Jedynie prawda jest ciekawa


Romney: Obama za słaby na Bliski Wschód

01.10.2012

Na dwa dni przed pierwszą debatą telewizyjną, Republikanin Mitt Romney ostro atakuje politykę zagraniczną swego rywala, prezydenta Baracka Obamy. Środowa, pierwsza z trzech debat będzie jednak poświęcona wyłącznie sprawom krajowym.

W artykule napisanym dla poniedziałkowej gazety „The Wall Street Journal” Romney pisze, że należy odnowić „trzy muskuły” Ameryki na cały świat: „siłę ekonomiczną, potęgę militarną i siłę wartości” reprezentowanych przez USA. Romney skrytykował obecnego lokatora Białego Domu za nazwanie ostatnich wydarzeń na Bliskich Wschodzie – zabójstwa ambasadora w Libii, antyamerykańskich demonstracji w Egipcie i innych krajach regionu, wojny domowej w Syrii czy postępów Iranu na drodze do uzyskania broni atomowej – to tylko „wybojami na drodze” do pokoju (jak się wyraził w jednym z wywiadów Obama).

Według Republikanina, polityka obecnej administracji znajduje się „na łasce” wydarzeń. „Poprzez rezygnację z utrzymania elementów naszego wpływu, pozostawienie samymi sobie naszych sojuszników, prezydent Obama zwiekszył szansę na konflikt i brak stabilizacji. On nie rozumie, że amerykańska polityka która nie proponuje rozwiązań może prowokować agresję i zachęcać do łamania porządku” napisał Romney na łamach „The Wall Street Journal”.

Artykuł zatytułowany „Nowy kierunek dla Bliskiego Wschodu” jest szczególnym oskarżeniem pod adresem Obamy w sprawie Izraela. Romney zarzuca obecnej adminsitracji, że państwo żydowskie zamiast „najbliższego sojusznika” stało się dla Obamy jedynie „jednym z najbliższych sojuszników”, który na domiar złego nazywa „zgiełkiem” – słuszne zdaniem Republikanina - obawy Izraela wobec irańskiego programu nuklearnego. Kandydat na prezydenta uważa,że najważniejsza sprawa to na dzisiaj „odnowienie wiarygodności” USA wobec Iranu.

„Jeśli mówimy, że nie zaakceptujemy Iranu z możliwością posiadania broni atomwej, to ajatollahowie muszę wiedzieć, że muszą nam wierzyć” - napisał Romney.

Zdaniem Romneya Ameryka może odzyskać wiarygodność w świecie tylko dzięki silnej

gospodarce, potężnym siłom zbrojnym oraz sile amerykańskich wartości.

„Wiek XX był zwany "amerykańskim stuleciem" ze względu na to, że byliśmy niezłomnymi obrońcami wolności. Dzięki wielu poświęceniom udało nam się pobić totalitaryzm we wszystkich odmianach. Aby obronić siebie i naszych sojuszników, ponieśliśmy wielkie ofiary w żołnierzach i funduszach” napisał Romney. Aby zachować te osiągnięcia, należy „wprowadzić inne pomysły polityczne do tych, jakie stara się wprowadzać prezydent Obama”.

Sprawy zagraniczne będą tematem ostatniej debaty, 22 października. Zanim to nastąpi, Romney zamierza wygłosić przemówienie programowe w kwestiach polityki zagranicznej. W ostatnich sondażach Obama lekko prowadzi w wyścigu prezydenckim i Romney potrzebuje mocnego występu w pierwszej debacie w środę aby odwrócić ten trend. Poniedziałkowy artykuł w „The Wall Street Journal” ma pokazać, że jest twardym przywódcom, któremu nie straszni ani irańscy ajotallahowie, ani... spadek w przedwyborczych sondażach.

Paweł Burdzy z Chicago

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook