Jedynie prawda jest ciekawa


Romaszewski: Widać totalny rozkład państwa

24.08.2012

O ostatnich wydarzeniach w Polsce oraz skutkach działań rządu Platformy Obywatelskiej portal Stefczyk.info rozmawia z byłym senatorem Zbigniewem Romaszewskim.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia ostatnie wydarzenia w polskiej polityce? Czy mamy znów do czynienia z obniżeniem standardów?

Zbigniew Romaszewski: Ostatnie wydarzenia nawet trudno komentować. Mamy wiele wydarzeń, które świadczą o różnych zjawiskach, jednak wszystkie w sumie pokazują skandaliczny rozkład państwa. Państwo nie jest w stanie poradzić sobie ze sprawą Amber Gold. To może nie szczególnie łatwa sprawa, ale dosyć oczywista. Ta firma działała, jakby sprzedawała kolumnę Zygmunta. Choć wiadomo było, że to szwindel, to wszystko sobie funkcjonowało, obracano milionami i tak to się kręciło. To świadczy o głębokiej nieporadności oraz wielkim kryzysie. Nihilizm się panoszy, każdy robi sobie, co chce, nikt temu nie przeciwdziała itd.

Z nihilizmem ostatnio walczył Kościół katolicki i Cerkiew

To jest dla mnie sprawa niejednoznaczna. Wizyta Cyryla, wspólne stanowisko Kościoła i Cerkwi z jednej strony jest pewną odpowiedzią na zupełnie nieprawdopodobną nagonkę na wiarę chrześcijańską, ale z drugiej strony nie sposób nie zauważyć różnicy, jaka dzieli Kościół i Cerkiew. Episkopat Polski jest związany z Watykanem, prowadzi politykę ponadnarodową. Natomiast Cerkiew ma charakter absolutnie państwowy. To wyklucza kompatybilność Cerkwi i Kościoła. To spotkanie budzi zdziwienie, być może właśnie z racji braku tej kompatybilności.

Brak kompatybilności widać również między działaniem władzy i potrzebami IPN. Instytut ma problemy z siedzibą. Została sprzedana

To jest absolutny skandal, dramatyczne łobuzerstwo. W praktyce pozbawienie siedziby tej placówki, jest jej zniszczeniem. Nikt nie dysponuje budynkiem, to go sprzedajmy. Tak zrobiono w tej sprawie. A przecież w ten gmach włożono gigantyczne miliony złotych. Wykonano wysiłek, by IPN mógł funkcjonować w tym miejscu. Przenoszenie siedziby jest tak ogromnym wydarzeniem, że prowadzi do gigantycznego bałaganu i wstrzymania działalności Instytut na rok czy dwa lata. To jest bardzo niepokojące. Widać, że cel komunistów, dzięki liberałom, się udał - IPN został zablokowany. To szczególnie dramatyczna destrukcja.

Nie pierwsza

Rząd wykonał gigantyczną liczbę działań destrukcyjnych. Zaczęło się od CBA, które było przyzwoitą instytucją, jeszcze w budowie. Jednak ją zniszczono. Instytucji, które reformowano i przy tym zniszczono, jest mnóstwo.

To cel czy wynik nieprofesjonalizmu?

Widać totalny rozkład państwa. Nie wiem czy można oddzielić celowość działań od braku profesjonalizmu. W niektórych momentach rozróżnienie takie jest niezmiernie trudne. Sądzę, że znaczący jest ogromny rozdźwięk w hierarchii wartości, jaką widać w Polsce. Część społeczeństwa wyznaje diametralnie inne wartości niż reszta. W związku z tym instytucje, które chronią wartości tradycyjne, które mają zachować polskiego ducha, się niszczy. Komu przyszłoby do głowy 11 listopada, w dzień Święta Niepodległości organizować jakąś blokadę obchodów niepodległości? Policja tymczasem zajmuje się laniem tych, którzy przyszli na legalną demonstrację, a po Warszawie biegają niemieccy bandyci i leją ludzi z polskimi flagami. I oni wychodzą bez szwanku, sprawy nie ma... Nasze służby są święte, walczą z terroryzmem, ale jak przyjeżdżają tego typu grupy to ich to nie interesuje. Oni walczą z talibami! Nastąpiło utracenie miary i porządku ważności, jeśli do czegoś takiego doszło. Ostatni raz Niemcy pobili mnie, jak miałem 5 lat. Nie sądziłem, że dojdzie do tego, że będzie można znów oberwać od Niemców, i to na Nowym Świecie, i to w Dzień Niepodległości. Nie sądziłem, że może dojść do czegoś takiego.

Ma Pan nadzieje na poprawę?

To polepszenie wszyscy musimy zagwarantować. To nie jest tak, że prezydent napisze kolejnych 50 ustaw i się uda. Tego, co się zniszczyło, nie daje się naprawić ustawami. Doszło do zniszczenia w duchu narodu. Zniszczono przekonanie, że pewne rzeczy są niedopuszczalne, że różne sprawy są świństwem. A my już nie mamy takiego pojęcia, jak świństwo. Jest jedynie przestępstwo. W Polsce to sądy są od oceniania. Nie ma już czegoś takiego, jak publiczna ocena moralna. Nie ma już pojęcia świństwa. Ono zostało wyrzucone. Jakieś działanie można potępić jedynie, po wyroku sądowym. I to po apelacji. Opinia publiczna nie ma już prawa do oceny moralności. To jest skandal.

Ile czasu będziemy odbudowywać publiczne poczucie przyzwoitości?

Przypomina mi się rozmowa z prof. Edwardem Lipińskim w 1970 roku. Wtedy omawialiśmy pogarszający się stan kraju. Prof. Lipiński mówił, że to jest ważne, ale nie najważniejsze. "Bywają koniunktury, bywają dyskoniunktury. To są rzeczy, które można pokonać. Jednak zniszczoną infrastrukturę społeczną to będziemy odbudowywać dziesiątki lat" - tłumaczył. I to można powtórzyć. My przez najbliższe kilkadziesiąt lat będziemy odbudowywać zniszczoną infrastrukturę społeczną. Musimy znów dać społeczeństwu możliwość osądu moralnego. Obecnie ta możliwość została zlikwidowana.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook