Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Rosjanie maczali palce w Smoleńsku"

07.10.2014

Jan Hermanowicz, właściciel restauracji „Piaskownica” w Sopocie, stał się sławny, kiedy na drzwiach swojej restauracji: „Nie obsługujemy Rosjan". Póxniej dodał "popierających dyktatora Putina". Tygodnik Solidarność rozmawia z nim o motywach tej deklaracji.

- Kiedy wojska radzieckie weszły na teren Ukrainy - wskazuje Hermanowicz na datę, kredy umieścił pierwszą wersję napisu w obu językach, świadomie nawiązując do ciągłości "radzieckości" i "rosyjskości". Co ciekawe, deklaracja ta spotkała się wyłącznie z pozytywnymi reakcjami klientów.

- Nie spotkałem się z reakcjami negatywnymi, ale raczej z dużymi wyrazami poparcia. Zdarza się, że ludzie przyjeżdżają tutaj specjalnie właśnie dlatego, że dowiedzieli się o umieszczonym przeze mnie napisie. Najdalszym miejscem, z którego pochodzili odwiedzający nas goście była Australia - mówi Agnieszce Żurek właściciel restauracji "Piaskownica". Zaprzecza jednak, żeby to był gest odwagi z jego strony, ale też, że teraz się boi z tego powodu. 

Hermanowicz przyznaje, że Polacy nie zdają sobie sprawy z zagrożenia ze strony Rosji. - Klimat robi się podobny [jak w 1939 r, - red]. Myślę, że zagrożenie ciążące nad Polską jest bardzo duże. Dociera to jednak do niewielkiej liczby osób - mówi i wyjaśnia tego powody: - W szkołach brakuje nauki historii i bardzo mało mówi się na temat tego, co wydarzyło się w 1981 roku i później. Ludzie uciekają od tego tematu. Wśród młodzieży nie kształtuje się obecnie postaw patriotycznych - konstatuje.

Bardzo ciekawym wątkiem rozmowy jest tragedia smoleńska.

- Bardzo mocno przeżyłem tę tragedię. Do dziś ją przeżywam. Kiedy obudziłem się rano i usłyszałem nazwiska ofiar, długo nie mogłem się pozbierać. W tym samolocie zginęli moi przyjaciele. Znałem dobrze Anię Walentynowicz, Macieja Płażyńskiego, Władysława Stasiaka (...) Od początku właściwie miałem przekonanie, że Rosjanie maczali w tym palce. A tymczasem rząd polski oddał im śledztwo.

Wywiad kończy nadzieją, że Jarosław Kaczyński zostanie ponownie premierem.

- Jest patriotą. Wie, jakie zagrożenia istnieją ze strony środowisk liberalnych oraz ze strony Rosji - mówi Hermanowicz, zdając sobie sprawę, że części klientów taka deklaracja nie spodoba się i może ich stracić.
 
- Trudno. To nawet dobrze, klimat w restauracji będzie zdrowszy - kończy Jan Hermanowicz.


Greg, Tygodnik Solidarność
[fot. Facebook/Wojciech Cejrowski na facebook]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!
Słowa kluczowe:

restauracja

,

Rosja

,

Ukraina

,

tragedia

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook