Jedynie prawda jest ciekawa


Rosati: Szczurek sobie poradzi jako minister finansów

22.11.2013

Nie jestem pewien czy zdoła sobie zbudować tak mocną pozycję polityczną, jaką miał minister Rostowski, ale to wszystko w jego rękach - mówi Dariusz Rosati, b. minister finansów, obecnie poseł PO.

Stefczyk.info: Jak ocenia pan kompetencje nowego ministra finansów – pana Mateusza Szczurka?

Dariusz Rosati, poseł PO, był szef MSZ: Oceniam je bardzo wysoko, gdyż ja pana Szczurka znam jako analityka bankowego. Według mnie to jest kompetentny, dobrze wykształcony makroekonomista, który doskonale rozumie gospodarkę – zwłaszcza stronę finansów publicznych. Oczywiście można powiedzieć, że nie ma doświadczenia w administracji państwowej, ale kierował jednak dość dużą strukturą w banku ING. Myślę, że powinien sobie poradzić.

Jednak czy nie inaczej się kieruje bankiem prywatnym, a inaczej finansami publicznymi?

Z całą pewnością to jest inny rodzaj działania. Niemniej jednak trzeba mieć jakieś zdolności organizacyjne i przywódcze, jeżeli się pełni jakąkolwiek kierowniczą funkcję. Ten warunek w przypadku pana Mateusza Szczurka jest spełniony. Nie jestem pewien czy zdoła sobie zbudować tak mocną pozycję polityczną, jaką miał minister Rostowski, ale to wszystko w jego rękach.

Wiele ekspertów mówi, że bez zaplecza politycznego może mieć problemy. 

Zawsze jest takie ryzyko. Ale zwracam uwagę, że gdy minister Rostowski, gdy przychodził na stanowisko szefa resortu finansów, to też nie miał ani zaplecza politycznego – ani samodzielnej pozycji politycznej. I jakoś sobie tą pozycję zbudował. To jest możliwe – życzę, żeby panu Szczurkowi się udało, bo to leży w interesie nas wszystkich, że był sprawnym ministrem finansów.

Przed Polską trudne zadanie wejścia do strefy euro. Jak wiadomo, w tej kwestii Donald Tusk i Jacek Rostowski reprezentowali różne opinie. Premier chciałby szybciej – a minister był bardziej sceptyczny. Jakie zdanie w tej kwestii może mieć Mateusz Szczurek?

Z tego co wiem, to pan Mateusz Szczurek jest dość sceptyczny jeśli chodzi o członkostwo polskie w strefie euro, ale decyzję w tej sprawie będzie jednak podejmował rząd i Narodowy Bank Polski. Decyzja ta nie będzie podejmowana ani jutro ani pojutrze. To jest kwestia co najmniej kilku lat. Myślę, że w tym czasie wszyscy zdołają wypracować jakieś wspólne stanowisko w tej sprawie. 

not.mc

[fot. PAP/Radek Pietruszka]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook