Jedynie prawda jest ciekawa


"Rosjanie maczali palce w Smoleńsku"

07.10.2014

Jan Hermanowicz, właściciel restauracji „Piaskownica” w Sopocie, stał się sławny, kiedy na drzwiach swojej restauracji: „Nie obsługujemy Rosjan". Póxniej dodał "popierających dyktatora Putina". Tygodnik Solidarność rozmawia z nim o motywach tej deklaracji.

- Kiedy wojska radzieckie weszły na teren Ukrainy - wskazuje Hermanowicz na datę, kredy umieścił pierwszą wersję napisu w obu językach, świadomie nawiązując do ciągłości "radzieckości" i "rosyjskości". Co ciekawe, deklaracja ta spotkała się wyłącznie z pozytywnymi reakcjami klientów.

- Nie spotkałem się z reakcjami negatywnymi, ale raczej z dużymi wyrazami poparcia. Zdarza się, że ludzie przyjeżdżają tutaj specjalnie właśnie dlatego, że dowiedzieli się o umieszczonym przeze mnie napisie. Najdalszym miejscem, z którego pochodzili odwiedzający nas goście była Australia - mówi Agnieszce Żurek właściciel restauracji "Piaskownica". Zaprzecza jednak, żeby to był gest odwagi z jego strony, ale też, że teraz się boi z tego powodu. 

Hermanowicz przyznaje, że Polacy nie zdają sobie sprawy z zagrożenia ze strony Rosji. - Klimat robi się podobny [jak w 1939 r, - red]. Myślę, że zagrożenie ciążące nad Polską jest bardzo duże. Dociera to jednak do niewielkiej liczby osób - mówi i wyjaśnia tego powody: - W szkołach brakuje nauki historii i bardzo mało mówi się na temat tego, co wydarzyło się w 1981 roku i później. Ludzie uciekają od tego tematu. Wśród młodzieży nie kształtuje się obecnie postaw patriotycznych - konstatuje.

Bardzo ciekawym wątkiem rozmowy jest tragedia smoleńska.

- Bardzo mocno przeżyłem tę tragedię. Do dziś ją przeżywam. Kiedy obudziłem się rano i usłyszałem nazwiska ofiar, długo nie mogłem się pozbierać. W tym samolocie zginęli moi przyjaciele. Znałem dobrze Anię Walentynowicz, Macieja Płażyńskiego, Władysława Stasiaka (...) Od początku właściwie miałem przekonanie, że Rosjanie maczali w tym palce. A tymczasem rząd polski oddał im śledztwo.

Wywiad kończy nadzieją, że Jarosław Kaczyński zostanie ponownie premierem.

- Jest patriotą. Wie, jakie zagrożenia istnieją ze strony środowisk liberalnych oraz ze strony Rosji - mówi Hermanowicz, zdając sobie sprawę, że części klientów taka deklaracja nie spodoba się i może ich stracić.
 
- Trudno. To nawet dobrze, klimat w restauracji będzie zdrowszy - kończy Jan Hermanowicz.


Greg, Tygodnik Solidarność
[fot. Facebook/Wojciech Cejrowski na facebook]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook