Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja wciąż skrywa tajemnice mordu katyńskiego

11.09.2012

Wczoraj amerykańskie archiwa ujawniły swoje zasoby na temat zbrodni katyńskiej i tuszowania przez lata informacji na temat tego mordu przez władze USA. O komentarz w tej sprawie oraz o to, czego jeszcze nie wiemy na temat tego ludobójstwa zwróciliśmy się do dr. Witolda Wasilewskiego, z Instytutu Pamięci Narodowej.

Stefczyk.info: - Według pierwszych komentarzy, w ujawnionych dokumentach nie ma sensacji, ale czy możemy czuć z samego faktu upublicznienia tych dokumentów satysfakcję?

Dr Witold Wasilewski: - Tam znajdujemy jednak bardzo wiele ciekawych materiałów, z bardzo wielu agend, miejsc i archiwów, do których, nawet jeśli to nie było tajne, to było trudno dotrzeć. Został zrobiony, taki, można powiedzieć wielki przegląd zasobów dotyczących Katynia.

Natomiast jeśli chodzi o tuszowanie, to ono zostało stwierdzone tak naprawdę już w 1952 r. przez komisję Izby Reprezentantów, więc trudno teraz czuć z tego powodu satysfakcję, że zostało to obecnie przyznane. Szczególnie, że później Stany Zjednoczone akurat były tym krajem, który czynił działania na rzecz upowszechnienia tej zbrodni - jak choćby poprzez reprint w 1988 r. tegoż raportu z 1952 r., który pokazywał tę prawdę na temat Katynia. Dlatego to nie jest tak, że to było najpierw zatajane, a do tego momentu twierdzono, że nikt tego nie zatajał.

Stefczyk.info: - Ale ta prawda o Katyniu z raportu komisji Maddena nie przebijała się nadal do opinii publicznej na Zachodzie.

- Na pewno to nie był główny temat, na pewno nie zrealizowano zaleceń komisji co do umiędzynarodowienia i upublicznienia sprawy, natomiast to stworzyło pewien fakt, który w samej Ameryce sprawiał, że negowanie prawdy o Katyniu było trudne i było faktycznie ograniczone. Natomiast w Europie Zachodniej wyglądało to już rzeczywiście dużo gorzej.

Stefczyk.info: - Napisał Pan dzisiaj w komentarzu do "Naszego Dziennika", że klucz do prawdy o Katyniu leży w Moskwie. Czego jeszcze nie wiemy o tej zbrodni?

- Nie znamy np. miejsc pochówku większości ofiar z więzień - znamy z obozów, nie znamy tych, którzy byli więzieni. Nie mamy teczek osobowych jeńców wojennych, brakuje nam tzw. listy białoruskiej, czyli nawet imiennego wykazu pomordowanych na tym jednym z teatrów zbrodni katyńskiej.

Stefczyk.info: - No właśnie, jaki jest problem z listą białoruską? Dlaczego cały czas ani Rosja ani Białoruś nie chcą nadal nie tylko ujawnić, ale nawet przyznać, że taka lista istnieje?


- Generalnie należy wnioskować, że to znajduje się w archiwach rosyjskich, w Moskwie. A dlaczego nie chce? Widać takie są decyzje podejmowane na wysokich szczeblach. To już jest pytanie też nie do końca do mnie.

Stefczyk.info: - Myśli Pan, że komuś zależy na podtrzymywaniu ciągłego napięcia wokół tej zbrodni?

- Widać, że nikomu w tym momencie nie zależy na robieniu takich gestów wobec Polski i Polaków. Ta sytuacja w okresie prezydentury Borysa Jelcyna wyglądała jednak inaczej.

not. zrk
[fot. www.archive.gov]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook