprzeciw wobec sfałszowania wyborów do Dumy Państwowej z 4 grudnia. Demonstranci są coraz bardziej zdeterminowani. Zapowiadają, że jeśli władze nie uznają wyborów za niebyłe, 4 marca nie wpuszczą Putina na Kreml. Władze Rosji zezwoliły na masowy protest. Dlaczego? O tym jak przedstawia się sytuacja w Rosji, mówi dla portalu Stefczyk.info Krystyna Kurczab-Redlich.

To, że rząd wyraził zgodę na masowe protesty oznacza, że się przestraszył i idzie na pewne ustępstwa. Próbuje w ten sposób rozmiękczyć opozycję i manifestantów, chce im pokazać, że jest gotowy na współpracę. Tyle tylko, że w miejscach, które jego zdaniem nie były filmowane, miało miejsce bicie i pałowanie jak na znanych nam dotąd manifestacjach. Władze liczą na to, że ludziom znudzi się taka forma oporu.

Dalszy rozwój wypadków zależy od wolnego dostępu do Internetu. Zależy też od tego, czy rząd zacznie represjonować tych, którzy filmowali przestępstwa wyborcze podczas wyborów. Takich przypadków jest bardzo wiele. Szef Centralnej Komisji Wyborczej zażądał skontrolowania wszystkich, którzy takie nagrania zamieszczali w Internecie. Jeżeli rozpoczną się wobec nich represje, to może to zwiększyć opór zwykłych ludzi.

Ludzie mają już dość tego, że się ich nie zauważa. Ich głównym motywem i wołaniem, które manifestują jest apel do rządu, by przestał ich ignorować. Rosjanie mają dość tej pogardy, jaką okazał im Putin i Miedwiediew, kiedy pokazali, że zamieniają się miejscami.

Co będzie dalej tego oczywiście nie można przewidzieć. Nie wiemy czy władza będzie spokojnie patrzyła jak ten proces narasta, czy też zdecyduje się zakończyć ten festiwal protestu. Można w to jednak wątpić, bo w marcu są wybory prezydenckie. Sądzę, że w najbliższym czasie będzie w Rosji bardzo niespokojnie.

 

not. PiKa

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook