Jedynie prawda jest ciekawa


Rosjanie mają dość pogardy Putina

10.12.2011

Na Plac Bołotny w centrum Moskwy przybyło aż 40 tys. osób, aby wyrazić swój sprzeciw wobec sfałszowania wyborów do Dumy Państwowej z 4 grudnia. Demonstranci są coraz bardziej zdeterminowani. Zapowiadają, że jeśli władze nie uznają wyborów za niebyłe, 4 marca nie wpuszczą Putina na Kreml. Władze Rosji zezwoliły na masowy protest. Dlaczego? O tym jak przedstawia się sytuacja w Rosji, mówi dla portalu Stefczyk.info Krystyna Kurczab-Redlich.

To, że rząd wyraził zgodę na masowe protesty oznacza, że się przestraszył i idzie na pewne ustępstwa. Próbuje w ten sposób rozmiękczyć opozycję i manifestantów, chce im pokazać, że jest gotowy na współpracę. Tyle tylko, że w miejscach, które jego zdaniem nie były filmowane, miało miejsce bicie i pałowanie jak na znanych nam dotąd manifestacjach. Władze liczą na to, że ludziom znudzi się taka forma oporu.

Dalszy rozwój wypadków zależy od wolnego dostępu do Internetu. Zależy też od tego, czy rząd zacznie represjonować tych, którzy filmowali przestępstwa wyborcze podczas wyborów. Takich przypadków jest bardzo wiele. Szef Centralnej Komisji Wyborczej zażądał skontrolowania wszystkich, którzy takie nagrania zamieszczali w Internecie. Jeżeli rozpoczną się wobec nich represje, to może to zwiększyć opór zwykłych ludzi.

Ludzie mają już dość tego, że się ich nie zauważa. Ich głównym motywem i wołaniem, które manifestują jest apel do rządu, by przestał ich ignorować. Rosjanie mają dość tej pogardy, jaką okazał im Putin i Miedwiediew, kiedy pokazali, że zamieniają się miejscami.

Co będzie dalej tego oczywiście nie można przewidzieć. Nie wiemy czy władza będzie spokojnie patrzyła jak ten proces narasta, czy też zdecyduje się zakończyć ten festiwal protestu. Można w to jednak wątpić, bo w marcu są wybory prezydenckie. Sądzę, że w najbliższym czasie będzie w Rosji bardzo niespokojnie.

 

not. PiKa

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook