Jedynie prawda jest ciekawa


Romney debatami silny

23.10.2012

Polityka zagraniczna była tematem trzeciej i ostatniej przedwyborczej debaty telewizyjnej prezydenta Baracka Obamy i jego republikańskiego rywala Mitta Romneya. Lepszy był Obama, ale sezon telewizyjnych debat wyraźnie dla republikanina.

Przeważa opinia, że debatę, która odbyła się na uniwersytecie Lynn w Boca Raton na Florydzie, nieznacznie wygrał Obama. Tak wskazują choćby przeprowadzone tuż po debacie szybkie sondaże. Ale widzowie mogli się czuć jak na znanym filmie „Nieoczekiwana zmiana miejsc”, gdzie bohaterowie nagle zostali zamienieni rolami. Barack Obama był bardzo agresywny, niemal cały czas atakował, wręcz pouczał rywala. Z kolei Mitt Romney był bardziej wyciszony, starał się wyglądać „po prezydencku”. Nic dziwnego: zadanie republikanina polegało na pokazaniu, że nadaje się aby Amerykanie wysłali go do Białego Domu.

Romney atakował Obamę, zarzucając mu brak strategii powstrzymania fali ekstremizmu islamskiego w krajach muzułmańskich. Powtarzał też, że prezydent okazuje słabość wobec państw wrogich Ameryce, takich jak Iran. - Myślę, że od początku mamy z Iranem ten sam problem – patrzą na obecną administrację i widzą, że nie jest tak silna, jak poprzednia – mówił. Wypomniał też prezydentowi podróż do krajów arabskich w 2009 roku, którą nazwał „pielgrzymką przeprosin” za domniemane winy Ameryki wobec krajów Trzeciego Świata. Wytknął również Obamie opuszczenie sojuszników, głównie Izreala, ale wspomniał też o Polsce. – W sposób pożałowania godny zrezygnowaliśmy z budowy tarczy antyrakietowej w Polsce – powiedział Romney, w jednym z nielicznych odniesień nie dotyczących Bliskiego Wschodu czy stosunków z Chinami.

Ale kiedy moderator Bob Schieffer pytał Romneya o konkrety, republikanin w wielu kwestiach zgadzał się z obecną administracją. Egipt, Syria, Libia, wycofanie wojsk z Iraku i Afganistanu, nawet powstrzymanie zdobycia broni nuklearnej przez Iran – różnice dotyczyły raczej tonu niż zawartości działań politycznych.

Obama wytknął Romneyowi, że we wszystkich tych sprawach mówił wcześniej co innego, a wręcz, że sugerował rozwiązania konfrontacyjne i ryzyko wojny. "Problem z panem, gubernatorze, jest taki, że w wielu kwestiach wyrażał pan przedtem wszelkie inne możliwe opinie" - powiedział prezydent. Ale prezydent posunął się dalej – często używając wręcz szyderczego tonu. Kiedy kandydat Republikanów ponownie skrytykował rządowe plany redukcji budżetu obronnego, Obama powiedział, że jego rywal proponuje wydatki na zbrojenia, "których nawet Pentagon nie chce". Romney krytykował te cięcia, argumentując m.in., że "amerykańska marynarka wojenna ma teraz mniej okrętów niż w 1916 roku". - Armia ma teraz także mniej koni i bagnetów - kpił w żywe oczy ze swego rozmówcy Obama. - Nie chodzi przecież o grę bitwa morska, gdzie się liczy okręty – ironizował. Wreszcie na koniec prezydent zaapelował  o reelekcję. - Jeśli dostanę przywilej bycia prezydentem przez kolejną kadencję, obiecuję że zawsze będę was słuchał, walczył o wasze rodziny i pracował, aby Amerykanie nadal byli największym narodem świata – mówił Obama.

Pomimo, że debata dotyczyła spraw międzynarodowych i bezpieczeństwa, zwłaszcza Romney stale nawiązywał do kwestii gospodarczych, atakując Obamę że „osłabia Amerykę”. Na sam koniec debaty, wygłosił mowę, której nie powstydziłby się sam Ronald Reagan. - Dzięki wysiłkowi poprzednich pokoleń nasz naród jest wolny i zamożny. Niesie pochodnię wolności, nadziei i możliwości. Teraz nasza kolej, aby ją przejąć. Jestem pewien, że pod silnym przywództwem poradzimy sobie. Chciałbym, z waszym poparciem, być tym przywódcą. Chcę być kolejnym prezydentem, aby wesprzeć ten wspaniały naród i razem z wami utrzymać Amerykę jako nadzieję świata – powiedział Romney.

Gdyby liczyć na uzyskane punkty, debatę wygrał Obama. Ale Romney wcale jej nie przegrał. Zdaniem większości komentatorów udało mu się zaprezentować jako właściwy materiał na prezydenta. Jako kandydat, który wie o czym mówi i nie jest – jak przedstawia go w negatywnych reklamówkach sztab Obamy – „brawurowym i niebezpiecznym” politykiem.

Romney kończy sezon telewizyjnych debat jako zwycięzca. Szczególnie dzięki pierwszej z trzech debat, Amerykanie mogli zobaczyć, że republikanin nie tylko nie ustępował, ale wręcz przewyższał obecnego lokatora Białego Domu. Stąd wzrost notowań republikanina i jego – niewielkie prowadzenie w sondażach ogólnokrajowych i w kluczowych dla zwycięstwa stanach. Dzięki debatom, wyborcy zobaczyli, że istnieje alternatywa dla obecnego prezydenta. Do dnia głosowania jeszcze dwa tygodnie i jeśli ta teoria ma sens, to powinniśmy widzieć wzrost poparcia dla Romneya.

Paweł Burdzy z Chicago

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook