Jedynie prawda jest ciekawa


Roncalli: Świętość była celem Jana XXIII

28.04.2014

"Papież wielkiego przejścia" - tak zatytułowana jest rozmowa jaką Grzegorz Górny przeprowadził w tygodniku 'wSieci" z Marco Roncallim - bratankiem i biografem papieża Jana XXIII.

- Konklawe w 1958 r. przez niektórych historyków zostało uznane za najbardziej „krótkowzroczne” w historii. Poszukiwano bowiem papieża "przejściowego", a wybrano papieża Wielkiego Przejścia, który przeprowadził Kościół z jednego okresu w drugi - mówi Marco Roncalli i dodaje: - Nie spodziewano się po zaawansowanym wiekowo i spokojnym Roncallim, że uruchomi tak gwałtowne zmiany w Kościele. Choć kierowano się ludzką logiką, to z pewnością jednak podczas konklawe musiał interweniować Duch Święty.

Biograf Jana XXIII wskazuje na zmiany, jakie nastąpiły w Watykanie:

Jego osoba od samego początku wyrażała pewien rodzaj odmowy wobec rzymskiego ceremoniału. Czuł się upokorzony, gdy kardynałowie zaraz po elekcji zbliżali się, by ucałować jego pantofel. On raczej miał potrzebę uściskania ich, chciał być im równy. 

Jak podkreśla Górny, najbardziej doniosłym wydarzeniem pontyfikatu Jana XXIII było zwołanie Soboru Watykańskiego II. 

- Idea zwołania w XX w. soboru nie była nowa. Pomysł taki pojawiał się już wielokrotnie. (...) Gdy został papieżem i na jego biurko zaczęły napływać doniesienia o problemach Kościoła z różnych stron świata, zrozumiał, że sam nie zdoła unieść tego wszystkiego. Odwołał się więc do znanego sobie narzędzia z historii chrześcijaństwa. Zrozumiał, że musi spojrzeć na problemy nie tylko z perspektywy Rzymu, lecz także przez pryzmat wspólnot lokalnych. Że musi podzielić się odpowiedzialnością za Kościół z innymi biskupami. Zwołał więc sobór, który nazwał manifestacją „świętej wolności synów Bożych” - mówi Marco Roncalli.

- Świętość była celem, do którego Jan XXIII dążył przez całe swoje życie. Widać to wyraźnie podczas lektury jego „Dziennika duszy”. W tych zapiskach, kreślonych w ciągu kilkudziesięciu lat, obecna jest ciągła tęsknota za świętością. (...) Już jako młody chłopak pojmował, że jest ona w zasięgu każdego człowieka. Rozumiał, że aby ją osiągnąć, nie trzeba wcale nikogo naśladować. Nie trzeba kopiować świętych, ale wystarczy być sobą – takim, jakim chce mnie Bóg. To świętość zawarta w codziennych małych rzeczach, co on sam nazywał „rewolucją drobnostek” - opisuje swojego wielkiego stryja Marco Roncalli.

Cała rozmowa w najnowszym, wyjątkowym numerze tygodnika "wSieci", którego partnerem są Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, w sprzedaży od 22 kwietnia, także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych  formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety  i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.


Greg/"wSieci"
[fot. wikimedia commons/Nationaal Archief Fotocollectie/licencja CC ACA 3.0]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 6. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 7. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook