Jedynie prawda jest ciekawa


Rosati: Szczurek sobie poradzi jako minister finansów

22.11.2013

Nie jestem pewien czy zdoła sobie zbudować tak mocną pozycję polityczną, jaką miał minister Rostowski, ale to wszystko w jego rękach - mówi Dariusz Rosati, b. minister finansów, obecnie poseł PO.

Stefczyk.info: Jak ocenia pan kompetencje nowego ministra finansów – pana Mateusza Szczurka?

Dariusz Rosati, poseł PO, był szef MSZ: Oceniam je bardzo wysoko, gdyż ja pana Szczurka znam jako analityka bankowego. Według mnie to jest kompetentny, dobrze wykształcony makroekonomista, który doskonale rozumie gospodarkę – zwłaszcza stronę finansów publicznych. Oczywiście można powiedzieć, że nie ma doświadczenia w administracji państwowej, ale kierował jednak dość dużą strukturą w banku ING. Myślę, że powinien sobie poradzić.

Jednak czy nie inaczej się kieruje bankiem prywatnym, a inaczej finansami publicznymi?

Z całą pewnością to jest inny rodzaj działania. Niemniej jednak trzeba mieć jakieś zdolności organizacyjne i przywódcze, jeżeli się pełni jakąkolwiek kierowniczą funkcję. Ten warunek w przypadku pana Mateusza Szczurka jest spełniony. Nie jestem pewien czy zdoła sobie zbudować tak mocną pozycję polityczną, jaką miał minister Rostowski, ale to wszystko w jego rękach.

Wiele ekspertów mówi, że bez zaplecza politycznego może mieć problemy. 

Zawsze jest takie ryzyko. Ale zwracam uwagę, że gdy minister Rostowski, gdy przychodził na stanowisko szefa resortu finansów, to też nie miał ani zaplecza politycznego – ani samodzielnej pozycji politycznej. I jakoś sobie tą pozycję zbudował. To jest możliwe – życzę, żeby panu Szczurkowi się udało, bo to leży w interesie nas wszystkich, że był sprawnym ministrem finansów.

Przed Polską trudne zadanie wejścia do strefy euro. Jak wiadomo, w tej kwestii Donald Tusk i Jacek Rostowski reprezentowali różne opinie. Premier chciałby szybciej – a minister był bardziej sceptyczny. Jakie zdanie w tej kwestii może mieć Mateusz Szczurek?

Z tego co wiem, to pan Mateusz Szczurek jest dość sceptyczny jeśli chodzi o członkostwo polskie w strefie euro, ale decyzję w tej sprawie będzie jednak podejmował rząd i Narodowy Bank Polski. Decyzja ta nie będzie podejmowana ani jutro ani pojutrze. To jest kwestia co najmniej kilku lat. Myślę, że w tym czasie wszyscy zdołają wypracować jakieś wspólne stanowisko w tej sprawie. 

not.mc

[fot. PAP/Radek Pietruszka]


Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook