Jedynie prawda jest ciekawa


Rosjanie mają dość pogardy Putina

10.12.2011

Na Plac Bołotny w centrum Moskwy przybyło aż 40 tys. osób, aby wyrazić swój sprzeciw wobec sfałszowania wyborów do Dumy Państwowej z 4 grudnia. Demonstranci są coraz bardziej zdeterminowani. Zapowiadają, że jeśli władze nie uznają wyborów za niebyłe, 4 marca nie wpuszczą Putina na Kreml. Władze Rosji zezwoliły na masowy protest. Dlaczego? O tym jak przedstawia się sytuacja w Rosji, mówi dla portalu Stefczyk.info Krystyna Kurczab-Redlich.

To, że rząd wyraził zgodę na masowe protesty oznacza, że się przestraszył i idzie na pewne ustępstwa. Próbuje w ten sposób rozmiękczyć opozycję i manifestantów, chce im pokazać, że jest gotowy na współpracę. Tyle tylko, że w miejscach, które jego zdaniem nie były filmowane, miało miejsce bicie i pałowanie jak na znanych nam dotąd manifestacjach. Władze liczą na to, że ludziom znudzi się taka forma oporu.

Dalszy rozwój wypadków zależy od wolnego dostępu do Internetu. Zależy też od tego, czy rząd zacznie represjonować tych, którzy filmowali przestępstwa wyborcze podczas wyborów. Takich przypadków jest bardzo wiele. Szef Centralnej Komisji Wyborczej zażądał skontrolowania wszystkich, którzy takie nagrania zamieszczali w Internecie. Jeżeli rozpoczną się wobec nich represje, to może to zwiększyć opór zwykłych ludzi.

Ludzie mają już dość tego, że się ich nie zauważa. Ich głównym motywem i wołaniem, które manifestują jest apel do rządu, by przestał ich ignorować. Rosjanie mają dość tej pogardy, jaką okazał im Putin i Miedwiediew, kiedy pokazali, że zamieniają się miejscami.

Co będzie dalej tego oczywiście nie można przewidzieć. Nie wiemy czy władza będzie spokojnie patrzyła jak ten proces narasta, czy też zdecyduje się zakończyć ten festiwal protestu. Można w to jednak wątpić, bo w marcu są wybory prezydenckie. Sądzę, że w najbliższym czasie będzie w Rosji bardzo niespokojnie.

 

not. PiKa

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook